Zatímco před pěti lety strávily české firmy administrativou spojenou s daněmi 930 hodin, v současnosti se jedná jen o 413 hodin. Celková náročnost však neklesá.
Zatímco před pěti lety strávily české firmy administrativou spojenou s daněmi 930 hodin, v současnosti se jedná jen o 413 hodin. Celková náročnost však neklesá.
Středně velkým českým firmám ubylo za posledních pět let takřka čtvrt roku daňových povinností. Zatímco v současnosti stráví společnosti administrativou v průměru 413 hodin, před pěti lety to bylo o 517 hodin více (celkem tedy 930 hodin). Vyplývá to ze studie Světové banky, IFC a PwC, „Jak se platí daně“ (Paying Taxes) 2014.
V rámci Evropské unie (EU) a Evropského sdružení volného obchodu (EFTA) se České republice podařilo snížit časovou náročnost placení daní ze všech zemí nejvíce. Podle autorů studie k tomu přispěla řada systémových zjednodušení a elektronizace jak podávání daňových přiznání, tak i plateb. Za celou historii studie Jak se platí daně je Česká republika jednou z pouze šesti zemí v EU a EFTA, kterým se podařilo výrazně snížit časovou náročnost plnění daňových povinností o více než 100 hodin. Zároveň dokázala snížit jako jediná v regionu tuto náročnost u všech zkoumaných typů daní,
upozornil Peter Chrenko, vedoucí partner Daňových a právních služeb PwC Česká republika.
Přestože čas, které české firmy stráví daňovou administrativou, výrazně klesl, co se týká celkové náročnosti placení daní, patří Česko pořád k nejnáročnějším státům v Evropě. Vidím zde proto řadu příležitostí pro novou vládu k dalším krokům směrem k přívětivějšímu daňovému systému, který občany a firmy ochotné platit daně považuje za své dobré klienty. Příkladem takových opatření mohou být call centra, metodická podpora a větší míra elektronické komunikace a využití e-auditu,
dodal Peter Chrenko.
Studie dále ukázala, že se státy po celém světě snaží udržet rovnováhu mezi zvyšováním daňových příjmů a podporou růstu, Počet a výše jednotlivých daní výrazně firmám zvýšilo 14 států, stejný počet zemí však naopak daňovou zátěž pro podniky snížil. Oproti předchozím roku nicméně zpomaluje tempo poklesu snižování daní. Stejně tak i zpomaluje tempo poklesu času, který firmy potřebují ke splnění daňových povinností. Přesto se ale tato doba stále snižuje. Finanční úřady po celém světě přijímají kroky k zefektivnění a modernizaci vybírání a placení daní. Poplatníci v 76 státech mohou nyní podávat daňová přiznání elektronicky z kteréhokoliv místa na světě. Využití nejnovějších technologií pro podporu kvality veřejných služeb zvyšuje transparentnost a mnoha finančním úřadům také umožňuje navýšit daňovou základnu, což s sebou nese pozitivní makroekonomické dopady,
komentoval Augusto Lopez Claros, ředitel pro globální ukazatele a analýzu ve Světové bance.
Zatímco větším firmám daňová administrativa klesá, jak ukázala nedávná anketa serveru Podnikatel.cz, drobným podnikatelům se spíše zvyšuje. Pouze zlomek drobných podnikatelů se v současnosti domnívá, že se byrokratická zátěž v posledních letech snižuje. Více než polovina si naopak myslí, že byrokratické povinnosti narůstají. Přes 44 % malých podnikatelů navíc tráví vyplňováním různých formulářů a hlášením pro úřady více než tři celé dny (72 hodin) ročně.
Čtěte více: Většina podnikatelů tráví papírováním celé dny, byrokracie se prý navíc zvyšuje
Potřebujete poradit, nebo chcete upřesňující informace? Napište nám do naší redakční poradny. Zaslat nový dotaz
Podnikatel.cz (www.podnikatel.cz)
Průvodce vaším podnikáním. ISSN 1802-8012
Copyright © 2007 – 2018 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by Linux.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.