Hlavní navigace

Tomio Okamura: Česká televize originálně tuneluje veřejné prostředky. Co s tím?

21. 9. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
ČT si před lety najala advokáta, který žaluje podnikatele s falešným obviněním, že neplatí poplatky. Cílem není podle mého názoru vymoci poplatek, ale vyvést peníze právní firmě za její služby, píše pro server Podnikatel.cz Tomio Okamura.

Česká televize (ČT) vymyslela na tunelování veřejných peněz jeden velmi originální fígl. Najala si advokáta a ten žaluje podnikatele s falešným obviněním, že neplatí televizi. Cílem není podle mého názoru samozřejmě vymoci poplatek, ale vyvést peníze právní firmě za její služby. Falešná obvinění jsou v podstatě jen třešnička na dortu, která má budit zdání potřebnosti právních služeb podvodníků. Už v roce 2008 přitom na tento problém upozornil server Podnikatel.cz. A je skutečně pozoruhodné, že nikdo dodnes nebyl schopen zjevně korupční skandál odstíhat. 

Omluvu od České televize nečekejte

I já jsem se stal shodou okolností nyní obětí tohohle gaunerského spolku. Či spíše moje prodejna, a je možné, že dnes se podvodníci tlučou do hlavy, že na sebe tak hloupě upozornili. Česká televize mne obvinila 28. prosince 2009 a a podala na mne žalobu k soudu, že neplatím koncesionářský poplatek za televizi na prodejně. Přitom jsem se jí od začátku, ještě před podáním žaloby, prokázal potvrzením od Panasonicu, že se nejedná o televizi. Šlo totiž pouze o plazmový panel, tedy monitor, kde není ani teoretická možnost přijímat televizní signál. Po téměř dvou letech buzerace a falešného obviňování, že neplatím koncesionářský poplatek, mi bylo konečně minulý týden doručeno usnesení soudu, na základě kterého se žaloba, kterou podala Česká televize, zastavuje.

Případ je typickou ukázkou toho, jak se mrhá veřejnými prostředky (koncesionářskými poplatky), s kterých je placena Česká televize občany ČR, kdy jsou tyto poplatky zneužívány pro drahé financování externích právníků na nesmyslné kauzy. Česká televize mi musí zaplatit náhradu nákladů řízení a paušální náhradu výdajů mojí advokátky. Kdo ale bude kompenzovat to nekonečné dvouleté obtěžování a ztrátu mého času, který jsem musel věnovat tomuto vykonstruovanému obvinění? Nikdo.

Rozhodl jsem se kauzu zveřejnit, jelikož se to může kdykoliv stát každému z nás.  A zdaleka ne každý má peníze a čas na to, aby se soudil s tak velkou institucí, jako je Česká televize. Doufám, že tato výhra pomůže všem, kteří by jsou nebo se někdy dostanou do podobné situace, kdy jsou falešně obviněni. Žádal jsem přitom jen omluvu, žádné odškodnění, a ani omluvy za toto křivé obvinění jsem se od České televize nedočkal.

Změňme systém volby radních

Problém korupce a rozkrádání v ČT není jen problémem ČT. Máme tu BIS, která by měla závažnou korupci ve veřejnoprávním médiu sledovat – světě div se – opravdu by měla ze zákona. Podle její výroční zprávy to možná dělá, ale zřejmě jen v roli pasivního diváka. Co dělá policie a státní zástupci, netuším. To, že Janeček v televizi řádí jak liška v kurníku – pokud jde o veřejné zakázky  – to si šuškají i vrabci na střeše. Jen seriál Sanitka nás a vás přijde na 300 milionů. „To se nám to hoduje, když mi lidi musí platit, ať dělám co dělám,“ mohli by si s feldkurátem Katzem libovat Janeček a jeho kumpáni. A co dělá rada ČT? To neumí nic než poslouchat rozkazy Langerů a Tvrdíků? K čemu tam jsou? Jistě, jsou tam i slušní lidé. To je ale dost málo na to, aby se cokoli v televizi změnilo. 

Napadá mě pár věcí, co s tím dělat. V prvé řadě by měla se protikorupční policie začít intenzivně zabývat hospodařením ČT v posledních letech. Za druhé bychom měli veřejně žádat odpověď i odpovědnost odpovědných – tedy rady ČT. Za třetí je potřeba začít usilovně lobovat za změnu systému volby radních. Některými politiky se již snažím o potřebě této změny přesvědčovat.  Kdo mě zná, ví, že pro mě politika není ošklivé slovo. Naopak – veřejné a transparentní politiky je třeba jak soli. A slušní politici jsou k nezaplacení. 

Pokud politici tak jako tak radu ovládají a manipulují, je systémově čistší, když si tam budou volit přímo své zástupce. Ať každý víme, kdo za koho kope. To je fér a vadit to nebude. Ona ta televize politiku ovlivňuje, tak proč by i politici nemohli veřejně dohlížet na její nestrannost.

Tuhle možnost by ale měli mít i další zástupci občanů, to abychom trochu vyvážili vliv sněmovny. Určitě by tam mohl poslat své zástupce senát. Sedí v něm spousta osobností nesvázaných stranickou loajalitou, takže myslím, že jeho zastoupení bude jistě důstojné. A určitě by měla mít šanci veřejnost i prostřednictvím, teď nevím jakých všech, organizací – třeba Svaz filmových a televizních tvůrců nebo třeba Ekumenická rada církví. Jejich zástupce by mohl jmenovat třeba prezident.

Výše uvedené berte jako námět k diskuzi. A vůbec berte to jako podnět k diskuzi o České televizi. Všichni přece víme, že diskuzi i změnu potřebuje jak jisté oblíbené zvířátko drbání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).