Hlavní navigace

Tisíc firem bylo loni daňově vysídleno, delegace budou pokračovat i v roce 2016

12. 1. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Přes tisíc firem bylo vloni daňově vystěhováno z Prahy. Umožnila to úprava institutu delegace. Další stovky firem navíc přibudou i letos.

Finanční správa v loňském roce celkově daňově vystěhovala z Prahy 1008 podnikatelů. Umožnila jí to novela daňového řádu, která od roku 2015 stanovila, že proti rozhodnutí o delegaci nejsou přípustné opravné prostředky. Jak uvedlo serveru Podnikatel.cz Generální finanční ředitelství, šetření firem a jejich případné následné daňové vystěhování bude pokračovat i v roce 2016. Delegace by se měla i letos dotknout stovek firem. V legislativním běhu je ovšem novela zákona o Finanční správě ČR, podle které bude moci postupy, jako je například daňová kontrola u daňového subjektu v ČR, provádět jakýkoliv finanční úřad bez ohledu na obecná pravidla místní příslušnosti.

Čtěte více: Tisíce pražských firem bude daňově “vystěhováno”, a to bez šance na odvolání

Tisíc firem bylo vloni vystěhováno

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Když se od roku 2015 měnila pravidla pro delegaci, finanční správa slibovala, že nechá prověřit 53 tisíc firem, které sídlí na virtuálních adresách nebo v office-housech. K tomuto číslu mají zatím finanční úřady daleko, přesto v loňském roce nezahálely. Celkem bylo v roce 2015 prošetřeno 2024 subjektů, přičemž z toho už bylo „daňově“ vystěhováno z Prahy 1008 subjektů. O více než 700 případech ještě bude rozhodováno v roce 2016. Tedy prošetření a podklady ze strany finančních úřadů byly provedeny vloni, rozhodnuto bude Odvolacím finančním ředitelstvím letos, upřesnila serveru Podnikatel.cz Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

Tisícovkou vystěhovaných firem však akce nekončí a GFŘ ujišťuje, že bude institut delegace využívat i v roce 2016. V plánu je opět se zaměřit hlavně na firmy s virtuálními sídly a na společnosti, které sídlí na office housech. Celkově chce v roce 2016 finanční správa prověřit dalších několik set subjektů. Podle GFŘ však nelze nyní odhadnout, jaké procento z těchto subjektů, jejichž výkon správy daní bude finančními úřady navržen k delegaci místní příslušnosti, bude nakonec „daňově vystěhován“ z Prahy. Každý případ delegace je totiž součástí samostatného rozhodovacího procesu ze strany Odvolacího finančního ředitelství, kdy nelze paušálně říct, že například všechny daňové subjekty s tzv. virtuálním sídlem se „automaticky“ přesunou z Prahy. Podstatné je, kde je skutečný výkon činnosti těchto subjektů a zda je ho možné jednoznačně určit, vysvětlila Petlachová.

Co je delegace

Institut delegace znamená změnu místní příslušnosti správce daně z virtuální adresy nebo office-housu do místa skutečné ekonomické činnosti firmy. Institut delegace ale neznamená, že dojde doslova k fyzickému vystěhování firmy z virtuálního sídla. Nemění se tím adresa sídla firmy, zapsaná např. v obchodním rejstříku, mění se finanční úřad spravující daně této firmy.

Čtěte také: Vyplatí se mít sídlo v Praze? Zeptali jsme se na výhody a nevýhody odborníků

Skončit má i místní příslušnost berňáků

Efektivnější správě daní mají pomoci navíc i další legislativní novinky, které se chystají a které navazují na změny v oblasti delegace. Jedná se o návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s vybranými opatřeními proti daňovým únikům. Konkrétně jde hlavně o odstranění limitu místní příslušnosti správce daně při provádění vyhledávací činnosti a kontrolních postupů (zejména daňové kontroly). Nově by tak mohl daňovou kontrolu u kteréhokoliv daňového subjektu v ČR provádět jakýkoliv finanční úřad bez ohledu na obecná pravidla místní příslušnosti. Je možné, že z naší strany bude přehodnocena nutnost provádět delegace v tak masivním rozsahu jako nyní. Mnohé daňové subjekty totiž ztratí motivaci mít sídlo v Praze – spousta daňových subjektů toto sídlo volí s ohledem na nižší periodicitu daňových kontrol v Praze, kdy se chtějí vyhnout daňové kontrole, doplnila Petlachová. Návrh zákona nicméně teprve v prosinci schválila Legislativní rada vlády a je otázkou, zda a kdy projde legislativním procesem.

Čtěte více: Konec místní příslušnosti. Na firmu v Praze bude moct i daňová kontrola z Brna

Podle Petlachové se též nedá vyloučit, že v případě rozhodování o delegaci nebudou využívány údaje z kontrolních hlášení, které musí plátci DPH podávat od letošního roku. I z kontrolních hlášení totiž prý mohou v kombinaci s dalšími skutečnostmi vyplynout informace, kterou lze využít při zdůvodnění, proč je výkon správy daní u toho kterého subjektu delegován.

Průběh procesu delegace

Institut delegace upravuje § 18 daňového řádu a lze jím změnit místní příslušnost k výkonu správy daní na jiný finanční úřad oproti obecným pravidlům. Delegace může být uskutečněna buď na žádost daňového subjektu, nebo z moci úřední. Delegace se provádí, jestliže je účelné, aby se správa daně vykonávala u jiného než původně místně příslušného správce daně. Delegace může být provedena pro všechny daně (většinou kromě daně z nemovitých věcí, kde se místní příslušnost určuje podle toho, kde je umístěna nemovitá věc), anebo (což se děje spíše výjimečně) pouze pro některé vybrané daně.

školení účto leden 23 Kučerová

Proces delegace místní příslušnosti probíhá tak, že správce daně provede u subjektu kontrolu, kde si ověří, jestli zde probíhá jeho skutečná ekonomická činnost. Pokud zjistí, že zde ekonomická činnost neprobíhá, ale subjekt deklaruje, že má provozovnu, zaměstnance, vedoucí pracovníky, účetnictví v jiném kraji, spojí se správce daně s příslušným správcem, kde subjekt reálně podniká.

Podnět podává většinou jeden z dotčených finančních úřadů, přičemž druhý dotčený finanční úřad k tomu zpracovává své stanovisko. Celé šetření probíhá v úzké spolupráci s daňovým subjektem. Podnět na delegaci a stanoviska od obou finančních úřadů směřují k Odvolacímu finančnímu ředitelství, které posoudí oprávněnost delegace. V případě, že delegaci shledá důvodnou, vydá rozhodnutí o delegaci místní příslušnosti. V tomto rozhodnutí je stanoven den, od kdy přebírá výkon správy daní správce daně v místě skutečné ekonomické činnosti subjektu. Celý proces, tedy od určení, kde je skutečná ekonomická činnost firmy, až do doby vydání rozhodnutí o delegaci Odvolacím finančním ředitelstvím, trvá minimálně dva měsíce. Reálně i více, podle toho, kolik šetření se provádí, zda je potřeba něco tzv. došetřit poté, co se daňový subjekt po zahájení řízení o delegaci Odvolacím finančním ředitelstvím k zjištěným skutečnostem vyjádří, uzavřela Petlachová.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).