Hlavní navigace

Názory k článku Tomio Okamura: Vyřešme problém nezaměstnaných jednodenní dražbou pracovníků

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 12. 2011 15:00

  Stanislav Hupka (neregistrovaný) 88.103.120.---
  Dobrý den,

  souhlasím s tím jako s metodou pro začlenění člověka co přišel o vše a potřebuje se opět rozběhnout i když si myslím, že podobně může pomoci různá charita, církev, protialkoholní a vlastně třeba i chráněné dílny... zkrátka organizace, které se už dávno starají o lidi. Rozdání jednodenní práce by mohli mít jako další variantu své pomoci.

  V rámci komerce už tak nadšenej nejsem - vize že by se tu postupně ze všech lidí stali nádení ( protože by to k tomu logicky opravdu dospělo ) a nnasledné fungování firem...
  Pro každého zaměstnavatele je krásná představa mít možnost 1000 zaměstnanců od zítřka "nenajmout", ale zaměstnanec by od něj větší jistotu nezískal a tak by se na výsledky své práce vysr.l , protože by nebyla šance to odhalit a než by se na to přišlo, tak by za rok vystřídal 300 dalších zamestnavatelů, nikdo by neodvéděl kvalitní práci...

  A co na to potom oni zaměstnavatele a firmy ? Ve středu zruší jednu firmu a ve čtvrtek už má novou a naplněnou 1000ci zaměstnanci s novým logem a bez reklamací produktů té staré firmy - tedy opet by kvalita všeho šla dolu ... bude tu víc dálnic postavených na odpadcích a nic s tím nepůjde dělat.

  Když bych řekl 3 nadeníky na 100 zaměstnanců, tak to nebude použitelné v zemědělství ...

  Nevím co si o tom mám myslet, ale vím že já i spousta lidí co znám se v práci věnujeme práci a musíme se na to soustředit. Pokud bych se zabýval myšlenkou za co budu zítra jíst, tak se soustředit je fakt těžký.

  Pokud daňově zvýhodníte nádeničinu - ředitelé ve školách propustí učitele a budou je zaměstnávat denní periodou - bude to psina i třeba v nemocnich ...

  Pokud daňově znevýhodníte nádeničinu - je to jak kdyby oficiálně nebyla
  (buď se nevyplatí nádeníka najmout, nebo to bude načerno)
 • 29. 6. 2011 8:41

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Hezký nápad a jsem jednoznačně pro. Ted už ho jen dotáhnout do detailů.
  Jak řešit souběh dávek a těchto prací?
  - Jednoduše normálním plným zdaněním denního výdělku?
  - - Pokud ano, jak snížit byrokracii spojenou s placením zdravotní, sociální a příjmové dani?
  - - Jak zabránit obcházení burzy práce? (na malých městech je šance to odhalit, ve větších těžko)
  - Nebo paušalním poplatkem městu, který z ní bude mít motivaci organizovat práci a dohlížet na neobcházení burzy?
  - Nijak? Hrozí riziko dalšího švarcsystému.

  Jak tento nápad ze stránek webu prosadit do praxe? Jinak je to jen pouhé klábosení v hostinci...

  Proč je zmínka jen o firmách a živnostnících? Myslím, že každý z plně zaměstnaných zaměstnanců se setkal se situací, že měl plno práce (at už nekvalifikované, tak kvalifikované, ve které není kovaný), kterou by rád přenechal a zaplatil.
 • 30. 6. 2011 14:23

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  "Hrozí riziko dalšího švarcsystému"

  Nekdo tomu rika riziko, jiny vychodisko. Naopak "švarcsystém" by mel byt jedinym legalnim zpusobem zamestnavani. Pak by odpadlo plno problemu. Kdo by chtel falesne jistoty tzv. zamestnani, priplatil by si komercni pojisteni techto pseudojistot a tim by sve penize dobrovolne vyhazoval do kanalu, stejne jako to dela nedobrovolne ted zamestnanec-nevolnik.
 • 29. 6. 2011 16:08

