Hlavní navigace

Také Avonlady potřebuje „živnosťák“

13. 10. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Kosmetiku prodává kdekdo. Studentky, matky na mateřské dovolené nebo kolegyně v práci. Ovšem každý přivýdělek má svá pravidla. A ty je třeba dodržovat i v případě zanedbatelného zisku. Nepřiznání příjmů se nevyplácí.

Výdělek přímým prodejem kosmetiky může být zajímavým vylepšením rodinného rozpočtu. Většinou si tímto způsobem přivydělávají ženy, ale ani muži nejsou výjimkou. Kosmetické společnosti aktivně vyhledávají další a další prodejce, kteří registrací v systému prodejních zástupců získají jak možnost zvýhodněného nákupu pro vlastní potřebu, tak i způsob, jak získat peníze navíc. Ovšem ne vždy mají jasno, jak s takovým příjmem naložit. Je nutné živnostenské oprávnění? A co příjmy – musí se zdanit, i když se jedná o zanedbatelné částky? Čtěte také: Jsem žena a chci nezávislost. Proto podnikám

Kosmetiku může prodávat každý. Podstatné je, zda se ziskem

Jako kosmetický poradce se může zaregistrovat prakticky kdokoliv. Například Avon vyžaduje ke spolupráci dosažení plnoletosti, Oriflame kupodivu k registraci postačí dosažení věku 15 let. Prodejní zástupci ke své činnosti potřebují živnostenské oprávnění. Jestliže si poradce objedná výrobek sám pro sebe nebo jen pro nejbližší okolí a prodává bez zisku, tj. za cenu, kterou při nákupu zaplatil, živnostenský list nepotřebuje. K prodeji za katalogové ceny je ale nutný. Čtěte více: V jakých případech můžete podnikat bez živnostenského oprávnění?

To ostatně potvrzuje i Eva Chmelová z Živnostenského úřadu města Brna: Činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží přímému spotřebiteli a prodej tohoto zboží (maloobchod) patří do oboru č. 48. Velkoobchod a maloobchod volné živnosti s předmětem podnikání Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách č. 1 až 3 živnostenského zákona. Dodává, že za předpokladu, že jsou naplněny všechny znaky živnosti, tj. jedná se o soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem, je nutné vyřízení uvedeného živnostenského oprávnění. Čtěte více: První krok při registraci podnikání? Vybrat si správně živnost

V případě přímého prodeje kosmetiky za katalogové ceny je nesporné, že se o soustavnou činnost a činnost za účelem zisku jedná. Je tedy nutné živnostenské oprávnění Velkoobchod a maloobchod. Další podmínkou k provozování živnosti dle § 6 živnostenského zákona je dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost.

Prodej na internetu nebo v kamenném obchodě možný není

Obecně je rozdíl mezi prodejcem a přímým prodejcem. Kosmetika prodávaná přímým prodejem se v kamenném obchodě nebo na internetu nenabízí a ani samy společnosti tuto cestu nedoporučují. Kosmetika Avon se neobjevuje v běžných prodejnách, jedná se o strategii naší společnosti. Z tohoto důvodu nedoporučujeme, aby si naši zástupci otevírali prodejny s naším zbožím a jménem, ať už klasické či internetové, informuje společnost Avon na svých internetových stránkách. Oriflame upozorňuje: Jde o přímý prodej kosmetiky. Kosmetická poradkyně Oriflame pomáhá zákaznici vybrat, doporučit a prodat přírodní švédskou kosmetiku, a to způsobem, který odpovídá etickému kodexu.

