Hlavní navigace

Štěstí v neštěstí, omezení paušálů se výrazně promítne "jen" na OSVČ s dětmi

13. 4. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Vláda předložila plán opatření. Navzdory omezení výdajových paušálů si velká část OSVČ může oddychnout. Základní sleva na poplatníka jim zůstane zachována.

Vláda se na svém středečním jednání definitivně dohodla na podobě opatření, za pomoci kterých chce udržet deficity veřejných rozpočtů na plánované úrovni. Oproti úterní dohodě koaličních stran, kdy došlo k zveřejnění prvních konkrétních kroků, ale nastalo ještě několik změn. Ty se týkají i opatření, které se dotknou drobných podnikatelů. Server Podnikatel.cz přináší souhrn plánovaných novinek, které ovlivní vaše podnikání.

OSVČ s dětmi přijdou o desetitisíce

Podnikatelů se jednoznačně týká avizované omezení výdajových paušálů. K jejich snížení nakonec vláda nesáhne, OSVČ však oseká od roku 2013 slevy na dani a odpočitatelné položky. Kdo využije paušály, nebude moct některé slevy na dani a odpočitatelné položky. Dobrou zprávou pro drobné podnikatele je, že zůstane zachována základní sleva na poplatníka. Její zrušení by pro ně totiž mělo horší dopad než případné snížený samotných paušálů. Zůstanou rovněž slevy pro tělesně postižené, případně i některé další položky odečitatelné od základu daně, které ještě vláda nespecifikovala. “Za vlast” však pro živnostníky využívající paušály tak padne daňové zvýhodnění na dítě nebo sleva na manželku. Čtěte také: OSVČ opět na pranýři. Chcete využít paušál? Zapomeňte na slevy na dani a bonusy

Podnikatelé, kteří využívají zvýhodnění na dítě, tak přijdou o 11 604 korun ročně za každé dítě. Kdo doposud využíval zvýhodnění na dvě děti, přijde ročně o 23 208 korun. Vzhledem k tomu, že zvýhodnění může být buď podobu slevy na dani, nebo daňového bonusu, pro OSVČ, které ho využívají, to znamená snížení příjmů o celou částku zvýhodnění. V případě zrušení dalších slev nemusí být dopad tak výrazný, jelikož se “nepřeklápí” do daňového bonusu.

Příklad 1

Řemeslník pan Novák využívá 80% paušál, má příjmy 900 000 korun a kromě základní slevy uplatňuje i slevu na manželku, která si nevydělává. V současnosti tak neplatí na dani z příjmů nic, jelikož jeho daňová povinnost před odečtením slev činí 27 000 korun (0,2×900 000×0,15). Vzhledem k slevě na poplatníka 24 840 korun a stejně tak vysoké slevě na manželku je daňová povinnost 0.

Nově, po zrušení slevy na manželku, bude pan Novák platit na dani z příjmů 2160 korun. Zdravotní i důchodové pojištění se mu nezmění. Rozdíl tak bude činit právě 2160 korun.

Příklad 2

Řemeslník pan Blažek také využívá 80% paušál, také má příjmy 900 000 korun, ale kromě základní slevy uplatňuje daňové zvýhodnění na dvě děti. V současnosti tak dostává daňový bonus 21 048 korun (27 000 – 24 840 – 23 208).

Pro zrušení daňového zvýhodnění nejen že pan Blažek nic nedostane, navíc ale zaplatí daň 2160 korun. Celkově si tak pohorší o 23 208 korun.

Paušály ve výši 40 a 30 % navíc půjde použít pouze do určité výše obratu. Hranice by měla být stanovena na 2 milionech korun. Podnikatel, který získá během roku vyšší příjmy, nebude mít možnost zmíněné paušály využít. V přepočtu to znamená, že prostřednictvím 40% a 30% paušálu půjde odečíst maximálně 800 tisíc a 600 tisíc korun. V případě souběhu příjmů z více druhů činností, přičemž u některých bude poplatník využívat paušál, a u některých ne, bude nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 procent součtu základů daně bez využití paušálu, upřesnila vláda ve svém prohlášení.

Specifikou kategorií se ale v tomto ohledu stanou pracující (i podnikající) senioři, kterým se pro roky 2013 až 2015 zruší nárok na základní slevu na dani. Toto opatření se bude týkat i osob s plně invalidním důchodem, ale ne osob, které pobírají částečný invalidní důchod. Důchodcům se navíc budou méně zvyšovat důchody. Ty se budou nově valorizovat podle 1/3 růstu cen a 1/3 růstu průměrné reálné mzdy.