  OnS (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
  Takový to způsob práce je různě po světě využíván, ať už na větších stavbách, docích nebo třeba i na tržnicích.
  Problem je u nás legislativa, která zná pouze Hl. poměr, Ved. poměr, Dohodu a živnost nebo koncesi. Nádeničina je u nás prostě práce na černo. Takže i kdyby někdo tohle chtěl udělat ak narazí. Chce to loby na vládě a třeba se někam dostaneme, já osobě jsem takto nabíral lidi třeba na vykládku a nakládku na tržištích, ve skladech nebo na stěhování. Dokonce mám i projekt na takovou "burzu" nádeníků, ale í prostor v rámci legislativy tu je velice úzký.
 • 29. 6. 2011 19:52

  Brepta (neregistrovaný) 193.165.208.---
  Nápad jako takový se mi v zásadě líbí, zamyslel jsem se nad tím z několika stran.

  Moc se nepozdává, že v místech, kde jsou SŠ a VŠ bude tento systém konkurovat studentům-brigádníkům, kteří pomocí různých pracovních agentur jsou právě používáni k takovýmto jednodenním/krátkodobým zakázkám.

  Pokud by někdo schopný příslušně zapracoval a upravil legislativu, tak např. tyto zavedené pracovní agentury by mohly rozšířit jak své služby směrem k firmám, kde by mohly nabízet i odbornou a kvalifikovanou práci, tak uplatnění popsaným nezaměstnaným nebo i zaměstnaným, kteří si o víkendu rádi přivydělají prací, která je jim koníčkem.

  Největší oříšek spatřuji právě v danění a odvodu dávek, do stávajícího systému to prostě nezapadá a kompromisy by byly příliš složité. Toto by vyžadovalo kompletní reorganizaci pracovního práva.

  Napadá mě, že mnohé bezpečnostní předpisy pro jinak velmi jednoduchou práci by veškeré výhody tohoto principu práce zabily. Podobně by tomu bylo u odborných činností, např. elektřikáři a jejich vyhláška 50/1978 Sb. Musela by vzniknout nějaká mezivrsta, třeba právě u těch agentur, kde by pečovali o to, že dotyčný má znalosti, zkušenosti a podepsané poučení o tom, že má oprávnění dělat právě takovouto práci.

  Dále, jak by to bylo s pojištěním při úrazech? Nebo s odpovědností za přímo způsobené nebo následné (později se projevující) škody? Anebo co opakovatelnost takové pracovní zakázky? Někomu by se opravdu mohlo vyplatit se svou odborností pracovat jen 2 týdny v měsíci a zbytek by měl legitimní volno. :)

  Dovedu si představit město, kde by část obyvatel pracovala zmíněným způsobem, dokázali by naplánovat svou práci na pár týdnů dopředu a nemuseli by se držet přežitku "8 hodin a padla", prostě "až bude úkol hotový, můžeš jít".
  Nese to ssebou taky zlepšení dovednosti firem správně specifikovat úkol, jak jeho zadání, tak realistický odhad potřebného času, vyhodnocení výsledku a jeho odsouhlasení, případně penalizace za zmetky či nedodržení termínu. Prostě SMART cíle. ;)
 • 29. 6. 2011 22:09

  Marie (neregistrovaný) ---.204.broadband9.iol.cz
  To je moc dobrý nápad,hodně lidí by to uvítalo.Jenomže se teď rozmohlo za práci neplatit.Pracuješ a nakonec zadarmo.
 • 30. 6. 2011 1:19

