Hlavní navigace

„Tajné“ akcie čeká změna. Některým podnikatelům se zřejmě prodraží

31. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Vláda schválila zákon, který změní pravidla kritizovaných akcií na majitele. V principu kladná změna může ale pro některé podnikatele znamenat zvýšené náklady.

Vláda na svém včerejším jednání schválila návrh zákona o zvýšení transparentnosti akciových společností, který předložilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh, dle vládní anotace k zákonu, stanoví povinnou transformaci listinných akcií na majitele (akcie na majitele jako takové však nezakazuje) a také některé povinnosti, které je třeba plnit v případě získávání prostředků z veřejných zdrojů. Zákon reguluje anonymizované vlastnictví akcií tak, aby orgány státní správy a orgány činné v trestním řízení mohly identifikovat akcionáře společnosti. Nová právní úprava přispěje k zprůhlednění obchodních vztahů a k omezení prostoru pro možnou korupci, slibuje si od zákonné novinky ministerstvo spravedlnosti.

Čtěte také: Chystá se změna pravidel pro akcie na majitele

Listinnou akcii na majitele bude možné změnit na akcii na jméno, imobilizovat (a to fyzickou úschovou v bance, která vede účet na akcionáře; číslo účtu pak bude povinnou položkou seznamu akcionářů) nebo zaknihovat (registrovat) u centrálního depozitáře. Cílem těchto opatření je umožnit identifikovat akcionáře v jakémkoliv okamžiku. Možnost výběru dává větší prostor akciovým společnostem a dává možnost minimalizovat náklady na transformaci, řekl ke změnám ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Čtěte také: Vlastníky anonymních akcií půjde „odmaskovat“. Pomůže to?

Podnikatelům vzrostou náklady

I přesto se objevují varování, že nová pravidla budou pro mnohé podnikatele znamenat také právě zvýšené náklady na podnikání. Návrh zákona představuje rozumný kompromis mezi zrušením listinných akcií na majitele a stávajícím stavem, komentuje novinku Petr Kuhn, partner mezinárodní advokátní kanceláře White & Case. Nutno však dodat, že navrhovaný předpis zvýší náklady podnikání pro mnohé podnikatele, kteří na utajení akcionářské struktury mohou mít legitimní zájem. Namísto plošného omezení akcií na majitele se jako vhodnější jeví omezení pouze pro osoby podnikající s veřejnými prostředky, pokračuje Kuhn.

Za rozumný kompromis považuje vládou schválený návrh také Jan Hladký, partner advokátní kanceláře PwC Legal. Povede sice k administrativní zátěži pro všechny společnosti s akciemi na majitele, ale je to lepší varianta než tento druh akcií úplně zrušit kvůli tomu, že se možná několik společností může účastnit nekalých praktik ve veřejném sektoru, uvádí Hladký. A dodává: V každém případě je však třeba si počkat, v jaké konečné podobě projde vládou schválený návrh parlamentem.

Zákon nyní poputuje k projednání do Poslanecké sněmovny.

MM_socky3

Čtěte také: Podnikat jako OSVČ, s eseróčkem nebo s akciovkou? Čtěte pro a proti

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).