Přestože prodej na internetu společnosti nedoporučují, je možné takové nabídky běžně najít například na Aukru. Prodávat opakovaně a bez živnostenského oprávnění? Tak na to už nejedna kosmetická poradkyně doplatila. Živnostenské úřady si čas od času na tento způsob prodeje posvítí, ať už se jedná o jejich vlastní iniciativu, podnět nespokojené zákaznice či závistivé kolegyně. Fyzická osoba se dopouští přestupku, za který živnostenský úřad ukládá pokutu do 10 tis. Kč, upozorňuje Eva Chmelová z ŽÚ Brno. Čtěte více: Konkurence je vysoká, na internetu dokonce vražedná

Prodejce kosmetiky platí sociální i zdravotní pojištění

V případě, že kosmetiku prodává příjemce rodičovského příspěvku, student nebo jiná zaměstnaná osoba, považuje se za OSVČ vedlejší. Nejvhodnější je registrace na příslušné úřady přes centrální registrační místa živnostenských úřadů. Vyplněním jediného Jednotného registračního formuláře je možné zajistit přihlášení na ČSSZ, zdravotní pojišťovnu i registraci k daním z příjmů. Čtěte více: Ohlášení živnosti a změn přes jednotný registrační formulář je jednodušší. Víme, jak na to

OSVČ vedlejší nemusí platit ČSSZ (alespoň v prvním roce podnikání, tj. do podání přehledů) žádné zálohy na pojistné. Účast na důchodovém pojištění je dobrovolná. O doplatku pojistného a zálohách v následujícím roce rozhoduje výše vyměřovacího základu uvedená v Přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok. Vyměřovacím základem jsou příjmy z podnikání po odpočtu výdajů. Jestliže vypočtený vyměřovací základ nepřesáhne stanovenou rozhodnou částku, nedoplácí OSVČ pojistné a nemusí v dalším období platit zálohy na pojistné. V případě, že příjmy po odpočtu výdajů rozhodnou částku převýší, dopočítá se pojistné a v dalším bude nutno hradit měsíční zálohy. Pro rok 2010 je stanovena rozhodná částka na 56 901 Kč.

Zdravotní pojištění se po podání Přehledu o příjmech a výdajích doplácí vždy. Rovněž se vychází ze skutečně dosažených příjmů po odpočtu výdajů. Pro zdravotní pojištění není stanovena žádná rozhodná částka jako u důchodového pojištění. Znamená to, že v prvním roce podnikání sice OSVČ nemusí hradit zálohy, ale po podání Přehledu o příjmech a výdajích uhradí doplatek pojistného a stanoví případné zálohy pro další období. Čtěte více: Jak na zálohy pro pojišťovnu v roce 2010 u hlavní i vedlejší činnosti

Kdy musí prodejce podat daňové přiznání?

V souladu s § 38 g zákona o daních z příjmů podává daňové přiznání každý, kdo má roční příjmy vyšší než 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je vybírána srážková daň. Daňové přiznání podává i ten, jehož roční příjmy nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje ztrátu. Čtěte více: Kdy a jak se daní příležitostný příjem?

Daňové přiznání má povinnost podat zaměstnanec s podepsaným daňovým prohlášením, který pobírá příjmy z jednoho nebo více zaměstnání postupně a jeho jiný příjem z podnikání, pronájmu nebo příležitostného prodeje je vyšší než 6000 Kč.

Zákon hovoří o příjmech, nikoli o zisku. Jestliže tedy zaměstnaný prodejce prodá kosmetiky za více než 6 tisíc korun ročně, musí podat daňové přiznání. V přiznání uvede samozřejmě i příjmy ze zaměstnání, které doloží Potvrzením o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. K příjmům si může uplatnit výdaje, a to buď paušální, nebo skutečné. Ostatní poplatníci, kteří mají příjmy pouze z prodeje kosmetiky, podávají přiznání v případě, že tyto roční příjmy jsou vyšší než 15 tisíc korun. Čtěte více: Kdo všechno musí podat daňové přiznání?

Přehledy o příjmech a výdajích ČSSZ a zdravotní pojišťovně se podávají bez ohledu na povinnost podání daňového přiznání finančnímu úřadu.

Přímý prodej kosmetiky je bezesporu podnikáním s povinností vůči finančnímu úřadu, ČSSZ i příslušné zdravotní pojišťovně. Konečné rozhodnutí, zda příjmy přiznat či nepřiznat je na každém prodejci. Může se zdát, že úřady nemají velké šance provozování takové činnosti zjistit. V opačném případě ale čekají kosmetické poradce nemilé následky. Otázkou zůstává, zda těch pár korun nepřiznaného přivýdělku měsíčně za případné vyměřené sankce stojí.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).