  PeTe (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  V tomto zpusobu prace bude ale problem na strane zamestnavatele.. za prve bude muset kazdy den zapracovavat nove lidi.. ono se muze zdat, ze na tyto prace nemusite nijak "zapracovavat", ale vzdycky je to rozdil kdyz uz vam tam nekdo prijde po dvacate a vi co si ma kde sebrat, kam s tim jit a tak.. druha vec je strach o vybaveni nebo informace. Pro vykon temer kazde prace je nejake vybaveni potreba a kdyz vam tam prijde nejaky uplne neznamy a neozkouseny clovek, tak se budete porad bat, ze si na konci smeny vezme neco pod triko a uz ho nikdy neuvidite. U lidi, co u vas pracuji uz tri mesice jste schopni je mezitim prokouknout a trochu vic poznat.. a pokud by takovy typ prace mel byt hlavne lakadlem pro typ lidi, kteri "zrovna dneska potrebujou na pivo" tak to nejsou zrovna dvakrat zajimavi zamestnanci
 • 30. 6. 2011 1:24

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
  takovéto burzy fungují snad všude, na každé vesnici obvykle u nádražní restaurace, nebo u kiosku který má nejlevnější lahváče a otevřeno už od ráno. jen v praze je těchto burz nejmíň dvacet, největší dvě z nich v kolbence a na plácku před fuldou. zdanění a jakoukoliv administraci samozřejmě nikdo neřeší, jedná se čistě o šedou ekonomiku. ale funguje spolehlivě už roky a roky . . . .
 • 30. 6. 2011 13:22

  hirosima (neregistrovaný) ---.t-mobile.cz
  S tim muzu jen souhlasit. Navic limit je 60000 mesicne na dpp. Takze kdyz uz budu mit oblibence, ktery chodi pravidelne, tak jak presvihne limit, tak pak uz armadu ucetnich co budou platit soc, zdrav a dan. To pak radsi seda okonomika nez to statni zverstvo ohledne zamestnavani.
 • 30. 6. 2011 20:31

  suprak (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  No pokud se nemilim tak neco podobneho resi i kdejaka pracovni agentura co najima lidi do fabrik na uklid apd. Kdyby radsi zvysily minimalni prijem na Evropskou uroven. Socialku bych nechal tam kde je. A kazdej kdo nepracuje by povinne sel pracovat pro stat. natirat sloupy sekat travu zametat silnice. Statni podnik by mohl zridit polostatni firmy ktere by se zabyvaly treba zlepsovanim prostredi a silnic. Nekvalifikovany delnik se za den nauci pomahat u asfaltovaciho stoje ..pokladat dlazbu na chodniky. prestrikavat sprejerske mazanice. Stavet detem prulezacky apd...
 • 30. 6. 2011 16:40

  ivos (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz
  Označen slovem nádeník, je právě označení osoby bez trvalé práce a tato každé ráno chodila na určitá místa, kde byli vybíráni pro určitou práci na den.
  Takže jaká si dražba práce chtivého nezaměstnaného by se okamžitě propadla mnohem níže než byli kdysi ti nádeníci.
  Dražba práce chtivého nezaměstnaného by musela býti podmíněna minimální mzdou za hodinu či den.
  Jinak by se levné práce lační podnikatelé domluvili a nakonec by vydražený pracovník ještě platil za to, že byl vybrán . . . :-)
 • 30. 6. 2011 18:13

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
  pokud nechápete, že existují práce, které nelze reálně vykonávat v pracovním poměru - tak příště prostě až budete potřebovat s něčím na pár hodin pomoct, zajděte na živnostenský úřad, založte si živnost, vytvořte pracovní místo, projděte si registrací daně, na zdravotní a sociální pojištění, zaměstnejte na půl dne votroka jinak bez práce, pak mu dejte mzdu, výpověď, dvouměsíční odstupné, . . . . a třeba vám něco dojde
 • 8. 7. 2011 23:23

  experienced (neregistrovaný) ---.179.broadband10.iol.cz
  Tento způsob zaměstnávání funguje již léta v Německu pod správou Agentur für Arbeit. (Vlastní zkušenost)
 • 1. 7. 2011 7:15

  mm (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
  Daleko horší než profesionální pobírači dávek bude časem problém nezaměstnanosti vzdělaných lidí. To samozřejmě tento problém neřeší.
  Nebo chce Okamura udělat nádeníka třeba i z propuštěného 50 letého inženýra? To bude geniální....
  Kecy o tom, že takový si práci vždy najde neberu - problém je v této divné době jeho věk a mnohdy paradoxně i zkušenosti a kvalitní vzdělání - bejby rychlokvašený personalista to neocení...
  Ne, nejde o můj roblém, ale pozoruji to v okolí čím dál častěji.
 • 1. 7. 2011 13:17

