Hlavní navigace

Stavební spoření se omezí, zpřísní i podpora v nezaměstnanosti

17. 5. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Konsolidační balíček nezvyšuje pouze daně, ale obsahuje i omezení výdajů. Například by se měl snížit maximální příspěvek na stavební spoření či zpřísnit podpora v nezaměstnanosti.

Nejvyšší úspory by mělo přinést seškrtání dotací, není však doposud rozhodnuto, o které dotace půjde. Server Podnikatel.cz přináší přehled změn v oblasti výdajů, které minulý týden představil Fialův kabinet.

Vláda představila konsolidační balíček

Vláda před týdnem odprezentovala konsolidační balíček, který by měl v příštím roce přinést snížení deficitu státního rozpočtu o 94,1 mld. Kč a v roce 2025 o dalších 53,4 mld. Kč. Ačkoli většina konsolidace (78,3 mld. Kč) má jít na vrub snížení výdajů, Fialův kabinet připravil i zvýšení daní. Přehled změn v oblasti příjmů jsme popisovali v článku Vzroste daň z příjmů firem i daň z nemovitostí. OSVČ se zvýší sociální pojištění.

Největší úspory by mělo přinést omezení dotací, a to o 54,4 mld. Kč. Ty podle mého názoru jen pokřivují trh a řada firem si z nich udělala regulérní dotační byznys, což potvrzují zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, komentoval ministr financí Zbyněk Stanjura s tím, že efektivnost využívání národních dotací klesá a v mnoha případech udržují při životě projekty, které nejsou životaschopné a nemají reálný ekonomický smysl.

Největší podíl dotací by mělo být seškrtáno v oblasti průmyslu a obchodu (20 mld. Kč). V zemědělství má jít o 10,2 mld. Kč, v dopravě o 6 mld. Kč, v oblasti místního rozvoje 2,8 mld. Kč a ve školství 2 mld. O 13,4 mld. Kč pak mají klesnout dotace ve zbylých resortech. 

O jaké konkrétní dotační tituly půjde, není ještě známo a s návrhem by měli přijít jednotliví ministři. 

Snížení objemu platů ve státní sféře

Vláda dále odsouhlasila pokles platů ve veřejném sektoru o 2 %, a to včetně organizačních složek státu a příspěvkových organizacích. Opatření se týká státních zaměstnanců a bezpečnostních sborů vyjma pedagogických pracovníků. Rozpočtu by to mělo v roce 2023 přinést úsporu ve výši 9,7 mld. Kč.

Změny v oblasti FKSP

Kabinet plánuje i snížit prostředky na Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) o polovinu z 2 % na 1 %. Nově má být objem peněz na FKSP tvořen z objemu nákladů zúčtovaných na platy/mzdy. Polovina této částky by navíc měla být určena na přispívání zaměstnavatele na produkty spoření na stáří. Aktuálně platí, že objem prostředků na FKSP činí 2 % z objemu prostředků na platy, což pro rok 2023 jen v regulovaných organizačních složkách státu a příspěvkových organizacích znamená výdaj 5,2 mld. Kč.

Vláda do úsporných opatření zařadila již dříve oznámenou změnu v podobě zrušení 77 územních pracovišť finančních úřadů, které mají přestat fungovat 1. července 2023. Zrušena budou zejména pracoviště, jejichž služby jsou podle provedené analýzy nejméně využívány nebo v praxi zajišťují především služby podatelny. Jak ale upozorňuje resort financí, o vyhledávané klíčové služby finančních úřadů občané po zrušení vybraných územních pracovišť nepřijdou.

Ohodnoťte komunikaci ministrů Fialovy vlády jako ve škole.

Náhrada platu při dočasné pracovní neschopnosti (karanténě) a její úhrada nově z limitu prostředků na platy

Koalice plánuje též zjednodušit proces náhrady platu při dočasné pracovní neschopnosti, kdy se nastaví úhrada výdajů z limitu objemu prostředků na platy. Nahradí se tak stávající praxe, kdy jsou tyto náhrady platu vypláceny z výdajového limitu mimo platovou oblast.

Zpřísnění podmínek vyplácení podpory v nezaměstnanosti 

Přísnější podmínky pro nárok na podporu od úřadu práce v případě nezaměstnanosti se dotknou především těch, kteří podporu pobírají opakovaně. Dojde k prodloužení doby důchodového pojištění nezbytného pro přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti. Jak tvrdí vláda v odůvodnění, z důvodu setrvale minimální dlouhodobé nezaměstnanosti v ČR není způsob robustní podpory v nezaměstnanosti ve stávající podobě únosný.

CIF - osobnosti

Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti Přečtěte si také:

Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti

Snížení státní podpory stavebního spoření u stávajících a nových smluv

Ačkoli kabinet původně zvažoval i zrušení podpory stavebního spoření, nakonec ji pouze omezí. U stávajících i nových smluv bude maximální státní podpora stavebního spoření nově jen 1000 Kč ročně. Nově mají mít možnost poskytovat produkt stavebního spoření také přímo banky a úvěry ze stavebního spoření se budou poskytovat zejména na realizaci energeticky úsporných opatření pro domácnosti.

Ostatní úspory výdajů

  • Úprava národního financování projektů EU: Snížení podílu spolufinancování z fondů EU zvýšením spoluúčasti konečných příjemců dotace.
  • Zrušení kolkových známek jako platebního prostředku s přechodným obdobím, kdy bude ještě možné stávající kolky používat.
  • Elektronizace příkazových bloků.
  • Integrace vymáhání pohledávek: Převzetí tzv. justičních pohledávek Celní správou ČR, která již dnes spravuje pohledávky řady institucí.

Změny v příjmech

Přesto že změny v oblasti příjmů mají deficit snížit o nižší částku, alespoň nějaká z novinek se dotkne prakticky každého. Vzroste například nemocenské pojištění zaměstnanců a upraví se daňová progrese. U DPH se zavedou pouze dvě sazby ve výši 12 a 20 %. Dále se zvýší daně z příjmů právnických osob i daň z nemovitostí. OSVČ se zvedne minimální důchodové pojištění i vyměřovací základ, ze kterého se pojistné počítá. OSVČ, které nyní platí minimální zálohy, si nově ročně připlatí přes 21 tisíc korun.

Vláda: Odvody OSVČ se zvýší. Kdo hradí minimum, připlatí si přes 21 tisíc Kč ročně Přečtěte si také:

Vláda: Odvody OSVČ se zvýší. Kdo hradí minimum, připlatí si přes 21 tisíc Kč ročně

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).