Hlavní navigace

Názory k článku Více jak 300 tisíc firem nezveřejnilo účetní závěrku. Co jim hrozí?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 22. 1. 2019 12:55

  Ram (neregistrovaný) ---.netfree.cz

  A co je komu do toho, kolik má firma vydělává....Fi­nančák má přehled, daně a odvody za sebe i lidi platím, tak nazdar bazar, ať si ostatní trhnou...

 • 22. 1. 2019 13:37

  Hanz (neregistrovaný) 195.212.58.---

  Přesně tak pokud nejde o akciovou společnost tak každému může být ušípku jak korporace hospodaří...

 • 23. 1. 2019 13:20

  A tak... (neregistrovaný) 141.228.106.---

  Je to jeden z nastroju jak poznat ze nejednate se solidni spolecnosti. Pokud ho nepouzijete a dostanete se do retezce kde nekdo neodvede DPH pak jiste vite co se stane...

 • 22. 1. 2019 13:57

  Edien (neregistrovaný) ---.miramo.cz

  Pan Cikler si vůbec neuvědomuje, že mohou být i jiné důvody, proč firmy údaje nechtějí zveřejnit. Za situace, kdy ani soud nedokázal dlouho přinutit prezidentskou kancelář ke zveřejnění platů prezidentových poradců (Klaus), kdy úřady nefungují jak by měly (např. stavební), kdy se Vás stát nezastane a stále další a další věci i nesmyslné vymáhá (např. evidence skutečného majitele aj.), kdy na Vás přehazuje kontrolu nemocných, atd. atd., je zvláštní, že se chce po privátní sféře, aby se majitelé firem svlékali přede všemi do naha. Vyhlásil bych tento zákon absurditou roku. Jsem z toho všeho ve státě natolik zhnusen, že jsme začali po letech tyto závěrky zveřejňovat. Ne proto, že bychom museli, ale proto, že jsme rezignovali na víru v efektivní a moderní stát. (Doufám, že jsem nevyprovokoval emotivní reakci, a nebudu smazán. Napsal jsem jen, jak to cítím)

 • 22. 1. 2019 23:37

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  Já si naopak myslím, že dobrému konkurenčnímu prostředí "svléknutí do naha" může pomoci.

  Ale asi máte pravdu, mohlo by to být na dobrovolné bázi - jako konkurenční výhoda :-)

  Existují firmy, které u svých eshopů například online zveřejňují denní tržby - já bych šel dál, já bych zveřejňoval i obchodní marži u jednotlivých produktů (výrobků či služeb) :-)

  S pozdravem

  Tomáš Ruprecht
  Brno-Bystrc
  Bystrčák roku 2015 :-)

 • 23. 1. 2019 1:06

  Jdoucí kolem (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nevěděl jsem, že Bystrci je léčebna duševně chorých.

 • 24. 1. 2019 18:40

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  Láska nehněvaná, není milovaná!!!! ,Jak by jistě řekl náš milý pan president Miloš vZeman :-)

  Každopádně, já si myslím, že opendata firmy jsou budoucnost a stydlivkaření je spíše záležitostí staromileckou, ne-li přímo předpotopní :-)

  S pozdravem a přáním odbourání pubertální zastydlosti vstříc odvaze a otevřenosti :)

  A taky občas realizace nějaké ŠÍLENOSTI typu vyčištění studánky Vrbovec v Údolí Oddechu v Brně-Bástru :-) :-) :-)

 • 26. 1. 2019 18:44

  Pavel (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Ruprecht, ty jsi klasická "lopata" - to co mluvíš, to je to samé jako by jsi říkal, že souložit na veřejnosti je dobré, protože potom každý potencionální další souložník vidí použité techniky a může se postavit do řady a vyzkoušet jiné techniky a polohy.

