Hlavní navigace

Student střední školy si zřídil živnosťák. Má nějaké povinnosti vůči pojišťovně?

31. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Je středoškolský student, který souběžně podniká, povinen hradit za sebe zdravotní pojistné?

Student střední školy má zálibu ve fotografování. Naskytla se mu možnost placených zakázek. Právě proto uvažuje o tom, že si založí živnostenský list a bude svou práci fakturovat. Jaké povinnosti to pro středoškoláka znamená ve vztahu ke zdravotní pojišťovně?

Středoškolský student patří do kategorie „nezaopatřených dětí“, kdy za něj pojistné na zdravotní pojištění hradí stát. Je však nutné zkontrolovat, zda ho škola přihlásila  zdravotní pojišťovně jako studenta, tedy státního pojištěnce. Jestliže se však stane osobou samostatně výdělečně činnou, musí plnit všechny povinnosti jako OSVČ.

Jak je to v případě, že je student neúspěšný a musí opustit školu? Odpoví článek Musel opustit střední školu, od září nastupuje na učňák. Kdo uhradí pojistné?

Zahájení samostatné výdělečné činnosti je nutné do osmi dnů zdravotní pojišťovně nahlásit. Tím není míněno samotné získání živnostenského listu, ale až skutečné zahájení výdělečné činnosti (první zakázka, resp. fakturace). 

Při ohlášení je nutné zaškrtnout ve formuláři Přihláška a evidenční list pojištěnce v kolonce „Kategorie pojištěnce“ políčko „Plátcem pojistného je stát“ (dopsat kategorii B nezaopatřené dítě po ukončení povinné školní docházky) a také políčko „Plátcem pojistného je pojištěnec – OSVČ“. Jako OSVČ je nutné do formuláře vyplnit všechny požadované identifikační údaje, popisuje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Student podnikatel musí platit zálohy

Středoškolský student, který souběžně podniká, je pak povinen hradit za sebe pojistné jako OSVČ, ovšem nemusí dodržet minimální vyměřovací základ OSVČ a platí pojistné ze svého skutečného příjmu. Musí však platit měsíční zálohy, byť by byly nepatrné. 

Čtěte také: Přivydělat si mohou i nezaměstnaní, má to ale svá přísná pravidla

Výjimkou je jen první rok činnosti. Ta OSVČ, která zahajuje samostatnou výdělečnou činnost a zároveň je za ni plátcem pojistného stát, není povinna v prvním kalendářním roce podnikání platit zálohy na pojistné. Pojistné tedy zaplatí do osmi dnů po podání přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který se pojistné platí. V letech následujících už ale bude povinna zálohy platit.

Nutno podotknout, že měsíční zálohy neplatí jen ta OSVČ, která je souběžně zaměstnancem a v zaměstnání odvádí pojistné alespoň z minima stanoveného pro zaměstnance, dodává Tichý. 

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).