O jedno procento vzroste DPH a daň z příjmů

Všech občanů se dotkne zvýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod, tedy na 21 procent a 15 procent, které má platit od roku 2013 do roku 2015. Výrobky a služby spadající do snížení sazby DPH by se s výjimkou přesunu některých zdravotnických prostředků, jejichž zařazení do snížené sazby DPH je v rozporu s legislativou EU, měnit neměly. Mezi lety 2013 a 2015 budou též nejbohatší občané platit zvláštní přirážku k dani z příjmu fyzických osob, kterou vláda nazvala solidární příspěvek. Bude se jednat o 7 procent ze základu daně nad strop sociálního pojištění. Ruku v ruce s tím dojde ke zrušení stropu na zdravotní pojištění.

Daňové reforma, jejíž účinnost je v současnosti naplánovaná na rok 2015, má zrušit superhrubou mzdu a zvýšit sazbu daně z příjmu fyzických osob na 19 procent. Vláda ji však chce uspíšit už na rok 2014 a v rámci nynějších opatření bude daň o jedno procento vyšší, tedy 20 procent. Reforma měla rovněž přinést zaměstnanecký paušál 3000 korun. Schválená reforma ale neruší daňové zvýhodnění závodního stravování, a proto vláda nakonec zaměstnanecký paušál zavádět nehodlá. Čtěte také: Dvojnásobné zálohy na pojistné? Děkujeme, odcházíme na pracák, říkají OSVČ

Vyšší daně se dotknou skoro každého

Vládní návrhy se projeví i v jednotlivých podnikatelských oborech. Zemědělcům bude například od roku 2013 zrušena tzv. “zelená nafta”, kdy jim je vrácena část spotřební daně z nafty, kterou použili pro zemědělskou výrobu. Vinaři se zase musí připravit na novou spotřební daň z tichého vína ve výši 10 korun na litr tichého vína. Výjimku by měli dostat drobní vinaři. Do jaké výše objemu produkce budou vinaři od daně osvobozeni, vláda teprve určí. V oboru pojišťovnictví bude zavedena nová nepřímá daň z předepsaného pojistného. Konkrétní parametry, stejně jako v případě definice drobného vinaře, budou stanoveny dodatečně.

Od roku 2013 si připlatí také kuřáci. Zvýšit se má jak sazba spotřební daně na cigarety, tak sazba spotřební daně z tabáku ke kouření. Sazba spotřební daně tabáku se konstruuje jako dvě třetiny minimálního zdanění cigaret. Podle vlády však k této konstrukci neexistují žádné racionální důvody a v letech 2013 a 2014 chce postupně zvyšovat daň z tabáku, aby dosáhla osmdesátiprocen­tního zdanění cigaret. Do peněženky budou muset sáhnout i domácnosti, které topí zemním plynem. V současnosti jsou totiž osvobozeny od sazby daně ze zemního plynu (plyn spotřebovaný v domácích kotelnách a přímotopech a plyn spotřebovaný v plynových sporácích). Naopak zemní plyn používaný k vytápění prostřednictvím dálkového rozvodu tepla (centrální výtopny) je v současné době zdaněn. Proto bude s účinností od roku 2014 zrušeno toto daňové osvobození, uvedla vláda ve svém prohlášení.

V oblasti energií ale nejde o jedinou změnu. Vláda rovněž počítá od roku 2014 se zavedením emisní složky spotřební daně z topných olejů, daně z pevných paliv a daně ze zemního plynu a některých dalších plynů. Sazba by měla být ve výši 15 €/t CO2. Podle vlády přinesou tato opatření zvýšení cen u topných olejů zhruba o 15 procent, u uhlí přibližně o 20 procent a u zemního plynu obecně asi o deset procent, u domácností pak přibližně o 13 procent. Čtěte také: Ušetřete tisíce korun za plyn. Víme, jak toho dosáhnout

Opatření proti daňovým rájům


Další krok vlády směřuje proti daňovým rájům, kdy se má od roku 2013 zvýšit srážková daň na příjmy zahraničních daňových rezidentů z 15 na 35 procent. Tato daň se týká zemí, se kterými doposud ČR neuzavřela smlouvu o zamezení dvojímu zdanění. Jednalo by se hlavně o příjmy z podílů na zisku, licenčních poplatků, úroků, příjmy ze služeb a příjmy z nezávislých činností. Vláda nicméně připouští, že toto řešení neřeší problém daňových úniků souvisejících s „daňovými ráji“ komplexně.V neposlední řadě se od roku 2013 zvýší daně z převodu nemovitostí o jeden procentní bod (ze tří procent na čtyři procenta), zruší se doplatek na bydlení a ministerstvo financí provede analýzu možností využití daňové amnestie a vyššího zdanění hazardu. Na výdajové straně rozpočtu se pak sníží výdaje kapitol dle vázání v roce 2012 a ke zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě.
 Čtěte více: Připravte se, vyšší daně se dotknou prakticky všech

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).