 • 27. 1. 2019 9:19

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  Nene, jen si myslím, že firma není intimní záležitost, ale záležitost spíše veřejná - firma je tu pro to, aby sloužila veřejnosti, lidem :-)

  Ale možná to časem pochopíte, hlavním cílem firem je dle mého dělat dobrou službu lidem a není důvod ekonomická data skrývat někde pod pokličkou - ať každý vidí, jak facháte :-)

  Stejně tak byste mohl pomlouvat OPEN SOURCE - já jako lopata MILUJU OPEN SOURCE, na čem asi tak běží většina webových serverů na světě - na open source - proč? Protože je to efektivní, když je veřejný kód, mohou na bezpečnostní díry upozornit z analýzy zdrojového kódu miliony lidí na světě :-)

  A stejně tak - pokud budu mít open data firmu... tak mne může kdokoli dát zpětnou vazbu - třeba že jsem v účetnictví něco špatně zaúčtoval - nebo, že platím málo své zaměstnance, tak se nesmím divit, že mám větší fluktuaci než konkurence; nebo zkrátka jen zákazníci uvidí, jak hospodařím ze svěřenými peněžmi, jak si firma na tom reálně stojí - zda si třeba nebere zbytečně bankovní úvěry, když o sobě prohlašuje, že bankovní úvěry jsou až velmi extrémní nejzazší řešení apod. :-)

  Tož mějte se festovně, makejte, podnikejte, programujte, analyzujte a třeba i lopatujte :-)

  S pozdravem a přáním krásné neděle :-)
  Bystrčák roku 2015

  Tomáš Ruprecht
  635 00 Brno-Bystrc

 • 27. 1. 2019 12:05

  pavel (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Pane zaměstnanče, dostaneš tolik kolik si zasloužíš a po ostatním ti je houno , jsou to mé prostředky a je jen moje věc jak s nima hospodařím. Mohu tě ujistit, že mé prostředky mi NIKDO nesvěřil a proto NIKDO do nich nemusí vidět.

  Naši marži si pečlivě hlídáme a nikoho po ní nic není. Máme průměr 90%. To by bylo závistivců z řad zaměstnanců..­..............

 • 29. 1. 2019 10:26

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  No, je to Váš světonázor, ale je to dle mne strašně zpátečnický a zastaralý pohled. Tohleto stydlivkaření mne vždycky bylo tak nějak proti srsti. Když podnikám, tak se za to NESTYDÍM a účetní data jsou jen decimální číslíčka, kdo by se jich bál? :-)

  Přece už nejsme malé děti, abychom se báli číslíček a ještě k tomu decimálních...

  Důležíté je JÁDRO - tj. zda nabízím férovou, poctivou službu druhým lidem (zákazníkům), zda poctivě odvádím dle zákona to, co mám odvádět a zda se také starám o kontext - tj. o prostředí, ve kterém operuju... tj. třeba, zda občas nespravím třeba veřejnou lavičku k jejíž opravě se nikdo nemá apod. To je u velkých firem zcela standardní věc - společenská odpovědnost :-)

  Já jsem třeba včera měl takovou instantní brigádu - odklízení sněhu - jdu takhle do Penny Marketu na Přístavišti u nás v Bystrci a po cestě vidím paní, jak odklízí sníh, tak se na ni tak dívám, ona si mne všimne a zeptá se - můžete mne, prosím, pomoct?

  Tak jsem řekl, že nikam nespěchám a že jí teda pomůžu - dobrých 75 minut pořádné práce u které jsem se i pořádně zapotil - nemusel jsem na to kývnout, ale bylo mne blbé, aby paní, které je třeba kolem 60 let se tam dřela lopatou, když vím, že já mám nějaký disponibilní čas :-)

  A takto podobně by se měla chovat i firma - když vidím nějaký lokální veřejný problém, který se mne třeba přímo netýká, ale v dané lokalitě trápí spoustu lidí, tak prostě udělám ve svém volném firemním čase něco pro řešení tohoto problému.

  Buďme konkrétní: v Bystrci například neustále přetéká odpadkový koš, který je u nákupního centra MAX Centrum (dříve Akát), proč tam nikdo nepořídí druhý odpadkáč, když jeden nestíhá??? :-) Sídlí tam společnost NETBOX (Internetový provider) a ta konkrétně třeba v rámci své politiky společenské odpovědnosti by se toho mohla chopit - ale neudělala to já být na jejich místě, tak beru jako samozřejmost, že čas od času "vyhmátnu" nějakou veřejnou problematiku, zanalyzuju... no a pak KONÁM!

  Tj. např. zajdu do Uni Hobby pro plechovku barvy a natřu zábradlí, které je na mostkách v Údolí Oddechu u nás v Brně-Bystrci.

