Hlavní navigace

Stovky Ukrajinců našly zázemí v hotelech. Provozovatelé jim vycházejí vstříc

24. 3. 2022
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Když se ukázalo, že do České republiky míří uprchlíci z Ukrajiny, ozvalo se několik hotelů a nabídlo své ubytovací kapacity.

Vláda přijala usnesení, které pomůže ukrajinským ženám a dětem, ale také krajům a samosprávám. Jedná se především o kompenzační příspěvek určený pro kraje. Dále od 21. března platí povinnost pro ministerstva a jim podřízené organizace uvolnit všechny své hromadné ubytovací kapacity, jako jsou například rekreační objekty, a dát je k dispozici krajům prostřednictvím krajských asistenčních center pomoci.

Stát přispívá na ubytování krajům

Kompenzační příspěvek činí momentálně 200 korun na osobu za noc včetně stravy a v případě hromadného ubytování, které kraj zajistí v soukromých penzionech či hotelech, bude kompenzace 250 Kč na osobu za noc a kraj bude moci svým rozhodnutím příspěvek navýšit. Ministerstvo vnitra zdůrazňuje, že tento kompenzační příspěvek je pro kraj, nikoliv pro soukromé provozovatele ubytovacích zařízení, s tím, že přerozdělení příspěvku je tedy na kraji a v jeho kompetenci. Pokud si provozovatel do penzionu či ubytovny nastěhuje občany z Ukrajiny bez předchozí smlouvy a domluvy s krajem, nemá na příspěvek od kraje nárok. 

Dále uvádí, že je nepřípustné, aby ubytovatelé kvůli vidině finančního příspěvku vystěhovávali současné nájemníky. Vyzýváme soukromé poskytovatele ubytování, aby nabízeli jen volné ubytovací kapacity. V žádném případě by kvůli tomu neměli nikoho vystěhovávat. Nedovolíme, aby někdo kšeftoval s lidským utrpením. Příspěvek není za účelem zisku, ale proto, abychom se dokázali postarat o ženy a děti utíkající před válkou, zdůrazňuje ministr vnitra Vít Rakušan.

Jako jedni z prvních nabídly ubytování Pytloun hotels

Česká hotelová síť PYTLOUN HOTELS v současné době provozuje přes deset hotelů v celé republice. Na začátku března oznámila, že pro uprchlíky z válkou zkoušené Ukrajiny nabízí a připravuje ubytování. První rodiny zdarma ubytovali v Grand Hotelu Imperial v Liberci a Pytloun Hotelu Liberec a další kapacity byli připraveni upravit k nastěhování v Penzionu Union v Harrachově a v bývalém Wolkerově sanatoriu (Lesní vile) v Harcově. Společnost se zároveň rozhodla přestat ve svých hotelech ubytovávat hosty z Ruska a Běloruska (vyzývala k tomu i další hotely a penziony v ČR) a také oznámili bojkot veškerého ruského a běloruského zboží a surovin v síti PH.

Vyjádření však posléze doplnili s tím, že jejich stanovisko nemá být použito ve smyslu diskriminace či rozdělování společnosti apod. Lukáš Pytloun, generální ředitel a majitel sítě PYTLOUN HOTELS, na Facebooku popsal, že neakceptují fakt, ze poskytují ubytování ukrajinským uprchlíkům, kteří jsou v naprosto šílené situaci, a zároveň ubytovávají ve stejném hotelu Rusa sympatizujícího s napadením Ukrajiny. Předchází tím i případným konfliktům v hotelu. Chápou také, že ne každý host s ruským pasem souhlasí s prezidentem Putinem. Pokud nám dotyčný potvrdí, že s invazí nesouhlasí, budeme mu věřit a bude to legitimní důvod jej ubytovat, stejně jako Rusa/Bělorusa, který před tímto režimem utíká nebo je pronásledovaný za své politické smýšlení. Pomáháme lidem, kteří jsou v momentální nouzi, to je priorita, nic jiného nás k tomuto kroku nevedlo, dodává.

