Hlavní navigace

Taxikařina načerno se nevyplatí. Hrozí přísnější postihy

4. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Až půl milionová pokuta hrozí nelegálním taxikářům. Stejně tak i zprostředkovatelům, kteří nabízí taxislužby s řidiči bez oprávnění a živnosti.

Návrh novely zákona o silniční dopravě, který poslalo Ministerstvo dopravy do připomínkového řízení, obsahuje změny v posuzování spolehlivosti řidiče taxislužby. Také ale rozšiřuje možnosti obcí stanovit podmínky pro výkon taxislužby na jejich území. V návrhu jsou stanoveny také základní povinnosti zprostředkovatelů taxislužby.

Čtěte také: BlaBlaCar je v Česku. Stávají se tak z řidičů podnikatelé s daňovou povinností?

Trest pro zprostředkovatele, nikoli řidiče

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Zprostředkovatelé taxislužby by měli být podle návrhu povinni zajistit, že dopravce bude mít oprávnění nejen živnostenské, ale také oprávnění řidiče taxislužby. Za porušení této povinnosti hrozí dispečerům a dalším zprotředkovatelům půlmilionová pokuta. Není to tak dávno, co řidiči, kteří své služby poskytovali například prostřednictvím taxislužby Uber, se bez živnostenského oprávnění obešli. Od nového roku je služba vyžaduje. Průkaz řidiče taxislužby však už nikoli. Další povinností zprotředkovatelů bude vést evidenci všech jízd.

Obec může požadovat psychotesty

Obce by mohly po řidičích požadovat dopravně psychologické vyšetření, také zkoušku znalosti místopisu a znalosti obsluhy taxametru, který je povinnou součástí taxi vozu, nebo právních předpisů upravujících provozování taxislužby.

Návrh novely zákona také rozšiřuje možnost vybírání kaucí, které se vztahují právě na černé taxikáře, u nichž hrozí, že se budou vyhýbat přestupkovému řízení a pokutu po nich nebude možné vymáhat. 

Nově bude například opět možné zabavit takzvanou žlutou kartu, takže ti nepoctiví taxikáři se už nebudou moci vracet zpět do ulic a, pokud to přece jen udělají a budou opět kontrolováni, bude se jednat o trestný čin, vysvětluje na konkrétním případě pražská primátorkaAdriana Krnáčová.

Řidiči taxislužby by také podle návrhu museli být povinni mít u sebe při poskytování služeb doklad o oprávnění dopravce k podnikání a průkaz řidiče taxislužby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).