Hlavní navigace

Topolánek jednal s Putinem. Dodávky plynu nebyly stále obnoveny

9. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dodávky zemního plynu do České republiky nebyly z ruské strany stále obnoveny. Premiér Mirek Topolánek o nich včera jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským premiérem Vladimirem Putinem. Výsledkem byla dohoda o podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku plynu z Ruska. Právě rozmístění těchto komisí by mělo ruské dodávky plynu do zemí EU obnovit.

Společnost RWE Transgas dnes uvedla, že zásobování všech zákazníků zemním plynem je i nadále stoprocentní. Do České republiky proudí zemní plyn severní cestou a zahraniční dodávky doplňujeme čerpáním zemního plynu z podzemních zásobníků.Zatím neuvažujeme o vyhlášení regulačních stupňů, které by omezily dodávky pro zákazníky, uvedl Martin Chalupský, tiskový mluvčí společnosti RWE Transgas. Na žádost Evropské komise společnost také nominovala svého experta do mezinárodní monitorovací mise, která bude operovat na klíčových tranzitních linií mezi Ruskem a Ukrajinou.

Ruský Gazprom oznámil, že pozorovatele z monitorovací mise na své kompresorové stanice u ukrajinských hranic pustí, aby mohli kontrolovat dodávky plynu na Ukrajinu. Ukrajina zatím podepsat ruský návrh dohody o kontrole přepravy plynu odmítá. Šéf Gazpromu však prohlásil, že kontrola přepravy přes Ukrajinu je nutná a monitoring bez ruské účasti je nepřijatelný. V případě dohody o kontrole by mohl Gazprom dodávky do Evropy obnovit během 12 až 24 hodin.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).