Hlavní navigace

Tahle země přestává být pro OSVČ, opět se hovoří o vyšších daních a opět chybně

20. 5. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Už dlouho nikdo nezmínil zdanění OSVČ. Naštěstí včera došlo k nápravě a už se opět o vyšších daních hovoří. A opět se nevychází z faktů, ale z dojmů. [KOMENTÁŘ]

Stále existuje několik jistot, o které se lze v České republice opřít. Pokud napadne sníh v zimě, silničáře to zaskočí. Jestliže je v létě teplo či zima, prší či je sucho či se nedejbože počasí mění, zaručeně to zaskočí zemědělce. Mezi podobné jistoty patří i pravidelné objevování názorů o tom, že by se mělo zvýšit zdanění OSVČ. Přibližně jednou za rok si nějaký vládní politik vzpomene, že OSVČ jsou vlastně bohatí gauneři, kteří platí na daních málo nebo vůbec nic a že je potřeba jim přistřihnout křídla.

A kdyby náhodou někdo z politiků zapomněl, připomenou jim tuto zásadní věc odboroví předáci, kterým potřebu vyššího zdanění OSVČ vždy jednou za rok připomenou pípnutím hodinky značky Breitling v hodnotě přesahující 100 tisíc korun. Nejhorší na celé věci je však to, že se při debatě o zdanění OSVČ vychází pravidelně z pouhých dojmů, ze zavádějících či nepřesných dat.

Vyšší zdanění OSVČ se opět vrací na scénu

Vládní politici opět hovoří o tom, že by se mělo zvýšit zdanění OSVČ. Nejde o žádnou novinku, jelikož podobné myšlenky zaznívají každého půl roku. Informaci včera zveřejnil server iDnes.cz, který vlastní ministr financí Andrej Babiš. Podle serveru vypracuje ministerstvo financí analýzu, jak drobní podnikatelé v Česku platí daně. Do konce volebního období se však již paušály údajně nezmění.

Pomiňme teď skutečnost, že ještě loni v létě Andrej Babiš tvrdil, že by se s dalšími změnami a vůbec s analýzou mělo několik let počkat. Počkáme dva roky, jaký dopad na výběr budou mít současná opatření. Pak by se měla udělat analýza a na jejím základě novela zákona o dani z příjmu, tvrdil tehdy Babiš. Rovněž nyní neberme v potaz, že například vládní lidovci prosazují, aby se OSVČ s dětmi, které využívají paušály, snížily daně tím, že by se jim vrátila možnost daňového zvýhodnění a slevy na manželku.

Čtěte více: #EET a zákaz kouření stačí, na paušály OSVČ už sahat nebudeme, slibuje Babiš

Na OSVČ dopadá jedno opatření za druhým

Na některé věci se však stojí za to podívat blíže. Předně je třeba připomenout, že výdajové paušály a vůbec OSVČ omezila v posledních letech již řada opatření. V roce 2013 došlo u 30% a 40% paušálu k jejich zastropení. Vláda Petra Nečase tehdy též odebrala pracujícím a podnikajícím důchodcům základní slevu na dani. Tuto změnu však nakonec předloni zrušil Ústavní soud ČR a důchodcům se sleva vrátila i zpětně.

Od roku 2013 OSVČ, které využívají výdajový paušál, nemohou uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a slevu na manžela či manželku bez vlastních příjmů. V případě souběhu příjmů z více druhů činností pak nárok na daňové úlevy zůstává jen za podmínky, že součet základů daně s využitím paušálu je nižší než 50 % celkového základu daně. Od ledna loňského roku se pak zastropily i zbylé výdajové paušály. Třešničku na dortu tvoří kontrolní hlášení a elektronická evidence tržeb, které se rovněž dotkly a dotknou statisíců živnostníků.

OSVČ hlavní ubývají po desetitisících

Jak navíc ukazují statistiky, i kvůli těmto opatřením už řadu let klesá počet OSVČ hlavních a narůstá množství OSVČ vedlejších. Za poslední tři roky ubylo 35 tisíc OSVČ hlavních, a to navzdory růstu ekonomiky, a za posledních 7 let se dokonce počet OSVČ snížil o více než 115 tisíc. 