  Dvě zábradlí už jsme s kámošama natírali... a ono se také dá spojit příjemné s užitečným, takže jsme si pěkně nechali chladit škopky v potoku Vrbovci, koupili večer špekáčky a udělali si táborák - no tohle by byl pro budování dobré firemní kultury naprosto exkluzivní artikl :-)

  Takže, malé resumátko: Nebuďme škarohlídi zahledění do sebe, buďme odvážní pomahačim kteří nepreferují pohodlíčko, ale spíš dobrou AKCI a někdy i pořádné vyhrocení svalů :-)

  Mějte se nabušeně

  S pozdravem

  Tomáš Ruprecht
  Bystrčák roku 2015

 • 29. 1. 2019 12:29

  Pavel (neregistrovaný) 89.24.157.---

  Krásná pohádka.
  Až ti bude 50 tak si to povíme. Život utíká a obchodní svět nebere ohledy. Je pěkné co tu píšeš. Já už jsem unavený něco měnit........­.......

 • 29. 1. 2019 12:48

  pavel (neregistrovaný) 89.24.157.---

  "stydlivkaření" - jseš komunista ? až se ti stane, že ti někdo " sežere chleba" toto nenapíšeš !!! U mne i neuváženě zveřejněná fotka "nastartovala" konkurenci ……….. pane "stydlivko"

  Pokud nemáš co stratit, tak se dobře riskuje :)

 • 29. 1. 2019 19:18

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  Komunista? To byste musel označit za komunistický třeba Linux, na kterém běží na celém světě tak 200 milionů serverů...

  Já jen říkám, že pokud dělám dobře svůj business, tak nemám co ztratit, pokud budu online zveřejňovat své tržby, marže apod.

  Ono to paradoxně třeba malému obchůdku, který bývá mnohem dražší, než třeba supermarkety může i pomoci...

  Protože já jako zákazník třeba uvidím, že nakupují Margotku za 11,9 Kč a prodávají ji za 15,9 Kč...

  Tak jim jako zákazník mohu poradit - kupujte Margotku za 8,9 Kč a můžete ji prodávat za 11,9 Kč a prodáte jich za měsíc 10x toik co teď :-)

  Tím, že zákazníci vidí marže, tak i když třeba bude dražší to zboží, ale uvidí že to není tím, že by si tam obchodník dal +100%, ale třeba běžných +25 %, tak si řekne - to je fér a třeba si to i koupí - takto neví a většina si to prostě nekoupí...

  Jde o to, že dle mého názoru je dobré mít důvěrný a otevřený vztah se zákazníkem, být fér, když se mne to nepovede koupit levně, tak zákazník uvidí, že nezdražuju proto, že su nenažranej a zvedám procentuální marži, ale že jsem prostě nevychytal levnějšího dodavatele :-)

 • 29. 1. 2019 20:02

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  Ještě Vám odpovím přesně na to, co jste psal, abych nebyl jak většina politiků:-)

  ad 1) Dostaneš, kolik si zasloužíš - 100 % souhlasím a zaměstnanci by měli být natolik na výši, že jim nevadí, že jejich výkonnější kolega bere za stejnou práci o 20 % víc - zaměstnavatel, pokud to hodnotí v rámci možností co nejvíc objektivně pak může veřejně říct ostatním: Ano, Franta bere o 20 % víc, protože na něj nejsou stížnosti zákazníků, protože jde na každý dobrovolný přesčas o sobotách a protože když mu zadám nějaký úkol a je tam něčekaný problém, okamžitě mne volá a řeší to, zatímco ostatním je to šumafuk a řeší se pak velký problém až následně, který nás stojí zbytečně vyhozené peníze :-(

  ad 2) Svěřené prostředky, já to myslel tak, že zákazník Vám dal tržbami prostředky a vy je využíváte nejlépe jak umíte, abyste zvětšoval business, zaměstnával více lidí, odváděl tím více státu a zvyšoval HDPčko a přitom, když dobře a chytře hospodaříte si i zvyšoval zisk nejen absolutně, ale i třeba vztaženo procentuálně k tržbám apod. :-)

  ad 3) Hlídáte si marži - samozřejmě to je naprosto v pohodě, marže musí dávat nějaký ekonomický smysl,

  Průměr 90 % (dělal jsem v JYSK s.r.o. a tam byla průměrná marže v roce 2017 84,1 %, zboží nakoupeno za 1 597 388 000 Kč, prodáno za 2 940 023 000 Kč, absolutní marže tedy 1 342 635 000 Kč - samozřejmě údaj je z veřejné účetní závěrky :-)

  To by bylo závistivců - já myslím, že jestli máte ve firmě lidi, co závidějí, tak já bych tako é zaměstnance tedy nechtěl - chci chápavé zaměstnance, kteří vědí, proč firma má zisk 3x větší než mzdové náklady, budou se mít možnost zeptat vedení a vedení férově řekne, proč si myslí, že majitelé by měli mít 3x větší balík peněž jak všichni zaměstnanci dohromady...

