Hlavní navigace

Uber není sdílená ekonomika, je to prostě přeprava. V Brně dočasně končí

11. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Uber není služba informační společnosti a musí být považována za přepravu, u které je nutná licence. Uvedl to generální advokát Soudu Evropské unie.

Má tak Uber nakročeno ke svému konci v Evropské unii? V Brně už skončil, od minulého čtvrtka nejezdí lidé pomocí aplikace kvůli předběžnému opatření soudu.

Uber v Brně končí, v Praze jezdí dál

České zastoupení Uberu ale věří, že se do Brna dříve či později vrátít. Proti rozhodnutí soudu se totiž odvolá. Uvedla to mluvčí firmy Miroslava Jozová. 

Jenže mezitím do toho zasáhlo vyjádření generálního advokáta Macieje Szpunara. Ten uvádí, že Uber vlastně není sdílenou ekonomikou na principu služby informační společnosti. Tvrdí, že služba nabízená platformou Uber musí být považována za „službu v oblasti dopravy“.

Uber není spolujízda, řidiči na něm vydělávají 

Szpunara to komentuje mimo jiné i tím, že Uber nenabízí službu spolujízdy, jelikož cíl cesty si volí cestující a řidiči jsou odměňováni částkami vysoce převyšujícími pouhou náhradu vynaložených nákladů.

Čtěte také: Uber v ČR nabízí partnerskou smlouvu. Firmy řidiče zaměstnávají. Je to taxi?

Podle něj tak se tak jedná spíše o organizování a řízení uceleného systému městské dopravy na vyžádání. Všechny tyto charakteristiky vylučují, aby byla Uber považována za pouhého prostředníka mezi řidiči a cestujícími. Mimoto v rámci smíšené služby nabízené platformou Uber je bezpochyby hlavním plněním, které jí propůjčuje ekonomický smysl, přeprava (tedy služba neposkytovaná elektronicky), tvrdí ve svém prohlášení generální advokát.

školení červen - novinky

Soudní dvůr EU již brzy o Uberu rozhodne, české soudy se rozhodnutím mohou řídit

To přichází potom, co se v roce 2014 obrátila na obchodní soud v Barceloně profesní organizace sdružující místní řidiče taxislužeb. Soud se kvůli unijnímu právu obrátil na Soudní dvůr Evropské unie. 

Jeho generální advokát právě dnes vydal toto vyjádření, kterým se však Soudní dvůr řídit nemusí. Nicméně soudci Soudního dvora začínají nyní v uvedené věci rozhodovat a často se doporučením generálního advokáta řídí. Rozsudek bude vydán později a ten pak můžou aplikovat i české soudy v případě podaných žalob.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).