Čtěte více: Kdy už se ten propad zastaví? Počet OSVČ hlavních se opět snížil

Inkaso daně z přiznání neeviduje jen OSVČ

Nejzásadnější jsou ale výroky a rádoby fakta, která v souvislosti s výdajovými paušály a zdaněním OSVČ zaznívají. Současné nastavení paušálů a zdanění OSVČ samozřejmě není neměnné dogma, v debatě o případných změnách by se však mělo vycházet z faktů. Ukázkovou demagogií, kterou někteří politici využívají, je uvedení poklesu výběru daně z příjmů fyzických osob z daňových přiznání. Server iDnes.cz například uvedl, že v roce 2005 se odvádělo z daňových přiznání 26,6 miliardy korun a loni to bylo jen 2,5 miliardy. Nádavkem server dodal, že jde o živnostenské daně a že za jejich pokles může především daňová reforma vlády Mirka Topolánka, která “zrušila minimální vyměřovací základ daně a naplno nechala projevit štědré výdajové paušály.”

Už několikrát nejen server Podnikatel.cz upozorňoval, že příjmy z přiznání FO se nerovnají příjmům z daně OSVČ. Nejde o žádné živnostenské daně. Přiznání totiž mohou podávat i zaměstnanci, nezaměstnaní, studenti apod., kteří díky němu dostanou zpět již zaplacené daně. Jen pro zajímavost, ročně se podá více než 2 miliony daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob. OSVČ přitom není ani 1 milion. Pro pořádek uveďme, že podle samotného ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství odvedly OSVČ v roce 2014 do státního rozpočtu na dani z příjmů 7,52 miliardy korun.

Za pokles příjmů může hlavně zvýšení paušálů

Ani druhá část odstavce se navíc nezakládá na faktech. Je pravda, že vláda Mirka Topolánka zrušila vyměřovací základ daně, a to od roku 2008. Za pokles výběru daně však tato změna podle dat příliš nemůže. V roce 2008 byl totiž výběr inkasa daně z podaných přiznání vyšší než v předchozích dvou letech. Naopak k výraznému propadu došlo v roce 2006, kdy se příjmy oproti roku 2005 propadly o třetinu. Důvod je nasnadě. Může za to vláda Jiřího Paroubka (ČSSD), která razantním způsobem zvýšila jednotlivé výdajové paušály.

Až do roku 2005 mohli zemědělci využívat paušál 50 %, lidé živící se autorskými honoráři 30 %, živnostníci, notáři, daňoví poradci, lékaři, umělci, sportovci, znalci, tlumočníci apod. pak 25% paušál. Podnikatelé působící v pronájmu mohli uplatnit paušál ve výši 20 %. Od roku 2006 však vláda prosadila výrazně vyšší paušály. Pro zemědělce začal platit paušál 80 %, pro řemeslné živnosti 60 %, pro neřemeslné živnosti 50 %, pro autory, notáře a další svobodná povolání 40 % a pro příjmy z pronájmu paušál 30 %.

Čtěte také: Výdajové paušály: Kalousek potvrdil, že je chce snížit. Podnikatelé to odmítají a hrozí odchodem na pracák

Vláda už část slibu ohledně OSVČ splnila

O mnoho lépe si s fakty nepotykal ani další odstavec, ve kterém se koalice zavázala už v koaliční smlouvě paušály omezit, došlo na to prý však až teď – rok a kus před volbami. Předně se opět jedná o zavádějící tvrzení. Vláda se v koaliční smlouvě zavázala omezit výši paušálních nákladů pro OSVČ absolutní částkou a/nebo snížením procentní sazby. K omezení absolutní částkou také již skutečně došlo, a to pro zbylé paušály od ledna 2015. Na slib tedy došlo již před více než rokem.

ebf - tip do článku - debata

Jediná další věc, ke které se vláda ohledně OSVČ zavázala, je provedení již zmíněné analýzy odvodů zaměstnanců a OSVČ do veřejných rozpočtů. A tu hodlá vláda do konce volebního období také připravit. Kdyby vláda chtěla ušetřit prostředky, může využít analýzu odvodů, kterou před rokem připravil server Podnikatel.cz společně s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR. V ní jsou uvedena všechna potřebná data a porovnání. A právě z reálných dat by diskuze ohledně změn ve zdanění OSVČ měla vycházet.

Čtěte více: Jak se to má opravdu s odvody OSVČ a zaměstnanců? Připravili jsme velké srovnání

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).