Hlavní navigace

Ministerstvo spravedlnosti: Týmová práce = kratší soudní řízení

7. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z personálního auditu na soudech vyplývá, že pokud budou soudci pracovat v týmech (tzv. soudních minitýmech), zkrátí se doba soudního řízení. Každý soudce by měl mít k dispozici dva pracovníky – jednoho asistenta nebo vyššího soudního úředníka a tzv. rejstříkovou vedoucí, která bude slučovat dosavadní funkci zapisovatelky a vedoucí kanceláře. Podle našich výpočtů by soudce tímto způsobem práce mohl týdně ušetřit až jeden pracovní den, který může věnovat řešení dalších úkolů, řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Aktuálně tráví soudce na jednáních v soudní síni dva dny týdně. Zbytek času mu zabírá související agenda, která mnohdy neodpovídá jeho vysoké kvalifikaci. Tu by měli obstarat úředníci z jeho týmu.

Dle mého názoru i dosavadních zkušeností je zavedení minitýmu jedinou možností jak zlepšit organizaci práce soudu. Předpokladem rozvoje minitýmu je však dostatek administrativy, dostatek vyšších soudních úředníků a asistentů, řekl předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. Na pražském Městském soudu již praxe minitýmů funguje. Zavedení minitýmů do praxe také na dalších soudech je však v kompetenci předsedů soudů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).