Hlavní navigace

Tučná sankce za kartel. Víme, kdo bude muset zaplatit půlmilionovou­ pokutu

3. 7. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kartel se trestá vysokou pokutou. Přesvědčily se o tom dvě české společnosti, které dostaly pokuty v celkové výši půl milionu.

Pokuty rozdával Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jeho rozhodnutí již nabylo právní moci.

Kartel za „barelový“ byznys se nevyplatil

Pokuty v celkové výši 480 000 korun budou muset zaplatit společnosti Crystalis s.r.o. a AQUARA s.r.o. za zakázané dohody na trhu balené vody v barelech a výdejníků na balenou vodu v barelech v České republice.

Uvedené společnosti si v období od 8. 12. 2014 do 2. 2. 2015 rozdělovaly zákazníky tak, aby nedocházelo k vzájemnému přebírání těchto zákazníků výhodnějšími obchodními nabídkami. Uzavřely a plnily tímto způsobem zakázanou cílovou dohodu o rozdělení trhu, komentovala případ Milena Marešová z tiskového oddělení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Obě společnosti se deliktu dopustily už jednou

Podle úřadu se společnosti dopustily dalšího deliktu už v roce 2008. Tehdy pomocí vzájemných kontaktů a výměny informací slaďovaly podání nabídek do výběrového řízení Krajského úřadu Středočeského kraje. Takto sladěné nabídky skutečně podaly, čímž ovlivnily výsledek výběrového řízení a narušily tak hospodářskou soutěž, říká Marešová.

Úřad svým rozhodnutím plnění protisoutěžního jednání zakázal a společnosti AQUARA uložil za porušení zákona sankci ve výši 273 000 Kč, společnosti Crystalis pak pokutu 206 000 Kč. Oba soutěžitelé splnili podmínky pro aplikaci procedury narovnání, jejich sankce proto byly sníženy o 20 %, uzavřela Marešová. 

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).