Hlavní navigace

Timesharing - levnější je "vlastnit" než pronajímat

15. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
V České republice je timesharing - "vlastnictví" hotelu za účelem vlastní dovolené - stále ještě relativně neznámý pojem vyvolávající strach. Jak by ne, vždyť spousta lidí přišla různými podvody o své peníze a životní úspory. Timesharingu se ovšem nemusíte bát.

Jedná se o způsob, kdy si na začátku „zakoupíte“ pokoj či apartmán v hotelu na část roku na dobu například 25 let. Pobyt ve svém pokoji si potom vyměňujete každý rok za pobyt v hotelu dle vlastního výběru z velkého množství hotelů po celém světě sdružených ve výměnném systému.

Vše je velmi jednoduché – vy pouze vložíte do systému vámi vlastněný týden ve vašem hotelu a už si jenom vyberete, kde strávíte dovolenou vy – v jiném hotelu, na místě, kam chcete cestovat, a za pobyt už neplatíte. Je celý uhrazen výměnou za váš pobyt, kam místo vás přijede někdo jiný… a celou výměnu za vás vyřídí operační centrum systému.

Timesharing vznikl v 60. letech ve Francii, když jeden hoteliér vymyslel slogan: „Proč si pronajímat pokoj v hotelu, když je levnější si jej koupit!“ V 70. a 80. letech se tento průmysl neustále rozvíjel, hlavně v USA. Postupně přibývaly další destinace v Evropě, hlavně v Portugalsku a ve Španělsku. V roce 1990 již bylo 2357 timesharin­gových komplexů a 4 milióny majitelů, kteří si naplno užívali tento nový druh dovolené.

V současné době se v této síti nachází asi 6000 rezortů ve více jak 90 zemích světa. Hnacím motorem tohoto byznysu jsou jeho největší hráči – Hilton, Sheraton, Marriott, Dysney, Ramada, Four Seasons, Hyatt, Westin, Ritz-Carlton a Radisson. Stejně tak roste počet evropských společností, které se zabývají tímto konceptem – RIU Hotels, Sol Melia, De Vere a další.

V roce 1999 bylo již 12 miliónů majitelů ze 190 zemí, z čehož skoro polovina pochází z USA, kde je též největší počet těchto zařízení – 1 500.

Timesharingový průmysl je vysoce organizovaný a na jeho fungování dohlížejí American Resort Development Association (ARDA) a Organisation for Timeshare in Europe (OTE). Obě tyto organizace uplatňují velice přísná pravidla na řádné fungování a hlavně ochranu majitelů timesharingových podílů. Práva majitelů jsou dále chráněna národní, regionální a mezinárodní legislativou.

Každý rok se do systému výměnné dovolené přihlašují noví členové a nové hotely, a tak jsou dnes v systému zařazeny hotely téměř ve všech zemích na všech kontinentech. Každý člen systému má tedy možnost vyměnit a užít si svoji dovolenou kdekoliv na světě.

školení říjen - GDPR

Tento systém odbourává všechny zprostředkovatele a překupníky navyšující cenu dovolené, čímž samozřejmě snižuje ceny a dělá pro své členy tento způsob cestování velmi zajímavým a finančně výhodným. Dále s odbouráním mnoha zbytečných mezičlánků při zajišťování dovolené odpadá riziko ztráty vaší dovolené.

Převzato: Měšec.cz

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).