Hlavní navigace

Tisk: 700 miliard na záchranu americké ekonomiky

22. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tento víkend začal americký Kongres projednávat návrh na záchranu americké ekonomiky, který přednesl George Bush. Ten žádá pro svůj záchranný plán 700 miliard dolarů.

Plán na záchranu finančního sektoru je prostý. Za obří sumu 700 miliard dolarů skoupit ztrátová a riziková aktiva, která odstartovala finanční krizi. Tuto činnost by měla na starosti nová instituce, jež by finančním subjektům, podobně jako Česká konsolidační banka, ulevila od špatných úvěrů. V příštích dvou letech by proto mělo americké ministerstvo financí vykupovat nesplácené hypotéky na rezidenční i komerční nemovitosti a od nich odvozené cenné papíry, informovalo dnes Právo.

V dalších dnech tedy budou banky, burzy, investoři i obyčejní lidé očekávat, zda Kongres tento plán podpoří a bude-li toto obrovské prohloubení schodku amerického rozpočtu mít kýžené výsledky.

České hypotéky by neměly na krizi výrazněji reagovat

Americká krize by se na trhu českých hypoték neměla příliš promítnout. Krize hypoték nastala ve Spojených státech a je to problém tamního trhu, řekl včera v televizním pořadu ČT 1 Otázky Václava Moravce šéf České bankovní asociace Jiří Kunert. Odborníci očekávají, že se dostupnost hypoték výrazně nezhorší. Omezení se více promítnou do půjček bank developerům, po kterých se bude požadovat vyšší míra investic z vlastních zdrojů, což může menší subjekty přimět k odchodu z trhu. Očekávají se také vyšší požadavky na regulaci finančního trhu ze strany Evropské unie.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).