Hlavní navigace

Stovkám podnikatelů vrátí Intergram zaplacené autorské poplatky

3. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dobrá zpráva pro podnikatele. Organizace Intergram ustoupila a rozhodla se nevybírat autorské poplatky za autorádia ve služebních autech.

Stovky podnikatelů se mohou těšit na to, že jim autorská organizace Intergram vrátí zaplacené poplatky za vozy s autorádiem. Celkově se jedná o statisíce korun. Intergram se totiž rozhodl řídit stanoviskem ministerstva kultury, které v něm uvedlo, že by se poplatky za autorádia ve služebních vozech platit neměly. Organizace Intergram však zároveň upozornila, že pokud dojde k nějakému rozhodnutí českých nebo evropských soudů, které podpoří její výklady, k vybírání těchto poplatků se opět vrátí.

Za autorádia ve služebních vozech se Integramu platit nemusí

Za autorádia ve služebních automobilech nebude kolektivní správce autorských práv Intergram vybírat poplatky. Podnikatelé, kteří již za autorádia zaplatili, dostanou peníze zpět. Konkrétně se to týká 372 podnikatelských subjektů, kterým Intergram vrátí celkově statisíce korun. Odměna za užití předmětů ochrany prostřednictvím autorádia činila 50 korun za měsíc pro subjekty zastupované Intergram a 8 korun za měsíc pro subjekty zastupované OAZA. Ceny jsou uvedeny bez DPH, upřesnil serveru Podnikatel.cz Petr Chmelíček z organizace Intergram.

Intergram tak rozhodl na zasedání svého výboru, když zareagoval na stanovisko ministerstva kultury. Ministerstvo během prosince uvedlo, že z autorádií ve služebních vozech by se autorské poplatky vybírat neměly, jelikož nejde o veřejné sdělování. Ministerstvo přitom odkazovalo i na situaci v zahraničí. V rámci provedené rešerše nebyl zjištěn žádný členský stát EU, ve kterém by se (ať už na základě tamní právní úpravy, judikatury či aplikační praxe kolektivních správců) licencovalo užití autorádií ve služebních/fi­remních vozech a vybíraly se za takové užití odměny, uzavřelo ve svém stanovisku ministerstvo.

Ministerstvo tak sice podpořilo podnikatele, avšak jeho výklad nebyl závazný a záleželo na výboru společnosti Intergram, zda ho vezme v potaz. Zhruba před týdnem Intergram potvrdil, že přestože s ministerstvem nesouhlasí, bude se jeho stanoviskem řídit a nebude z autorádií ve služebních vozech vybírat poplatky. Intergram chce tímto rozhodnutím přispět ke zklidnění situace a reagovat tak na negativní postoj veřejnosti ke kolektivní správě autorských a příbuzných práv, uvedla organizace v prohlášení. Čtěte také: Máte v provozovně rádio? Na autorských poplatcích zaplatíte tisíce

Zároveň však organizace doplnila, že poplatky nebude vybírat do doby, dokud o této otázce nerozhodnou tuzemské soudy nebo Evropský soudní dvůr. Sama společnost Intergram o žádném probíhajícím sportu v dané věci neví a ani ho nechce vyvolávat. Pouze v případě, že by soudy na české nebo na evropské úrovni rozhodly v dané věci ve prospěch nositelů autorských práv, budeme se následně pochopitelně jejich rozhodnutím řídit (a opět vybírat), vysvětlil serveru Podnikatel.cz Petr Chmelíček.


Jak navíc upozornil Intergram, úleva od poplatků se netýká jiných dopravních prostředků. Intergram bude i nadále trvat na povinnosti podnikatelů platit poplatky v případech, jako je přeprava osob (taxi, hromadná doprava, půjčovny vozů) a další oblasti, kde dochází k veřejnému sdělování autorsky chráněných děl. Podnikatelé by navíc neměli zapomínat ani na skutečnost, že z autorádií musí i nadále odvádět koncesionářské poplatky 45 korun za měsíc. Čtěte více: Víte, za co všechno musíte platit koncesionářské poplatky? Poradíme vám

Kolektivní správci autorských práv v ČR

  • DILIA, zastupující autory děl literárních, dramatických, hudebně dramatických, choreografických a pantomimických, dále autory scénické hudby zvlášť vytvořené pro užití v díle dramatickém, choreografickém a pantomimickém a dále dabingové režiséry.
  • OSA, zastupující autory hudebních děl s textem nebo bez textu, tj. hudební skladatele a textaře.
  • INTERGRAM, zastupující výkonné umělce, tj. hudebníky, zpěváky, tanečníky atd., a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů.
  • OOA-S, zastupující autory výtvarných děl, tj. děl malířských, grafických, sochařských, fotografických a děl vyjádřených postupem obdobným fotografii, děl architektonických, včetně děl urbanistických, a dále výtvarné autory obrazové složky audiovizuálních děl, tj. kameramany, architekty, scénografy a ostatní výtvarníky audiovizuálních děl.
  • GESTOR, zastupující autory výtvarných děl při výkonu jejich práva na odměnu při opětném prodeji originálu díla uměleckého.
  • OAZA, zastupující zvukaře – autory, tj. mistry zvuku.

Podnikatelé upozorňují na vágní legislativu

Firmy a živnostníci aktuální rozhodnutí Intergramu vítají. Už když organizace začala poplatky za autorádia ve služebních vozech vybírat, podnikatelé proti tomu protestovali a odmítali je platit. Například Hospodářské komora ČR se ve svém stanovisku jednoznačně postavila proti placení tohoto poplatku, protože pro jeho výběr neviděla žádné legislativní oprávnění. Podobně se vyjádřila také Unie malých a středních podniků ČR (SME UNION), která je považovala za duplicitní ke koncesionářským rozhlasovým poplatkům.

školení účto leden 23 Kučerová

Zásadní problém vidíme často ve špatném výkladu práva, respektive v nedostatečně vymezených podmínkách, za jakých je nutnost různé poplatky platit, dodala serveru Podnikatel.cz Radomíra Kotlárová, 1. místopředsedkyně SME UNION. Obecně jsou tyto poplatky bohužel pro podnikatele administrativní a finanční zátěží, postrádající větší transparentnost a jasnou legislativní oporu, připojil se Marek Ženkl, mluvčí Hospodářské komory ČR.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).