Hlavní navigace

Tomboly na plesech měly namále, snížení poplatku je zachrání

3. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí snížilo poplatek za přijetí žádosti o povolení tomboly. Původní několikatisícová částka klesla na pár stovek.

Organizátoři plesů a společenských akcí, jejichž součást tvoří tombola, se nemusí strachovat, že by nemohli tradiční hřeb večera kvůli vysokým poplatkům nabídnout. Ministr financí Miroslav Kalousek dnes totiž rozhodl o snížení poplatku za přijetí žádosti o povolení tomboly. Nově se za žádost bude platit 500 korun. Rozhodnutí ministra platí pro všechny tomboly od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2012. Čtěte také: Novela loterijního zákona je paskvil prolobbovaný českými sázkovými kancelářemi, tvrdí odborník

V souvislosti s přijetím zákona o jednom inkasním místě se od roku 2012 změnil sazebník správních poplatků. Správní poplatek byl do konce roku 2011 stanoven pro jednotlivé druhy loterií a jiných podobných her, kdy v případě tombol byl určen procentním poplatkem odvozeným od výše herní jistiny. Od 1. ledna 2012 ale došlo k sjednocení poplatku fixní částkou, která je stanovena pro všechny druhy loterií a jiných podobných her bez rozdílu na 5000 Kč. Taková částka je však pro řadu organizátorů tombol neúměrně vysoká.

Toto ustanovení, které nebylo záměrem předkladatele, považuji za nešťastné, neboť neúměrně zatěžovalo pořadatele malých tombol, hlavně v případě dobročinných plesů a jiných charitativních akcí, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Kromě toho uhrazovací funkce poplatku neodpovídá administrativní náročnosti vyřizování povolení. Proto jsem se rozhodl o prominutí větší části poplatku již od počátku letošního roku, dodal ministr.

Rozhodnutí rovněž obsahuje snížení poplatku za přijetí žádosti o změnu povolení k provozování tomboly z 3000 Kč na 300 Kč. Provozovatelům tombol, kteří již zaplatili poplatek v řádu tisíců, stát peníze vrátí. Správní úřad vrátí tento přeplatek na správním poplatku na žádost poplatníka podle § 7 zákona o správních poplatcích a § 155 daňového řádu. Ministerstvo financí zveřejní podrobnosti příští týden.

školení účto leden 23 Kučerová

Ministerstvo financí před několika týdny také připravilo návrh nového herního zákona, který chápe tomboly jako sázkové hry s minimálními negativními dopady a zanedbatelnou společenskou škodlivostí. Tato změna spočívá v tom, že z působnosti zákona úplně vyloučí tomboly, u nichž úhrnná výše výher činí méně než 100 000 Kč. Tomboly, u nichž úhrnná výše výher bude činit 100 000 Kč a více, budou podléhat pouze ohlašovací povinnosti, a tudíž by také nepodléhaly správnímu poplatku za přijetí žádosti o vydání povolení, upřesnil Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí. Účinnost zákona se plánuje od 1. ledna 2013.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).