Hlavní navigace

Švarcsystém zřejmě znovu vstoupí do hry, podnikatelé to vítají

10. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Švarcsystém zřejmě už nebude nelegální. Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje jeho opětovné zavedení. Podnikatelé takový návrh vítají. Principem švarcsystému je, že osoby pro firmy vykonávají běžné činnosti jako jejich zaměstnanci, formálně však vystupují jako podnikatelé. Podniky se tak vyhýbají placení pojistného za zaměstnance.

Hospodářská komora podporuje zavedení tzv. „švarcsystému“ který může pomoci zmírnit dopady hospodářské krize zejména na malé a střední firmy, říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Podnikatelé si však uvědomují, že přechodem na švarcsystém riskují. Lidé pracující na živnostenský list nejsou totiž k firmě fixováni a mohou činnost kdykoli ukončit. Sociální partneři by zároveň měli zvážit i tento argument a umožnit oběma smluvním stranám, aby v rámci řešení nepříznivé situace v mnoha firmách jim umožnili zvolit takové řešení pracovně-právních vztahů, které budou výhodné pro obě strany a povedou k udržení co nejvyšší zaměstnanosti, doplňuje Petr Kužel.

Mezi další návrhy NERVu se řadí zrychlené odpisy například na počítače a auta a vyšší garance za provozní a exportní úvěry českých firem. Stát by měl dále podnikatelům rychleji vracet DPH a taktéž by měly firmám a živnostníkům klesnout zálohy na daně z příjmů. V plánu je též kapitálové posílení Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), České exportní banky (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Své návrhy NERV předloží do sněmovny 18. února.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).