Hlavní navigace

U biopotravin roste jejich nabídka

3. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Novodobým lákadlem v českých supermarketech a hypermarketech se v poslední době stávají biopotraviny. Z aktuálních údajů ministerstva zemědělství ČR vyplývá, že počet tuzemských výrobců biopotravin se radikálně zvyšuje a sortiment biopotravin se tudíž rozrůstá. Nedostatek biopotravinových výrobků byl právě považován za velký nedostatek českého ekologického zemědělství.

Za poslední tři roky vytvořilo ministerstvo zemědělství zvýšený důraz na větší informovanost o biopotravinách pro spotřebitele. Za tuto dobu se v české republice našel velký počet nových podnikatelů, kteří využili možnost v tomto perspektivním oboru začít podnikat. Nárůst počtu výrobců biopotravin je tak rychlý, že se začíná projevovat nedostatečná nabídka surovin pro jejich výrobu. Současný stav tak dává ekologickým zemědělcům jistotu odbytu své bioprodukce, což společně se stabilní státní podporou vytváří ideální podmínky pro podnikání v této oblasti, uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Před dvěma lety bylo registrováno na 152 výrobců biopotravin, v roce 2007 tomu bylo již 253 výrobců a aktuální počet výrobců je zaznamenám na počtu 375 výrobců. Nově registrovaní výrobci se zaměřují především na produkci biovína.

Ekologičtí zemědělci dostávají podporu v rámci Programu rozvoje venkova 2007–2013 platbou na plochu zařazenou do ekologického zemědělství a od roku 2007 i bodovým zvýhodněním při hodnocení svých investičních projektů. Nadále vzrůstá i počet ekologických zemědělců, který je datován k 30. 6. 2008 na 1800. V současné době je zhruba 60 % biopotravin na českém trhu dováženo ze zahraničí. Tím, že informační program o biopotravinách poběží ještě celé tři roky, se očekává, že tento podíl dovozu ze okolních států se bude snižovat, informuje webový portál ministerstva zemědělství.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).