  Pak se mohou lépe řešit věci jako... NEJSOU LIDI.... jenže když nejsou lidi, tak to podsekává tržby... prostě se něstíhá a zákaznící ztrácejí trpělivost - no tak poradím firmě - ukrojte si ze svého zisku, dejme to zaměstnancům, budou větší tržby a ten zisk budete mít i s úroky za rok zpátky :-)

  Co myslíte, že ten JYSK v roce 2017? Zisk vzrostl o 50 % (z 300 mega na 450 měga) a mzdové náklady vzrostly o 15 %... Trošku diskrepance (rozpor) zvláště v situaci, kdy byl nedostatek lidí... v roce 201 pravda vzrostly mzdy (teď se navím o hrubém základu v pracovní smlouvě) o 20 % zvláště těm basic zaměstnancům, kteří měli 20 000 hrubého, tedy na 24 000 hrubého, což je úctyhodné, to chválím :-) Takže oni si sice zvedli zisk, ale hned 1/4 roku na to masivně zvedly mzdy - fér :-)

  Takže jako ono je dobré, když zaměstnnaci vidí do útrob své firmy (říkám své, protože pro mne zaměstnanec není tupá pracovní síla, ale velmi důležitá, kardinální součást firmy :-)

 • 27. 1. 2019 12:19

  pavel (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Ruprcht "hlavním cílem firem je dle mého dělat dobrou službu lidem " - hlavním cílem mojí firmy je abych vydělal na sebe a to ostatní mne nezajímá( respektivě je vedlejší) Ruprcht. Nežiji proto abych podnikal ale podnikám proto abych žil............

 • 27. 1. 2019 13:59

  pavel (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Ruprechte - "Ale možná to časem pochopíte," mne se také bude líbit ti čučet do "žalůdku" . Mne ale čučet nebudeš proto jsem nakonec s.r.o. nezaložil a raději podnikám jako OSVČ a nemusím nic zveřejňovat.
  PS: Čumila nemám rád

 • 25. 1. 2019 14:53

  vera (neregistrovaný) 185.67.188.---

  "Kolik má firma vydělává". Jakou máte "firmu"? Firma je jen název. A pokud jste jednatek společnosti s ručením omezeným nebo předseda představenstva akciové společnosti, tak ta "firma" není vaše osobně. Je to obchodní společnost podle zákona o korporacích. Když jste to s.r.o. založil, byl jste seznámen se všemi právními normami, které souvisí s podnikáním pod s.r.o. Pokud jste s nějakými dalšími účastníky založili akciovou společnost, jsou tam pravidla přísnější a byli jste s nimi seznámeni. To, že dnes existuje založení společnosti s ručením omezeným s vkladem 1,-- Kč a s jedním jednatelem a jedním společníkem, tedy jednou osobou, která je jednatelem a společníkem současně, vaši obchodní společnost nezbavuje zákonných povinností. Pokud se s.r.o. ve kterém jste jedna osoba s vkladem jednu korunu, dostane do insolvence a vy předtím než vás někdo přihlásí do insolvenčního řízení, něco "vytunelujete" - i když si myslíte, že je to jen a jen vaše, bude to součástí trestního stíhání. To na vás uvrhne váš insolvenční správce.

 • 26. 1. 2019 18:27

  Pavel (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Jsem OSVČ a nemusím nic zveřejňovat. Já si taky přeji ať konkurence co má s.r.o . zveřejní své výsledky, protože tak konkurenci podle rozvahy a výsledovky vidím až do "žalůdku" a to je moje konkurenční výhoda. Jen proto jsem nezakládal s.r.o. aby mi konkurence neviděla do "žalůdku" Asi tak.

 • 23. 1. 2019 13:28

  No A? (neregistrovaný) 141.228.106.---

  * Jak muze byt nektera spolecnost nekontaktni? Kazdy clen statutarniho organu kazde pravnicke osoby je povinny jiz asi deset let mit datovou schranku. Po 10dnech po odeslani do schranky probehne fikce doruceni, tzn. byla spolecnost kontaktovana.... Co presne tedy znamena nekonktovatelna spolecnost?