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
  dobře, ale jaké je alternativa?
  bude mít každý, kdo v 50 nenajde práci, mít nárok na nějaké peníze?
  od vás?
  nebo ode mně? je mi skoro 50, taky blbě shánim práci, a sám mám málo.
 • 1. 7. 2011 23:15

  Mareš (neregistrovaný) ---.adsl.avonet.cz
  A co je lepší být - hladový inženýr nebo najedený nádeník? Já beru najedeného nádeníka. :-)
 • 2. 7. 2011 11:22

  Hexer (neregistrovaný) ---.silesnet.net
  Nejvetsi problem vidim ve slozitosti naseho socialniho systemu...

  Platite si zdravko...socko...odvadite dan z prijmu a ve vysledku jeste dan z pridane hodnoty... kdyz se rozhodnete "podnikat" na zivnostak tak div nezesilite pri prebihani z uradu do uradu...vypisovani nesmyslnych lejster...atp a ted si predstavte ze chcete nekoho zamestnat... to je hotova byrokraticka sebevrazda :)))

  Proc proste neplatime jednu dan idealne zakomponovanou do ceny produktu a sluzeb... klidne at je DPH 30% nebo 40% hlavne kdyz nebudou dalsi poplatky ve stylu socialniho a zdravotniho.... pak by stat nemusel resit nejake zamestnavani na cerno...
 • 2. 7. 2011 17:21

  anonymní ---.190.broadband11.iol.cz
  Nejhorší je, že nezaměstnaný si nemůže vybrat práci podle svého gusta, musí se ucházet úplně o všechno a lhát zaměstnavatelům, aby našel alespoň nějakou práci.
 • 2. 7. 2011 20:26

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Nerozumim, proc nemuze ? Vzdyt ho nikdo nenuti delat co nechce. Aha ... ale pak nedostane podporu. No ano, ale za tu svobodu to snad stoji ...
 • 3. 7. 2011 15:45

