Hlavní navigace

Tisk: Podnikatelé chtějí euro, vláda je zdrženlivější

29. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Většina podnikatelů zaujímá k euru jasné stanovisko. Čím dříve, tím lépe. Vláda ve svém stanovisku však není úplně jednotná.

Podnikatelé mají pro euro prosté důvody. Starosti jim pak nebudou dělat měnové výkyvy, na kterých mohou prodělat či získat. Nejistota je však pro většinu podnikatelů mnohem horší než možný zisk. První možné datum, se kterému by mohli upínat své naděje, je začátek roku 2012. To by Česká republika musela vstoupit do tzv. systému ERM II již od začátku příštího roku. ERM II je systém, jež omezuje vychylování kurzu koruny vůči euru na 15 % nahoru či dolů. Ani tento termín ale není příliš jistý. Vláda by euro přijala raději až o rok déle, neboť je podle ní nutné předně stabilizovat veřejné rozpočty. Do té doby je tedy nutné se zajišťovat proti pohybům měny a sledovat kurz.

HN: Sněmovna schválila návrh na snížení daní z benzínu

K nelibosti koalice poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila návrh ČSSD na snížení spotřební daně u nafty a benzínu, která tak chce omezit tlak na růst pohonných hmot. Návrh ČSSD však vznikal v době, kdy byly ceny pohonných hmot rekordní a dopravci volali po snížení daní. Od té doby se ale situace opět změnila a ceny poklesly. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že návrh má negativní vliv na trh i očekávání spotřebitelů. Tento návrh je škodlivý nejenom svými dopady do státního rozpočtu, tento návrh je škodlivý celým svým přístupem, prohlásil. Vznesl také otázku, co budou předkladatelé dělat, až se účinky tohoto opatření vyčerpají a ceny porostou dál. Daňový expert ODS Michal Doktor vypočítal, že přijetím tohoto návrhu by státní rozpočet přišel zhruba o 18 miliard korun.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).