Hlavní navigace

Termín pro podání odložených přiznání k dani vypršel. Ještě to jde bez sankcí

8. 7. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslední řádný termín pro odevzdání daňových přiznání pro poplatníky, kteří povinnost odložili, už vypršel. Do zítra tak mohou učinit ještě beztrestně.

Poplatník, kterému daňové přiznání zpracovával daňový poradce nebo který má ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, měl tiskopis na finanční úřad dodat nejpozději do pondělí 1. července. 

Pokud tak ještě neučinil, nemusí se hned obávat sankcí ze strany finančáku. Jestliže daňový poplatník nestihne přiznání odevzdat 1. července, může ho podat ještě v nejbližších dnech, potvrzuje generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.

Daňový řád totiž toleruje zpoždění s podáním přiznání, a to do pěti pracovních dnů po stanovené lhůtě. Poplatníci, kteří se s podáním daňového přiznání opozdili, tak mohou učinit do úterý 9. července 2019.

Poslední den bez sankcí, pak už ale platíte

Podle daňového řádu začíná nabíhat penále až od 6. pracovního dne a činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše. 

Generální finanční ředitelství upozorňuje, že pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnou datovou schránku nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky. 

Co dalšího přinesl uplynulý týden na serveru Podnikatel.cz?

Firmu postavil z ničeho, na zelené louce, když na vysoké škole postrádal praxi. Dnes má společnost 160milionový roční obrat, chuť růst a dostat se dál do světa. Přečtěte si jeho příběh v článku Potravinářskou firmu stavěl na zelené louce. Teď míří k čtvrtmiliardovému obratu

Nejen studenti mají nyní možnost zajímavého přivýdělku formou brigád, které jsou nejčastěji uzavírány na dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti. Podrobněji v článku Období brigád je tady. Udělejte si jasno, jak je to se zdaněním dohod

Nařízení rušící geoblocking, tedy zeměpisné blokování, platí napříč Evropskou unií už od začátku prosince 2018 a brzy již bude zakotveno i v českém zákoně. Více prozradí článek Novela zákona o ochraně spotřebitele si posvítí také na geoblocking

Pokud se zaměstnanec domnívá, že jeho chlebodárce porušuje pracovní předpisy, může se ozvat. S podnětem ke kontrole se může obrátit na inspekci práce. Podrobněji v článku Loni poslali zaměstnanci na své chlebodárce tisíce kontrol. Nejčastější důvody?

Absolvovali školu, ať už střední nebo vysokou. Kdy jim vzniká povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení? Odpověď nabízí článek Odkdy jsou absolventi škol povinni hradit sociální pojistné?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).