Hlavní navigace

Tisk: Lidé přestávají věřit v ekonomiku, důvěra se dostala na desetileté minimum

27. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dalších dvanáct měsíců bude krizových, celková ekonomická situace se zhorší. Tak pesimistický výhled včera ukázal výzkum Českého statistického úřadu, který potvrdil, že nervozita lidí narůstá. Důvěra v ekonomiku se tak propadla na téměř desetileté minimum. Píšou o tom Lidové noviny a Právo.

Lidé mají především strach o své zaměstnání. Zároveň klesá počet i těch, kteří chtějí spořit. Podle analytiků je stále více více domácností, které nemají peníze nazbyt. Všechny jejich příjmy totiž pohltí výdaje za provoz domácnosti.

Podle Práva nezlepšily náhled na ekonomický růst ani jeho poslední odhady. Podle ministerstva financí v lepším případě růst české ekonomiky se bude pohybovat kolem 1,4 procenta ročně. Tak velké obavy jako nyní panovaly naposledy v roce 1999, řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek.

Jak uvádějí Lidové noviny, špatné výhledy má před sebou především průmysl. Pro příští tři měsíce očekávají průmyslové podniky zpomalení výrobní činnosti a pokles zaměstnanosti. Velkým problémem je, že v eurozóně dramaticky klesá poptávka po českém zboží. Na druhou stranu ale klesá i poptávka domácích spotřebitelů, potvrdila Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).