Hlavní navigace

Světová ekonomika své dno ještě neviděla, zotavovat se bude pomalu

8. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Světová ekonomika se bude zotavovat pomalu a na své dno si ještě nesáhla. Vyplývá to z nového globálního průzkumu Asociace profesních účetních ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants). Ten byl proveden mezi 805 členy z 80 zemí.

Výsledky výzkumu ukázaly, že důvěra v trhy jen na nejnižší úrovni zejména v zemích a odvětvích, které byly v minulosti motorem růstu světové ekonomiky. Celých 61 procent dotázaných se domnívá, že ekonomika ještě nedosáhla na dno. Podle průzkumu jsou pokles poptávky a také dodavatelských kreditů obávanějšími důsledky krize než averze vůči riziku na straně bank.

Průzkum ACCA dále ukázal, že názory finančních analytiků se odvíjí od důvěry v účinnost intervencí ze strany vlád jednotlivých států. Vládní opatření mohou sice být dobrým katalyzátorem, firmy ale musí reagovat v součinnosti s nimi. Jedině tak můžeme zabezpečit, že růst bude podobně strmý, jako prvotní ekonomický propad, což je v zájmu nás všech, připomněla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

Podobně hovoří i čeští analytici. Ti však ještě na konci června předpovídali, že česká ekonomika si na své dno již sáhla. Zároveň však upozorňují, že vývoj tuzemského HDP se odvíjí od vývoje v západní Evropě. ČR je malá a otevřená ekonomika, a proto rozhodujícím faktorem bude stabilizace a později případné oživení západní Evropy, upozornil již dříve analytik ATLANTIK FT Petr Sklenář. Nicméně propad HDP i průmyslové výroby by měl být pomalejší než na začátku roku.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).