Hlavní navigace

Tarify a sazby elektřiny mohou podnikateli ušetřit desetitisíce. Víme, jak na to

14. 1. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Hledíte do ceníku a netušíte, jaký je rozdíl mezi tarify a distribučními sazbami? Prosekáme vám cestu džunglí čísel a kódů, abyste náklady za energie snížili.

Přestože všichni máme přehled o tom, kolik zhruba měsíčně zaplatíme za elektřinu, už málokdo tuší, jakým způsobem je vypočítána konečná cena. Když chce podnikatel zjistit, jestli by nemohl nějak ušetřit, nahlédne do nabídky dodavatelů a zavalí ho množství různých sazeb, tarifů nebo produktů. Jak se v nich vyznat?

Sazba elektřiny je jasná, výběr tarifu je složitější

Sazeb pro podnikatelský maloodběr je celkem 12 a jejich kategorizace vyplývá z legislativy. O zařazení do konkrétní sazby je rozhodnuto už před zahájením odběru proudu, a pakliže později nezačnete jinak ohřívat vodu nebo vytápět, většinou není důvod ji měnit. Záleží totiž především právě na technické vybavenosti a spotřebě provozovny. Jiná sazba je pro vás vhodná, pokud potřebujete proud pouze na provoz běžných elektrospotřebičů, jiná pokud ohříváte vodu v bojleru a vlastníte akumulační kamna nebo přímotop, anebo tepelné čerpadlo.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Podnikatel.cz nabízí možnost, jak ušetřit na elektřině.

V rámci každé sazby si podnikatel může vybrat z desítek různých tarifů, které představují nabídku dodavatelů, neboli prodejců elektřiny. Jak už to s tržními produkty bývá, také energetické tarify se liší cenami, doprovodným servisem a případnými bonusy. Zatímco sazby jsou v cenících všech dodavatelů totožné, nákladnost a kvalita služeb závisí na konkrétním prodejci a vybraném tarifu.

Pozor na slovo “tarif”, má dva významy! 

Navzdory pestré slovní zásobě naší mateřštiny, v energetice se používá důležitý termín “tarif” ve dvou odlišných významech.

 1. Tarif je konkrétní energetický produkt dodavatele. V tomto smyslu jsou tarifů stovky a liší se především cenou, ale také zákaznickým servisem a celkovým přístupem prodejce.
 2. Tarif je vyšší a nižší podle toho, zda během dne odebíráte dražší nebo levnější elektřinu. V tomto smyslu jsou tarify maximálně dva a závisejí na distribuční sazbě, například vlastník přímotopu může odebírat proud 20 hodin denně v nízkém (levnějším) tarifu a jenom zbylé 4 hodiny ve vysokém (dražším) tarifu.

Jednotarifová sazba pro běžné elektrospotřebiče

Pokud ve firmě používáte elektrickou energii nanejvýš ke svícení, vaření a provozu běžných elektrospotřebičů (počítačů, ledničky apod.), je pro vás výhodná jednotarifová sazba. Za každou spotřebovanou kilowatthodinu (kWh) proudu budete potom po celý den platit stejnou cenu. Samozřejmě je ale potřeba zohlednit, jestli firmu živí programátoři prostřednictvím laptopů, anebo kuchaři pobíhající mezi mrazicím boxem a rozpálenou kuchyní. Proto jsou jednotarifové sazby tři: C01d, C02d, C03d, přičemž kódové označení s vyšším číslem je výhodnější pro vyšší spotřebu.

Chcete ušetřit za energie i ve vaší firmě? Vyplňte krátký formulář na konci článku a my vám se změnou dodavatele zdarma pomůžeme.

Podívejme se blíže na situaci pražského živnostníka, který v roce 2012 kupoval standardní produkt regionálně dominantního dodavatele, tedy Aktiv Klasik 24 od Pražské energetiky. Pokud má spotřebu jako běžná tuzemská domácnost, vyplatí se mu sazba C01d. Jestliže na napájení elektrospotřebičů v celém patře kancelářské budovy ročně využije 10 megawatthodin (MWh) elektřiny, může několik tisícovek ušetřit díky sazbě C02d. Naproti tomu provozovateli restaurace, jemuž chodí roční faktura na 30 MWh proudu, sazba C03d zachrání desetitisíce korun.