  * Co presne znamena zruseni bez likvidace spolecnosti? Protoze proces likvidace je za ucelem ochrany veritelu aby meli moznost si narokovat co jim spolecnost dluzi. Co se stane s nezdanenym ziskem spolecnosti nebo dluhy v takovem pripade zruseni spolecnosti? Neni to nahodou pro majitele te spolecnosti vyhodnejsi nez ji likvidovat standardnim zpusobem?

  * Jake jsou penale v pripade ze je spolecnost kontaktovatelna a nedoda uzaverku? Chapu to dobre ze soud obesle spolecnosti a tim to skonci?

 • 23. 1. 2019 17:21

  Honzina JU (neregistrovaný) 85.71.0.---

  odpovím jen na poslední dotaz, na předešlé také neznám odpověď.

  OR posílá výzvu, aby společnost zveřejnila účetní závěrku do určitého data, když to neudělá je pokutována. Jak jinak..

  Je mnoho společností, které mění stále účetní, přiznání ani neví kde mají, může se zajít na FÚ pro kopii - první kopii je zdarma.

  Je mnoho společností, kde jediný jednatel zemřel, probíhá dědické řízení, ale na nezveřejněnou účetní závěrku neupozorní ani notář, který dělá dědické řízení. Příbuzní, kteří vůbec neví o co jde, závěrku těžko nějak zveřejní, když OR je tak záhadná instituce, kam se nedá ani zavolat.

  O fyzické osobě se nikdo nikdy nic nedozví,nyní podle GDPR jsou chráněné jak vzácné květinky.
  Zase jen korporace jsou s kůží na trh. V OR nejsou vymazána RČ, podpisy..jsou snadno k dohledání. Zákon GDPR jen pro někoho???

 • 24. 1. 2019 18:56

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  No GDPR neplatí pro veřejné instituce - stáp, obce apod. GDPR (alespoň jsem to tak pochopil) je ryze pro defaultní lidi a firmy - stát si může zveřejňovat co chce třeba i s fotkama, rodnýma číslama, bankovními účty, výplatními páskami - třeba na insolvenčním rejstříku si můžete u těch lidí zobrazit jejich nijak nezačerněné smlouvy na úvěry, výplatní pásky, bankoovní výpisy, vše jak na dlani - ja se teď úzkostlivě šaškuje s GDPR, tak třeba ten insolvenční rejstřík je PRAVEJ OPAK GDPR - zveřejníme absolutně vše :-)

  Ač můžu úůsobit jak freecooin hipík, co by vše rád zveřejňoval, tak já to beru na DOBROVOLNÉ BÁZI. Já sám jsem si třeba v roce 2013 u FIO založil transparentní účet, oznámil to nadnárodnímu zaměstnavateli (AHOLD) a ten souhlasil :-) s tím, že má čistá výplata bude věc veřejná :-)

  Ale s čím už se zdráhám souhlasit, aby stát svévolně zveřejňoval výplatní pásky, smlouvy s bankami apod. :-(

  Každopádně, primární by měl být SELSKÝ ROZUM :-)

 • 23. 1. 2019 17:38

  Honzina JU (neregistrovaný) 85.71.0.---

  Od tohoto kroku si stát slibuje vyčistit obchodní rejstřík od spících firem... co tedy dělá FÚ? Ten ví která firma spí, když podává řadu roků stále nulové přiznání.
  Nekontaktní firma - nelze doručit??? Fikce doručení v tomto případě neplatí? Každá korporace je podle zákona KONTAKTNÍ

  Kdo uhradí likvidaci firem?

 • 26. 1. 2019 7:35

  PeHi (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Prece tyhle data maji financni urady, ucetni zaverka je povinnou prilohou k priznani dani z prijmu. Proc musi podnikatele nekam neco posilat, at si ty informace vymenuji urady mezi sebou. Osobne budu posilat kazdy ucetni vykaz se samou nulou, obchodni rejstrik dostane svoje listiny a me za spatne udaje nic nehrozi, kdyz jsi to v gumitkove neumi stahnout z financaku, tak to neumi ani overit :-) Jinak listiny se nezverejnuji jenom kvuli ochrane spotrebitele, ale kvuli tomu, aby konkurence mela vase udaje, protoze to totiz prispiva hospodarske soutezi a hospodarska soutez snizuje zisky firem. :-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).