Server Liberecká drbna uvedl, že hotelová síť Pytloun hotels ubytovala od začátku krize kolem 50 uprchlíků z Ukrajiny, a to zatím zdarma. Podle Lukáše Pytlouna schválený příspěvek 250 korun na osobu nepokryje náklady na ubytování v hotelích vyšší kategorie, ale zajímavý by mohl být pro provozovatele penzionů nebo turistických chat, kde jsou náklady nižší. Přesto chtějí nabídnout penzion v Harrachově. K dispozici je tam i kuchyně, to je pro ně přijatelnější než dlouhodobě bydlet v hotelu, kde si ani uvařit nemohou, doplnil.

Hotel Styria nabízí ubytování i další pomoc

Hotel Styria ve Chvalovicích nedaleko Znojma se rozhodl uprchlým maminkám a dětem z Ukrajiny pomoci poskytnutím dočasného ubytování, ale také stravy, léků, základních životních potřeb a podobně. Navíc shání humanitární pomoc a plánují zajistit brigádu pro ty, kteří budou schopni pracovat. Bez pomoci spoluobčanů však zmůžou pramálo a tak založili plně transparentní účet u České spořitelny. Obracíme se na vás o pomoc ve formě finančního příspěvku v jakékoli výši. Vybrané prostředky budou užity zčásti na ubytování (sami poskytujeme příspěvek ve formě úlevy většinové části – první rodině jsme již přispěli 27 400 Kč), zčásti na transport uprchlých matek s dětmi, stravu, základní potřeby, běžné léky atd., popisují na webu.

Jak informovaly Hospodářské noviny, právě provozovatelé tohoto hotelu Lukáš a Miloš Antošovi patřili mezi ty, kteří si do jejich ubytovny nastěhovali občany z Ukrajiny bez předchozí domluvy s krajem. Když předložili nabídku svých kapacit Správě uprchlických zařízení ministerstva vnitra, nikdo se jim neozval a oni začali uprchlíky z Ukrajiny aktivně ubytovávat sami. Po měsíci však zjistili, že nevystačí s financemi, nevěděli, co dál, a požádali o pomoc stát. Kvůli tomu, že nebyli evidováni, by neměli mít na kompenzace nárok, ale kraj tuto situaci nakonec vyřešil tak, že jim poskytl smlouvu na ubytovací příspěvek.

Prostory ministerstva vnitra jsou k dispozici

Hotel Jánošík ve Špindlerově mlýně patří právě mezi ty spadající pod ministerstvo vnitra a na základě jeho rozhodnutí je do odvolání uzavřen a určen pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Hotel musel zrušit rezervace a jeho ředitel Stanislav Herman pro Krkonošský deník řekl, že početná skupina z Ukrajiny přijela 6. března a jejich umístění zajistilo koordinační centrum v Hradci Králové. Hotel jsme museli vyklidit a připravit ho pro uprchlíky. Lidé to pochopili, žádné problémy nebyly. Hosté, které jsme tady měli ubytované, se k tomu postavili dobře. Pochopili situaci. Bez problémů opustili hotel, upřesnil.

V Ústí nad Labem vše funguje

Jakub Velen, mluvčí společnosti CPI, které patří hotel Vladimir v Ústí nad Labem, potvrdil, že jsou zde ubytovány více než dvě stovky uprchlíků a hotel je plně obsazený. Jak uvedl pro Ústecký deník, náklady na ubytování i stravu v plné penzi společnost plně financuje z vlastních zdrojů. Pokud se stane, že si někteří ubytovaní po pár dnech najdou alternativní řešení nebo se třeba přestěhují za svými známými, velice rychle tyto uvolněné kapacity doplníme. Aktuálně je velice těžké dělat jakékoliv předpovědi, na jak dlouho to bude, dodává Jakub Velen. Děti ubytované v tomto hotelu už začaly chodit do školy, dospělí si hledají práci, případně jiné ubytování, vyrážejí na nákupy nebo například do bazénu, který mají díky městu zdarma. Ukrajinci se zde také zapojují do chodu, po obědě bylo například vidět, že ženy pomáhaly českým dobrovolníkům a urovnaly židle, utřely stoly, umyly hrnky a ostatní nádobí. 

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPRCHLÍKY

FINANCE A BYZNYS

IT A KYBERBEZPEČNOST

UŽITEČNÉ RADY

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).