Hlavní navigace

Tržby maloobchodníků klesly již podesáté za sebou

14. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Maloobchodní tržby také v červenci klesy. Bez sezonního očištění se jedná o 4,9% pokles. Uvedl to dnes Český statistický úřad, podle kterého tržby maloobchodníků klesly již podesáté za sebou. Nejméně se prodávala motorová vozidla a nepotravinářské zboží.

Navzdory červencovému výsledku tržeb mám za to, že poptávka domácností zůstává slabá, říká na aktuální čísla Helena Horská, analytička Raiffeisenbank. S tím souhlasí i Jan Bizík, odborník na maloobchod ze společnosti Pricewaterhou­seCoopers ČR: Nicméně výsledky s sebou již nesou zárodek lepších časů, když se domácnosti výrazně podílely na pozitivním zvratu v mezičtvrtletním vývoji HDP, doplnil Bizík.

Celkově pak podle analytiků budou letošní maloobchodní tržby nižší o 5 až 6 procent než vloni, ovlivní to především stále vysoká nezaměstnanost. Další vývoj je celkem jasný, nezaměstnanost bude dále růst až k 9,5 %, což bude dále limitovat spotřebu domácností, upozornil Martin Lobotka z České spořitelny. V tom se shoduje s Helenou Horskou z Raiffeisenbank, která ani v příštím roce nepočítá v maloobchodě s výraznějším růstem tržeb.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).