Hlavní navigace

3 roky od startu EET: Finanční správa rekapituluje. Co evidence tržeb přinesla?

Jana Knížková

V neděli 1. prosince 2019 to budou tři rok, co odstartovala první vlna elektronická evidence tržeb. Jaký je její přínos pro podnikatelské prostředí?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První vlna elektronické evidence tržeb, která byla spuštěna 1. prosince 2016, se týkala sektoru stravování a pohostinství. Následně 1. března 2017 se rozšířila na segment maloobchodu a velkoobchodu. 

Třetí vlna EET bude spuštěn v příštím roce. V květnu 2020 tak evidence tržeb dopadne na zbývající sektory ekonomiky, ve kterých obchodník přijímá hotovostí tržby. Koho všeho se od května 2020 dotkne EET a jak se dá evidenci vyhnout?

Co elektronická evidence tržeb za 3 roky přinesla? 

Finanční správa rekapituluje a hodnotí tři roky e elektronickou evidencí tržeb.  A nešetří superlativy: 

  • nižší daně a jejich větší výběr, 
  • cílenější kontroly a 
  • růst mezd v pohostinství.

Jak uvádí finanční správa, v průběhu prvních tří let provozu získaly veřejné rozpočty díky EET na daních a pojistných odvodech 33 mld. Kč navíc. Po náběhu zbývajících vln se fiskální přínos ještě zvýší, v roce 2020 dosáhne 15,2 mld. Kč, v roce 2021 pak půjde o 19,2 mld. Kč.

Novinky u EET: Koho se dotknou, kdy začnou platit a má EET vůbec smysl?

WT100_Podcasty Dan Tržil3

Finanční správa uvádí také čísla Českého statistického úřadu, a to o tempu růstu tržeb, v pohostinství a stravování meziročně údajně vzrostly o více než 20%. Pozitivním efektem EET je také vývoj mezd v těchto odvětvích. Podle dat ČSÚ tempo růstu průměrné hrubé mzdy v pohostinství v posledních třech letech výrazně převýšilo mzdovou dynamiku ve zbytku České republiky – průměrně mezi lety 2017–2019 je dynamika růstu mezd v tomto sektoru rychlejší o 7,4 procentních bodů. 

ZMĚNY A NOVINKY 2020

Co se změní pro OSVČ i zaměstnance od 1. ledna 2020? Sledujeme všechny novinky a daňové změny

Dalším přínosem jsou cílenější kontroly Finanční správy, díky kterým poctiví podnikatelé nebudou obtěžování pokutami tzv. na slepo. Po třech letech je zjevné, že díky EET došlo k výraznému zefektivnění a zacílení kontrol. Zatímco v předchozích letech byl počet daňových kontrol okolo 80 tisíc ročně, v letošním roce se počet kontrol sníží na 67 tisíc. To představuje pokles o více než 15 tisíc kontrol ročně. Díky EET jsou zároveň kontroly cílenější. Zatímco dříve byla nálezovost kontroly 22% a prohřešek byl tedy identifikován u jedné z pěti kontrol, v roce 2019 je nálezovost kontroly již 44%. Téměř každá druhá kontrola byla zamířena správně. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).