Hlavní navigace

Také patříte mezi dvě třetiny firem, které porušují zákon o účetnictví?

2. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Přes dvě třetiny tuzemských společností stále neplní povinnosti, které jim v souvislosti se zveřejňováním účetní závěrky ukládá zákon o účetnictví.

Většina tuzemských firem stále porušuje zákon a neukládá své účetní závěrky a výroční zprávy do sbírky listin obchodního rejstříku. Tuto povinnost nesplnilo za rok 2013 přes dvě třetiny firem, přestože lhůta skončila na konce roku 2014. Vyplývá to analýzy poradenské společnosti Bisnode. Důvodem, proč firmy účetní závěrky do rejstříku nedávají, je i to, že úřady tuto povinnost prakticky nekontrolují a ani nesankcionují.

Čtěte také: Většina firem porušuje zákon. Víme, proč se nebojí trestů

Nejméně zodpovědné jsou menší společnosti a pražské firmy

Pořád platí, že české společnosti si příliš nelámou hlavu s zákonem o účetnictví a do sbírky listin nevkládají své účetní závěrky, případně výroční zprávy, pokud je musí vypracovávat. Jak ukázala analýza společnosti Bisnode, tuto povinnost nesplnilo za rok 2013 celkem 67 % tuzemských firem. Za poslední tři roky dokonce nezveřejnilo výsledky hospodaření 45 % firem. Plnění informační povinnosti v posledních sedmi letech, kdy Bisnode tyto statistiky podrobně sleduje, se nepatrně zlepšuje, nicméně současný stav je stále tristní..Přitom pravidelným sledováním výsledků hospodaření lze v podnikání předcházet potenciálním budoucím problémům a utajování informací o hospodaření tak znemožňuje efektivní prověřování obchodních partnerů, komentovala Petra Štěpánová, analytička společnosti Bisnode.

Nejhorší přístup vykazují společnosti z Prahy, kde své povinnosti za rok 2013 nesplnilo přes 71 % firem. Naopak dlouhodobě nejspolehlivěji dávají své účetní závěrky do rejstříku společnosti z Královéhradeckého kraje. Za rok 2013 jich tak neučinilo “jen” 42 % z nich. Z hlediska právní formy jsou více zodpovědnější akciové společnosti než společnosti s ručením omezeným. Stejně tak platí, že čím vyšší vykazuje firma tržby, tím lépe plní informační povinnosti.

Co by firmy měly zveřejnit?

Podle § 21a zákona o účetnictví jsou osoby zapsané v obchodním rejstříku povinny zveřejnit účetní závěrku. Pokud to vyžaduje zákon o účetnictví nebo zvláštní právní předpis, také výroční zprávu. Účetní závěrka se zveřejňuje v rozsahu, v jakém byla sestavena. Ve zjednodušeném rozsahu zveřejňují účetní jednotky, které nejsou povinny mít účetní závěrku ověřenou auditorem, s výjimkou akciových společností, které sestavují účetní závěrku v plném rozsahu.

Účetní závěrku tvoří rozvaha, výkaz zisku a ztráty, dále příloha, která vysvětluje a doplňuje informace obsažené v rozvaze a výkazu zisku a ztráty. Příloha obsahuje také informace o výši závazků zdravotního a sociálního pojistného a o výši daňových nedoplatků. Účetní závěrka může podle zákona o účetnictví zahrnovat i přehled o peněžních tocích nebo přehled o změnách vlastního kapitálu. Čtěte více: Účetní závěrka se zasílá do obchodního rejstříku

Úřady povinnost takřka nekontrolují

Jedním z důvodů, proč většina firem povinnost zveřejňovat účetní závěrku neplní, je to, že riziko postihu ze strany státu je minimální. Soudy a finanční úřady, které by tuto povinnost měly primárně kontrolovat, se na ní z kapacitních důvodů speciálně nezaměřují. Na kontrolu tak dochází pouze v rámci daňových kontrol.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).