Hlavní navigace

Světové burzy rostou, pomohlo i opatření amerického Fedu

30. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Za včerejší den si pražská burza připsala rekordní 13,16% denní růst. Mezi tituly, které se na tomto růstu odrazily nejvíce jsou akcie společnosti ČEZ a Unipetrol. Dobrou náladu investorů podpořily světové trhy, které se taktéž pohybovaly v zelených číslech. Vliv mělo i včerejší rozhodnutí Fedu o snížení úrokových sazeb.

Včera se pražské burze dařilo. Za celý den si připsala rekordní 13,16% růst na kterém se nejvíce podílely tituly společnosti ČEZ, které posílily o 22,09 % a společnosti Unipetrol, jehož akcie si připsaly dokonce 24,3 %. Optimismus na českou burzu přinesl pozitivně naladěné světové trhy, na které se pomalu začínají vracet kupci.

Do situace se svým dílem promítlo i rozhodnutí americké centrální banky Fed snížit úrokové sazby o půl procenta. Nynější sazba je tedy na úrovni 1 %. Očekávání přijetí tohoto opatření pomáhalo akciovým trhům zejména v předchozích dnech. Přímo po zveřejnění zprávy o úrokových sazbách trhy v USA stagnovaly a americké indexy se propadly do mírného poklesu. Podle analytiků společnosti Atlantik jsou výsledky trhů očekávané a další vývoj bude záviset na účinnosti opatření, kterými se vlády snaží podpořit své finanční sektory.

Dnes pražská burza kopíruje včerejší pozitivní trend. V současné chvíli si připisuje více než 7% růst. Dvoucifernými čísly roste titul společnosti CETV, majitele České spořitelny Erste Group a těžební NWR. Čtěte více: Ušijí politici finančnímu systému nový kabát?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).