  looser (neregistrovaný) ---.18.broadband14.iol.cz
  Pan Okamura má tu vlastnost,kterou si bohužel nikdo z našich politiků nekoupí,ani kdyby brali svůj, poměry přesahující plat ,několikrát měsíčně. Zdravý rozum a slova podložená činy.
  Není člověk,který by kázal vodu a pil víno,ani vyvolený ,odtržený od reality a žijící ve věži ze slonoviny.
  Můj názor je názor zkrachovance,který popisované situace,typy lidí a životní situace dobře zná na vlastní kůži.Můžu potvrdit,že zpod mostu se do zaměstnání dochází špatně.
  Taky už vím,že měsíc a půl do první výplaty je k nepřežití,a donutí člověka k improvizacím,které občas cestu k té kýžené práci a výplatě zablokují a snadno ho přesvědčí ,že do společnosti nepatří,patřit nebude a pokusy o znovuzařazení jsou směšné a zbytečné.
  Pro mě by bylo bývalo úžasné,kdyby mezi improvizace,které se nabízejí ,patřila nádenická práce.
  Je pravda,že na stáří by mě nezajistila,ani na případ nemoci nebo zranění,ale pokud se člověk od rána zabývá myšlenkou opatřit si jídlo a nocleh na večer, na dalekou budoucnost nemyslí,ani nesmí. Bralo by mu to sílu přežít ten jeden den,a po něm další...
  Mockrát jsem si přála ,jak to bývá ve filmech o hospodářské krizi ve Státech,mít se kam postavit ve frontě na práci .Nádenickou,která nevyžaduje stoh dokumentů,doklady o pojištění,prohlášení,že nehodlám mít další dítě,že se spokojím s minimální mzdou a nekonečně obnovovanou smlouvou nebo zkušební dobou,prohlášení že nikde nic nedlužím,že mám trvalé bydliště,potvrzení o bezinfekčnosti :-) a dalšími prohlášeními ,které jsou vesměs samy o sobě doklady o tom,že žiji spokojený život a nic mi v něm nechybí ani nepřebývá.
  Smůla,taková přijatelná a nikomu neškodící ani nepohoršující možnost nebyla,a pokud ano, nebylo mi o ní nic známo.
  Dneska je to za mnou,alespoň doufám ,protože, jestli jsem si z toho období přinesla nějakou užitečnou informaci ,tak tu,že i ty pilíře v životě,které vypadají nezničitelně pevně ulité z betonu,mají svůj základ v písku.A stačí jedna vlna,a pískový hrad zmizí a nezůstane ani stopa,že někdy byl.Never say never,pro ty,kteří jsou si jistí,že jim totéž nehrozí.
  Těch osm let mi utíkalo hrozně rychle,jak jsem říkala,v životě jsem se tak moc nenalítala a nenadřela,jako když jsem byla bez práce a domova.Ale při pohledu zpátky chápu,že kdo chvíli stál,už stojí opodál.
  Klika,že jsem zpátky na nohou ,ale nic víc.Základ je dožít se dne .kdy ta příležitost půjde kolem,ale i přežít dá fušku.Bylo by užitečné mít o tuto možnost ve výběru víc.
  Pak by se hned vidělo,kdo v té frontě na práci stojí denně, a kdo tam nebyl ani jednou.Lehce by se rozhodovalo o tom,kdo si pomoc státu zaslouží a u koho je to házení perel sviním.
  Vyjimečně se nepodepíšu,natolik si své nové práce a klidu vážím, kdo to bude chtít pochopit,ten to pochopí.

  looser
 • 8. 7. 2011 21:17

  Jirkal (neregistrovaný) ---.pt.transnet.cz
  Je také dost lidí, pro které je klasických 8 a více hodin práce denně příliš. Buď se o někoho starají, nebo jsou po dlouhodobé nemoci, nebo se vrátili z plné na částečnou invaliditu. Chybí táu zavedená možnost práce na částečný úvazek. Nebo jim opravdu stačí méně peněz a nechtějí víc pracovat. Zaujala mě souvislost ve statistikách severských zemí, kde je podstatně menší nezaměstnanost a zároveň je tam práce na poloviční úvazek běžná. Jen by to stačilo legislativně trochu zvýhodnit. I to je jedna z velmi schůdných cest, jen ji nějak v dnešním světě zahlceném bojem o peníze nevidíme. A ti, kteří by o ni stáli slyšet nejsou. Ale mezi známými je jich překvapivě hodně. A pak, i dva poloviční úvazky tvoří jeden celý.
 • 11. 7. 2011 10:35

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Jeste to tak :-) Jak k tomu prijde zamestnanec nevolnik, co musi prosedet 8 hodin, pricemz by stejnou praci zvladl za polovinu. To prece nelze dopustit, aby mel nekdo volny cas.
 • 11. 7. 2011 11:08

  bn (neregistrovaný) 92.62.228.---
  Člověk v evidenci ÚP si nesmí vydělat NIC, aby nepřišel o podporu. Ono vydělat si 500 a přijít o 5000, to se moc nevyplatí. Pravda - nepřijde o ně, jen se to o měsíc odloží. Ale vysvětlujte to někomu, kdo nemá úspory a musí s tím přežít. Dřívější Nekolidující zaměstnání bylo řešením, jak alespoň trochu pracovat a nepřijít o všechny sociální kontakty.
  Pokud by byla možnost nádenické práce, možná bych ji i já využil, i když příjem mám.
 • 28. 8. 2011 0:17

  OOcyt (neregistrovaný) ---.ktknet.cz
  Je to pěkné, jen by se ještě muselo zabránit bezdomovcům vydělávat si na celý den krádeží v supermarketu za 15 minut. Zde je stát bohužel příliš benevolentní.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).