Hlavní navigace

Tvrdost v řízení neznamená vždy výhru, kamarádství taky ne

20. 3. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Nezkušenost mladých manažerů rozdává různé karty ve stylech řízení. Pojmy jako autoritativní či demokratický styl řízení má ve své hlavě zakódovaný každý z nich. Obecně lze demokratický styl označit jako nejvhodnější, personalisté ale nabízejí jiný model, který vnáší lehkou revoltu do těch zažitých.

Neformální autorita, kde neexistuje žádná jiná, je na nic. I když podnikatel disponuje například jen dvěma zaměstnanci, měl by se vždy nad svým stylem řízení dostatečně zamyslet. Různé situace vyžadují různá řešení. A aby ve firmě dál vládl mír a pohodová atmosféra, nesmí se dělat nic uspěchaně, a to ani v krizových situacích. Hlavním heslem pro kvalitní řízení je: Udržet si chladnou hlavu.

Zmrzlý - Detail

(Varujeme před zamrzlou! Může nadělat pěknou paseku, pozn. redakce)

Tvrdé dodržování směrnic, řízení „shora”, alibismus. To jsou základní prvky byrokratického řízení, které by v žádné firmě nemělo co dělat. Dodržování jednotlivých nařízení, manuálů a zmiňovaných směrnic zaměstnanci je bezpochyby žádoucí, dohlížení nad dodržováním i těch nejmenších detailů z nich se vždy setká s odporem.

Byrokratické řízení je od jiných stylů rozeznatelné také podle toho, že je potlačován tvůrčí způsob řízení, je zde vysoká úroveň použití moci a naopak nízká úroveň spolupráce. V tomto duchu jsou často zmiňovány úřední systémy a jedna civilizace v mezigalaktickém prostoru.

Mezi další styly řízení patří:

 • Autoritativní (Autokrativní)

  založen na příkazech a jejich striktním plnění, manažer prosazuje vlastní názory bez ohledu na názory svých podřízených, ke kterým je velmi formální a udržuje si velký odstup

 • Liberální

  šéf zasahuje do činnosti svých zaměstnanců minimálně, bojí se kritiky, sankcí, deleguje rozhodování směrem dolů

 • Demokratický (Partnerský)

  vedoucí má přirozenou autoritu, naslouchá svým podřízeným, nechává si však prostor pro vlastní rozhodnutí, které je jako konečné na něm, součástí tohoto stylu řízení je i kontrola

Za pozitivní a zlatou střední cestu se považuje styl řízení demokratický. Jsou zde jasně vymezené hranice. Podřízení ví, co mohou čekat od svého šéfa a šéf ví, co může chtít po svých zaměstnancích. Jde to ale i jinak. Personalisté upozorňují, že pokud jsou ve firmě schopní lidé, může se jim dát větší volnost, nemá to však nic společného s liberálním stylem řízení: Rád v této souvislosti zmiňuji styl Management-by-Objectives, kdy jsou zaměstnancům dány cíle a nástroje k jejich dosažení a za minimální kontroly je jim ponechán prostor pro dosažení těchto cílů, říká Jakub Hejsek, Branch Manager společnosti Grafton Recruitment.

Vyhazov - TIP
Čtěte více na toto téma:

Když se k tomu přidá přátelská atmosféra, úspěch v plnění cílů společnosti se brzy dostaví. Manažeři by však měli být na pozoru před úplnou neformální autoritou. V určitých případech může mít negativní dopad. Jedná se hlavně o případy, kde ve firmě není žádná jiná autorita, či se chystají změny, které bývají zaměstnanci vnímány negativně. Týká se to hlavně propouštění nebo radikálního navyšování prodejních cílů, doplňuje Hejsek.

I v této situaci platí pravidlo otevřenosti a upřímnosti. Zatajováním či mlžením manažer nic nezíská, spíš tím u lidí ztratí respekt. Bohužel, jak potvrzují sami personalisté, tuto část práce zvládá bez problémů jen hrstka manažerů, většinou ostřílených.

Cowboy - Detail

Se stylem řízení jde ruku v ruce i kritika. Kritizovat a chválit je také umění. Rozčilovat se nad neschopností jednoho člena týmu přede všemi nelze, emoce se musí každý vedoucí naučit krotit. Školení manažerů nabízejí obecný univerzální postup:

 1. popis situace,
 2. zdůraznění pozitivních prvků situace a jednání zaměstnance,
 3. popis negativních prvků situace a jednání zaměstnance,
 4. diskuze nad nimi,
 5. společné hledání řešení nebo rozhodnutí o řešení ze strany manažera,

přičemž se zdůrazňují pozitivní prvky. I tento by pak měl být ušitý individuálně na míru, především pak obsah jednotlivých kroků. Jakub Hejsek, manažer ze společnosti Grafton Recruitment, zároveň upozorňuje: Při kritice by se měl manažer držet spíše formální autority.

A to platí také v nastalých krizových situacích. Podnikatel například neobdrží od svého dodavatele zásilku zboží, které mělo být aktuálně na pultech. Aby na pracovišti nevznikla panika, je důležité objektivně popsat situaci s možnými důsledky, a to nejlépe všem ideálně ve stejný čas. Minimalizuje se tak prostor pro spekulace a fámy zaměstnanců. Formální brainstorming, který hned následuje, předejde panice a nasměruje energii na hledání řešení, řekl business serveru Podnikatel.cz Jakub Hejsek.

K tomu, aby organizování a řízení mělo co nejlepší efekt, je důležité proniknutí do sebe sama. Nemůžeme řídit druhé, pokud nedokážeme zorganizovat sebe sama. Podrobněji o tom pojednává tzv. selfmanagement, který souvisí se sebereflexí, tedy sebepoznáním, dále se sebevzděláváním, sebekontrolou a sebehodnocením. Selfmanagement zároveň eliminuje stres, což jedině dokládá jeho užitečnost.

A pokud nepomůže selfmanagement a styl řízení připomíná spíš chaos, nastává čas pro historickou hlášku:

DON'T PANIC!

(anglický výraz, nezaměňovat druhé slovo s českým ekvivalentem jiného významu, pozn. redakce)

Jaký styl řízení uplatňujete?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).