Hlavní navigace

Tisíce českých firem pod lupou kvůli nelegálnímu softwaru

15. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V říjnu budou zřejmě některé firmy nemile překvapeny. Došlápne si na ně protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance), která upozorní na možný výskyt nelegálního softwaru ve firemních počítačích. BSA se zaměří se zejména na malé a střední firmy v odvětvích s nejvyšší mírou softwarového pirátství.

BSA se obrátí na management a majitele více než 15 tisíc firem po celé České republice. Upozorníme je na rizika spojená s přehlížením užívání nelegálního softwaru ve firmě či jeho tolerováním a poradíme jim, jak se s pirátstvím jednou provždy vypořádat, řekl tiskový mluvčí protipirátské aliance BSA Jan Hlaváč.

Podle poslední studie analytické společnosti IDC se v Česku již druhým rokem nelegálně užívá 39 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 2,9 miliardy korun. Česko patří mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství a v pomyslném žebříčku zaujímá 22. místo. Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 27 procentních bodů – z 66 procent na současných 39 procent.

Nejčastěji se ve firmách pirátsky užívá software předních výrobců kancelářského softwaru, grafických a DTP programů, CAD a konstrukčního softwaru či antivirových aplikací. BSA proto půjde po krku firmám, které podnikají v oborech, jakými jsou výroba, reklama, konzultační služby, projekční činnost, návrh konstrukcí nebo design. Právě v těchto firmách se podle BSA vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru.

Nástroje v marketingu

K nelegálnímu užívání softwaru dochází často bez vědomí managementu či majitelů firem. Nejčastějším prohřeškem je instalace více kopií softwarů, než povoluje licenční smlouva. Dalším rizikem jsou zaměstnanci, kteří si nekontrolovatelně instalují software pro soukromé účely, vysvětluje Jan Hlaváč.

Pachatelům hrozí kromě trestů také statisícové platby poškozeným výrobcům softwaru. Ti mohou žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Namísto 200 tisíc korun tak pachatelé mohou za software zaplatit až 600 tisíc korun: 400 tisíc jako kompenzaci a 200 tisíc za legální nákup licencí, doplnil mluvčí protipirátské aliance BSA Jan Hlaváč.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).