Hlavní navigace

Švýcarští studenti očekávají plat 141 tisíc korun, Češi mají nároky jako Číňané

28. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 546762
Nejvyšší nástupní plat očekávají studenti ve Švýcarsku, a to v průměru 141 tisíc korun. Čeští vysokoškoláci pak mají podobné nároky jako studenti v Číně.

Zatímco vysokoškolští studenti ve Švýcarsku očekávají nástupní přes 140 tisíc korun, Češi mají podobné nároky jako Číňané, tedy necelých 22 tisíc korun. Nejnižší očekávání pak mají polští a indičtí vysokoškoláci, kteří chtějí přibližně 19,5 tisíce korun. Vyplynulo to z průzkumu švédské společnosti Universum mezi 430 000 studenty z 24 zemí světa.

Čtěte také: Mladí studenti se učí podnikat. Čtěte, jak si to představují

Vysoké mzdy, ale také vysoké životní náklady

Největší nástupní plat očekávají studenti ve Švýcarku, a to ve výši 7 062 amerických dolarů měsíčně( 141 000 korun). Na první pohled se může zdát, že je očekávaný plat švýcarských absolventů abnormálně vysoký. Je to však dáno velmi vysokými životními náklady, a také nízkou nezaměstnaností, která se pohybuje kolem 3 %. Oproti jiným zemím se však finanční představy švýcarských studentů během jejich profesní kariéry výrazně nemění, i pět let po nástupu totiž jejich očekávání zůstávají takřka na stejné úrovni, uvedl k průzkumu Tomáš Rašner, ředitel vydavatelského domu Studenta Media, který je zástupcem společnosti Universum na českém trhu.

Druhé místo zaujímají norští studenti s očekávaným platem 6 556 dolarů (asi 131 000 korun) a třetí nejvyšší nároky mají studenti v Dánsku, kde očekávají 5 427 dolarů (asi 109 000 korun). U skandinávských zemí, které se také objevují na prvních příčkách žebříčku, je nutné podotknout, že například v Dánsku jsou celosvětově nejvyšší daně z příjmu. Čistá mzda proto není ve skutečnosti tak vysoká, jak se na první pohled může zdát, doplnil Tomáš Rašner.

Čtěte také: Průměrné nástupní mzdy některých profesí výrazně rostou. Víme, které to jsou

Očekávání češkých studentů jsou na úrovni čínských

Na opačné straně žebříčku se nacházejí hlavně země z východní Evropy a Asie. Poslední místo obsadili polští studenti, kteří očekávají nástupní plat 963 dolarů (přibližně 19 300 korun). Těsně před nimi jsou studenti z Indie s 976 dolary (asi 19 500 korun). Samotný průzkum se sice letos nerealizoval v Česku, jak ale ukázal jiný nedávný výzkum společnosti Studenta Media, čeští studenti očekávají plat ve výši 20 až 25 tisíci korun. Češi tak mají podobné nároky jako Číňané. Mnoho lidí se domnívá, že Čína dává světu levnou pracovní sílu. Jak však ukázaly výsledky průzkumu Universa, tamější vysokoškoláci očekávají stejný nástupní plat, jako Češi, tedy 1 084 dolarů, což je přibližně 21 700 korun, doplnil Tomáš Rašner.

Výsledky získala společnost Universum v rámci každoročního průzkumu na reprezentativním vzorku 432 000 studentů universit či vysokých škol ve 24 zemích (Norsko, Finsko, Dánsko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, Německo, Francie, Nizozemsko, Španělsko, Itálie, Polsko, Velká Británie, USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Singapur, Hong Kong, Brazílie, Mexiko, Indie, Čína a Rusko). Totožný průzkum společnosti Universum probíhá v současnosti i na českých vysokých školách a v příštím roce se tak Česká republika do tohoto žebříčku přímo zařadí.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).