Hlavní navigace

TOP 09 už nebrojí proti výdajovým paušálům, Piráti by zrušili ručení za DPH

15. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA
Česká pirátská strana by zrušila ručení za nespolehlivé plátce DPH a odmítá daňovou progresi a degresi. TOP 09 už na výdajové paušály nechce sahat.

Server Podnikatel.cz přináší v pořadí již šestý díl svého volebního speciálu, který se zaměřuje na postoje jednotlivých politických stran vůči podnikatelským tématům. O své názory se tentokrát podělila Česká pirátská strana (Piráti) a TOP 09. Za Piráty odpovídal Mikuláš Ferjenčík, místopředseda strany, a za TOP 09 Martina Týblová, mluvčí strany.

Česká pirátská strana

Logo České pirátské strany.
Autor: www.pirati.cz

Logo České pirátské strany.

Česká pirátská strana vznikla v roce 2009 v návaznosti na švédskou Pirátskou stranu, která byla založena o tři roky dříve. Hlavním cílem České pirátské strany je podle jejích vlastních slov prosazování základního lidského práva člověka na svobodné šíření přijaté informace a striktní ochranu soukromí občana jako odraz změněné reality informační společnosti 21. století. K dosažení tohoto cíle chtějí Piráti revidovat kopírovací monopol tak, aby se nemohl stát záminkou pro útoky na svobodu internetu. Piráti zároveň podporují maximální zapojení veřejnosti do rozhodování.

TOP 09

Logo TOP 09.
Autor: www.top09.cz

Logo TOP 09.

Také strana TOP 09 byla založena v roce 2009. Zkratka TOP je odvozená od slov “tradice, odpovědnost a prosperita” a číslo 09 odkazuje právě na rok vzniku. Krátce po svém vzniku navázala strana spolupráci s hnutím Starostů a nezávislých, se kterým je spojena dodnes. TOP 09 se považuje za stranu konzervativní a snaží se dle svých slov prosazovat principy svobodného trhu, který je vymezen přehlednými pravidly, na jejichž dodržování dohlížejí funkční instituce.

1) Výdajové paušály OSVČ by se měly snížit.

Piráti: Nemáme jasno, vyžadujeme transparentní kalkulaci, která vyjde z potřeby zjednodušit administrativu a podpořit drobné podnikatele.

TOP 09: Ne.

2) Spotřební daň z pohonných hmot by se měla snížit.

Piráti: Ano, cena pohonných hmot by neměla být vyšší, než v sousedních zemích.

TOP 09: Ne.

3) Ručení za DPH za plátce by se mělo omezit nebo zrušit.

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA

Ilustrační obrázek.

Piráti: Ano, ale je potřeba vytvořit mechanismy, které zabrání tomu, aby to vedlo k výraznému výpadku daňových příjmů v důsledku podvodů. 

TOP 09: Ne.

4) Daň z příjmů právnických osob by se měla zvýšit.

Piráti: Ano, ale pouze v koordinacemi v rámci EU, nechceme vyhnat zbývající plátce na Kypr. 

TOP 09: Ne.

5) Progrese daně z příjmů fyzických osob by se měla zvýšit zavedením několika daňových pásem.

Piráti: Ne, současný mechanismus je v pořádku (progresi zajišťuje odečitatelná položka). Důležité je, aby neexistovaly stropy na zdravotní a sociální pojištění, pokud existují, je daň degresivní. 

TOP 09: Ne.

6) Snížená sazba DPH by měla klesnout.

Piráti: Ano.

TOP 09: Ne.

7) Měly by být zavedeny tzv. registrační pokladny.

Piráti: Ne.

TOP 09: Ne.

8) Tzv. druhý pilíř důchodového systému by měl být zrušen.

Piráti: Ano.

TOP 09: Ne.

9) Zaměstnavatel by měl mít možnost dát výpověď bez udání důvodu.

Piráti: Ne, považujeme za slušnost vůči zaměstnanci, aby důvod uvedl. 

TOP 09: Ne.

10) Minimální mzda by se měla zvýšit.

Piráti: Ano, v současnosti je minimální mzda prakticky jediný způsob, jak stát vybere daně ze mzdy advokátních koncipientů, pracovníků v pohostinství a řadě dalších profesí. Zvýšení minimální mzdy má tedy především pozitivní efekt v oblasti výběru daní. Na druhou stranu koncept minimální mzdy považujeme za dlouhodobě nefunkční a je třeba hledat alternativní řešení (základní příjem, negativní daň, nebo něco dalšího). 

TOP 09: Ne.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).