Hlavní navigace

Tisk: Příliš pozdě na intervence?

9. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Akcie na světových burzách celý týden klesaly. Nepomohlo ani výrazné snížení sazeb centrálními bankami. Přišlo opatření pozdě?

I tento týden se akcie na burzách stále propadaly. Chovaly se tak v Asii, celé Evropě a Spojených státech. Situaci nezachránil ani zásah světových centrálních bank, které snížily úrokové sazby o půl procenta. Burzy sice příznivě zareagovaly, dlouho si ale tento trend neudržely. Investoři už pravděpodobně nemají důvěru v další vývoj a nenakupují akcie i když jsou velmi levné. Momentálně volí raději držbu hotovosti. K příznivějšímu vývoji se snažila přispět britská vláda, která informovala o záchranném plánu jejích bank, kterým poskytne 50 miliard liber a částečně je tak znárodní, informovaly o tom Hospodářské a Lidové noviny.

Výrazné ztráty utrpěly asijské trhy, z nichž některé musely uzavřít obchodování. Ke stejnému opatření musela přistoupit i burza v Rusku, která uzavřela obchodování až do pátku. Akcie americké burzy sice chvíli posilovaly, nyní už jsou ale zase v poklesu a Dow Jonesův index se pohybuje pod hranicí 10 000 bodů. Poklesu se nevyhnula ani pražská burza. Přesto Česká národní banka ke snížení sazeb dosud nepřikročila. Možná o nich bude jednat během dnešního dne.

Island potopil svou třetí největší banku

Politici Islandu se včera rozhodli, že nebudou zachraňovat třetí největší banku v zemi Glitnir. Jak prohlásil guvernér centrální banky David Oddsson, její problémy jsou větší než všichni odhadovali a plánovaná pomoc by musela být daleko většího rázu. Peníze pro banku neuvolnila a poslala ji do konkurzu. Toto opatření učinili politici proto, že přednostně se budou snažit zachránit největší islandskou banku Kaupthing, jež dostane půlmiliardový úvěr. Ta také prodá svou švédskou část, aby získala prostředky alespoň na částečné splacení svých dluhů, informovala dnes Mladá fronta Dnes. Čtěte více: Islandu hrozí národní bankrot

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).