Hlavní navigace

Třetí sazba DPH je chybou, odstartuje totiž vlnu lidové tvořivosti

6. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Třetí sazba DPH má zatím platit na knihy, léky a kojeneckou výživu. Už ale přichází návrhy, aby do ní spadly další věci. A tyto návrhy budou přibývat.(KOMENTÁŘ)

Třetí sazba DPH ještě nenabyla platnosti a už se v plné nahotě ukazují její rizika a nedostatky. Opomeňte přitom zvýšení administrativní zátěže pro podnikatele i samotnou státní správu. Více sazeb samozřejmě nahrává daňovým únikům, ale ani to nemusí být paradoxně ten největší problém. Třetí snížená sazba totiž přímo motivuje k lidové tvořivosti a k tomu, aby se různé zájmové skupiny snažily, pod rouškou těch nejctihodnějších argumentů, dostat do ní právě své výrobky.

Čtěte také: Zavedení třetí sazby DPH bude sedmou změnou sazeb DPH za 20 let

Čím více výjimek a sazeb, tím více komplikací

Jakákoli diferenciace daní, ač je možná zaváděna s dobrými úmysly, vždy daňový systém komplikuje a navádí k “optimalizaci”. Progresivní zdanění příjmů vede lidi s vyššími příjmy k tomu, aby část příjmů dostávali v jiné formě než ve formě mzdy, a tím se vyhnuli vyšší sazbě. Podobně systém daní zaplevelují různé výjimky typu slev na dani, nezdanitelných částek daně či daňových osvobození. A právě daňové slevy, zvýhodnění, osvobození tvoří podhoubí, stejně jako třetí sazba DPH, pro přihřátí si polívčičky jednotlivých zájmových skupin. Navíc mají všechny tyto výjimky ještě jedno společné, těžko se po zavedení ruší, jelikož si na ně dotyční zvyknou a brát někomu něco, co už přijal za své, je úkol vpravdě nadlidský.

U slev na dani a odpočitatelných položek netřeba chodit daleko do minulosti. Nedávno schválený návrh novely zákona o daních z příjmů například původně počítal s tím, že by se zrušila jako nezdanitelná část základu daně příspěvky za členství v odborech. Netřeba asi připomínat, že se kvůli těmto maximálně 3000 Kč zvedla velká vlna nevole a ministerstvo nakonec ustoupilo a odpočet na příspěvek v zákoně nechalo. Stejně tak dopadl v předchozích obdobích bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který se snažil snížit daňovou výhodnost stravenek. Ani on ale proti silnému tlaku neuspěl.

Proč knihy a ne ovoce a zelenina?

Ani jednomu ministrovi se však nedá divit, že ustoupil. Argumentů, proč by zrovna daný odpočet měl zůstat zachován (nebo být dokonce nově zaveden), se vždy dají najít desítky. Ne jinak tomu je, ale bohužel hlavně bude, u třetí sazby DPH. Novela, která ji zavedla, do ní zařadila “jen” knihy, léky a kojeneckou výživu. Jenže ještě než nabyla účinnosti, už se navrhuje, aby do třetí sazby DPH spadly i další položky. Poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) totiž v rámci projednávání jiné novely DPH navrhl, aby se 10% DPH danily také suroviny pro výrobu potravin určených lidem s celiakií a fenylketonurií. Ti totiž musí držet přísnou dietu a potraviny, které mohou jíst, jsou dražší než běžné potraviny. S podobným návrhem přišli také poslanci hnutí ANO Radka Maxová a Miloslav Janulík, kteří navrhli do desetiprocentní sazby přeřazení potravin pro zvláštní lékařské účely určené lidem s vrozenými metabolickými poruchami, těžkou potravinovou alergií a podobnými chorobami.

Čtěte také: Přepisujte cenovky, třetí sazba DPH je na zdárné cestě ke schválení

Asi se najde jen málokdo, kdo by těmto nemocným lidem nepřál nějakou úlevu, i kdyby jen finanční. Jenže podobných skupin, které by si zasloužily podpořit, se najdou desítky a jen těžko lze spravedlivě vybrat, které ano či ne. Stejně tak existují stovky druhů zboží, které jsou zdraví prospěšně a které by si rozhodně zvýhodnění zasloužily. Proč nezařadit do třetí sazby ovoce a zeleninu? Naopak, proč jsou v ní knihy a ne elektronické knihy, které patří dokonce do základní sazby? A proč vůbec knihy? Na začátku vládnoucího období dokonce vláda zvažovala, že by DPH na knihy zcela zrušila. Velmi trefně to tehdy v rozhovoru pro server Podnikatel.cz okomentoval textař a producent Michal Horáček: To mě fascinuje. Proč má být kniha jako Mein Kampf osvobozená od DPH, ale deska Český kalendář nikoli? Co to je za arbitrární rozhodnutí? Proč knihy a ne desky? A bylo by to stejné, kdyby to bylo naopak. Tady vidíme arbitrární zasahování politických diletantů do tržního prostředí, které má mít pravidla pro všechny stejná a co možná neměnná. Tohle je zásadně špatně. A v tom je celý problém, argumenty, proč by to či ono mělo patřit do třetí sazby, se dají totiž vymyslet ke všemu.

Čekejme válku emotivních argumentů

Jenže poslanci už džina z láhve vypustili a třetí sazba začne od příštího roku platit. A stejně tak můžeme očekávat, že pokusy o přeřazení té či té položky budou přibývat jak houby po dešti. Pokud se poslanci neobrní, bude vždy záležet hlavně na tom, jak silně navrhovatelé dokáží zapůsobit na emoce a jak chytře zvládnou argumentovat. Jestliže se jim podaří ještě vzbudit i zájem médií, bude pro politiky opravdu obtížné odolat pokušení “pomoci těm chudým, nemocným, diskriminovaným apod., kteří si nižší DPH jednoznačně zaslouží”. Každý by si měl však uvědomit, že jakékoli přeřazení do nižší sazby primárně pomůže vždy výrobcům dané položky. Třetí sazba DPH též nahrává podvodníkům, kterým se rozšiřuje manévrovací prostor pro jejich čachry. Ti, kterými se tak často argumentuje, pak pohříchu rozdíl ani kolikrát nepoznají.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).