Praha: Srovnání ročních výdajů v jednotarifových sazbách elektřiny
Roční spotřeba  C01d  C02d C03d Možná úspora
2 000 kWh  13 811 Kč  13 459 Kč  26 968 Kč  13 157 Kč 
(v sazbě C01d)
10 000 kWh 62 029 Kč 55 946 Kč 59 154 Kč 6 083 Kč(v sazbě C02d)
30 000 kWh 182 573 Kč 162 164 Kč 139 617 Kč 42 956 Kč
(v sazbě C03d)

Pozn.: Počítáme se standardními tarify dominantního dodavatele v Praze, tedy s produktem Aktiv Klasik 24 od Pražské energetiky, a jističem velikosti 3×25 A. Ceny jsou za rok 2012, je do nich zahrnuta DPH.

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Dvoutarifové sazby jsou pro náročnější odběratele

Zatímco v jednotarifové sazbě platíte za každou kilowatthodinu stejnou cenu, ve dvoutarifové sazbě se během dne střídá nízký (NT) a vysoký tarif (VT). Nízký tarif, který někdy bývá nesprávně označován jako noční proud, je levnější. Dvoutarifové sazby jsou určeny pro firmy, které používají elektřinu k ohřevu vody nebo vytápění, přičemž vyšší číslo v kódovém označení znamená více hodin levnějšího proudu. Výjimkou jsou speciální sazby C60d a C61d pro odběry, které by šlo jenom obtížně měřit (například poplachové sirény a internetové připojení poskytované po distribuční síti). C62d je zase uzpůsobena pro veřejné osvětlení.

Chcete ušetřit za energie i ve vaší firmě? Vyplňte krátký formulář na konci článku a my vám se změnou dodavatele zdarma pomůžeme.

Aby bylo zřejmější, k čemu kategorizace odběratelů je, navštivme brněnskou autodílnu. Vždy byla vytápěna zemním plynem, potom ale majitel koupil tepelné čerpadlo. Pokud zároveň přejde ze sazby C03d do C56d, ušetří asi třetinu nákladů za elektřinu. V tom případě musí o změnu požádat svého dodavatele. Přechod mezi jednotarifovými sazbami je zpravidla pouze formalitou, dvoutarifové sazby vyžadují kromě specifického vybavení podniku i splnění technických podmínek, například blokaci náročného spotřebiče v době platnosti vysokého tarifu.

Přehled sazeb elektřiny pro podnikatele a firmy

Jednotarifové

 • C01d – malá spotřeba
 • C02d – střední spotřeba
 • C03d – velká spotřeba

Dvoutarifové

 • C25d – pro akumulační vytápění nebo ohřev vody s nižší spotřebou, 8 hodin NT
 • C26d – pro akumulační vytápění nebo ohřev vody s vyšší spotřebou, 8 hodin NT
 • C35d – pro akumulační nebo smíšené vytápění, 16 hodin NT
 • C45d – pro přímotopy, 20 hodin NT
 • C55d – pro tepelné čerpadlo uvedené do provozu do 31. 3. 2005, 22 hodin NT
 • C56d – pro tepelné čerpadlo uvedené do provozu od 1. 4. 2005, 22 hodin NT

Speciální sazby

 • C60d – pro nepravidelný malý odběr elektřiny, který by byl jenom obtížně měřitelný (například poplachové sirény); paušální poplatek za instalovaný příkon nebo odběrné místo
 • C61d – pro konstantní odběr, který by byl jenom obtížně měřitelný (například internetové připojení po distribuční síti); paušální poplatek za instalovaný příkon
 • C62d – pro osvětlování veřejných prostranství; sazba je jednotarifová
Pozn.: NT je nízký tarif neboli levnější proud, na nějž má odběratel nárok určitý počet hodin denně.

Chcete ušetřit za energie ve vaší firmě? Vyplňte tento jednoduchý formulář a my vám se změnou dodavatele zdarma pomůžeme. (Komerční nabídka)

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).