Hlavní navigace

U řady živností opět klesnou výdajové paušály

8. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od nového roku se u některých živností opět sníží výdajový paušál. Může za to tzv. „Janotův balíček“, který prošel tento týden senátem. Řada živnostníků si tak vyšší výdajový paušál příliš neužije, budou ho moci použít pouze pro letošní rok.

V červnu letošního roku přitom poslanci schválila novelu zákona, která výdajové paušály většině živnostníků navyšovala. Řemeslníci se posunuli na 80% hranici, ostatní živnosti pak na 60%. Podnikatelé i odborná veřejnost změnu přivítali, výtku však měli ke způsobu schválení. Čtěte více: Poslanci propašovali vyšší výdajové paušály přes značení lihu.

Ministr financí Eduard Janota se ale rozhodl pro příští rok výdajový paušál u některých živností opět snížit. Od roku 2010 dojde ke snížení výše paušálu ze 60% na 40% (tj. na úroveň roku 2008) u příjmů z jiného podnikání podle zvláštních předpisů a u všech činností uvedených v § 7 odst. 2 zákona o daních z příjmů, potvrdil serveru Podnikatel.cz Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Pokles výdajových paušálů se konkrétně dotkne autorů, svobodných povolání (advokátů, lékařů), znalců, tlumočníků, či insolvečních správců. U řemeslníků, či zemědělců zůstane současná výše paušálu nezměněna.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).