Hlavní navigace

Třetina firem se stala obětí hospodářské kriminality

2. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Necelá třetina (29 %) tuzemských firem se v minulém roce stala obětí hospodářské kriminality. Nejčastěji šlo o krádež nebo zpronevěru majetku vlastními zaměstnanci (v 75 % případů).

Necelá třetina (29 %) tuzemských firem se v minulém roce stala obětí hospodářské kriminality. Nejčastěji šlo o krádež nebo zpronevěru majetku vlastními zaměstnanci (v 75 % případů). V tomto ohledu se Česko pohybuje nad světovým (72 %) i evropským průměrem (69 %). Vyplývá to Celosvětového průzkumu hospodářské kriminality, který každé dva roky provádí poradenská společnost PwC.

Tento výsledek není překvapením, neboť zpronevěra je zpravidla lépe odhalitelná než jiné typy podvodů. Zcela nepochopitelné je však přesvědčení většiny firem v České republice, že se s hospodářskou kriminalitou v následujících 12 měsících nesetkají, komentoval Michal Kohoutek, ředitel ve Forenzním oddělení společnosti PwC Česká republika.

účto únor klímová

Na významu získává v poslední době také počítačová kriminalita. Takřka třetina respondentů uvedla, že počítačová kriminalita se v loňském roce zvýšila a podle zbylých dvou třetin zůstala na přibližně stejné úrovni. Více než polovina lidí však zároveň uvedla, že jejich firma nesleduje používání sociálních sítí, nebo si toho nejsou vědomi. Čtěte také: Zisky z počítačové kriminality předčily zisky z drog

Toto číslo je poměrně překvapivé, neboť tyto stránky mohou představovat velké bezpečnostní riziko, pokud je zaměstnanec zneužije. Přestože sociální sítě jako Facebook či LinkedIn nemusí samy o sobě představovat skutečného původce počítačové kriminality, mohou sloužit jako velmi cenný zdroj pro počítačový zločin typu sociálního inženýrství a následné efektivní útoky, např. phishing, varuje Filip Volavka, odborník na počítačovou kriminalitu ze společnosti PwC Česká republika.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).