Hlavní navigace

Učí tanec na vertikální tyči a tvrdí: Je konkurence, ale po krku si nejdeme

5. 3. 2020
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek
Pole dance, tanec na vertikální tyči, je soutěžní disciplína, koníček po práci i předmět podnikání. Vyzpovídali jsme tedy tři ženy, které se do byznysu pustily.

Má-li pole dance studio u nás dlouhou tradici, koření někde kolem roku 2010, kdy se tu obor začal etablovat. Dnes tančí jak mladé ženy, tak děti i klientky 50+.

Jarmila: Z hobby podnikání? Pracujte na tom, aby vás pořád bavilo

Pole dance, tanec na vertikální tyči, je tanečně – sportovní disciplína, která v sobě spojuje prvky různých tanců s gymnastikou a akrobacií. Jarmila Hanzlíková se k pole dance dostala ke konci vysoké školy, když si chtěla s kamarádkou najít společnou aktivitu, aby se dál vídaly. Kamarádka jí poslala odkaz na video se soutěžním pole dance, plným akrobatických triků. Viděla jsem to poprvé v životě a úplně mě to dostalo. Pustila jsem si to video asi 100krát a odepsala jí, že to musíme zkusit, vzpomíná.

Později své někdejší hobby překlopila do podnikání. Pokud se svým koníčkem začnete živit, nabírá trochu jiné rozměry a je potřeba dobrý sebekoučink, aby vás to stále bavilo, přiznává. Její podnikání má přitom dvě stránky – byznys, kdy provozuje pražské Vertigo Pole Fitness Studio, a stránku tréninkovou. Vést studio v Praze je podle ní docela náročné, protože musí obstát mezi asi dvacítkou dalších studií, která v hlavním městě fungují. Vsází proto na, v oboru dlouhou, tradici od roku 2011 a vybudované jméno, takže nedostatkem klientů netrpí. Ale za vším stojí dost dřiny – spousta školení, sociální sítě, spolupráce s pole dance komunitou. Důležitým faktorem jsou také lidské zdroje. Z 99 % se pohybuji v ženském kolektivu, který má svá specifika, a je potřeba se v něm umět dobře pohybovat, vysvětluje s tím, že na lidech v týmu její podnikání stojí, takže je třeba, aby byli kvalitními lektory i loajálními, spolehlivými a zodpovědnými osobami. To je v dnešní době dost vzácnost. Jsem proto moc ráda, že můj současný tým šlape jak hodinky, pochvaluje si.

Mezi klientkami jsou studentky i podnikatelky

Jarmila, která je i prezidentkou European Pole Dance Federation a se svým týmem školí nové instruktory, má ve svém studiu rozvrh už skoro zaplněný. Do studia k ní přitom přicházejí klienti často bez jakýchkoliv zkušeností, a to mnohdy i se sportem obecně, což je poznatek i dalších podnikatelek v oboru. Nezřídka je pak pole dance chytne. I když je to na první pohled náročná disciplína, pokud jí propadnete, máte vůli trénovat a učit se stále něco nového, pak překvapíte sami sebe tím, čeho jste schopní dosáhnout. Je to opravdu hodně motivační a estetický sport, tvrdí Jarmila a poukazuje i na to, že má pole dance spoustu stylů, takže si každý vybere, co se mu líbí. Učí se ho u ní studentky, manažerky, administrativní pracovnice, podnikatelky, lékařky, učitelky, děti od šesti let, ale i klientky ve věku 50+. Přečtěte si také o tom, jak Šárka Vojáčková provozuje studio jógy, a to v článku Má za sebou divoké období, pak se dostala k józe. Studio má v srdci Prahy.

Jana: Jste sama sobě šéfovou? Naučte se říkat „stop“

Jana Kozlová se k pole dance dostala náhodou v roce 2010, v jeho úplných začátcích u nás. Chvíli na něj chodila do studia, kde měli v Brně jako první tyče. V dětství se věnovala moderní gymnastice a po dlouhé době zase objevila aktivitu, která jí pocit svobody těla a pohybu, který při gymnastice zažívala, připomněla. Pole dance jí zvedl sebevědomí a jak říká, obrátil jí život vzhůru nohama. Kamarádce pak pomáhala vybudovat pole dance studio, ale když se nepohodly, Jana se rozhodla, že to riskne a půjde vlastní cestou. Tak v roce 2012 vzniklo s velkou pomocí mých rodičů moje první malé studio Decadance, usmívá se.

Zároveň přiznává, že je její podnikatelský styl často pokus – omyl. Učí se stále za pochodu. Váží si ale toho, že si může vydělávat peníze něčím, co ji baví, je svou vlastní šéfovou a má bezvadný kolektiv. To je u mě na prvním místě. Nikomu se nezodpovídám, nikdo mi neříká, co mám dělat. Pracuju v neformálním prostředí, potkávám zajímavé lidi, učím veřejnost se hýbat, tancovat, často překonávat svoje strachy. Věřím tomu, že pole dance zlepšuje ženám jejich pohled na sebe, své schopnosti a své tělo. Baví mě být toho součástí, vysvětluje.

Za náročnější aspekt podnikání však považuje fakt, že její pracovní doba v podstatě nikdy nekončí, pokud si sama neřekne „stop“. Na druhou stranu, dovolenou si můžu udělat v podstatě, kdy chci. Ale pak na ní stejně pořád něco řeším, krčí rameny. Jako určitou bariéru zmiňuje byrokracii, která je s podnikáním spojená. Je ale realistka, takže to bere tak, jak to je – něco za něco. Všechno má své klady a zápory. Obecně jsem velmi spokojená, říká.

Konkurence je silná, ale nejdou si po krku

V Brně je podle ní asi pět nebo šest míst, kde se pole dance učí. Nejde o žádný ostrý konkurenční boj. Lidé ze studií se mezi sebou znají a každé si najde svou klientelu, podobně jako v hlavním městě. K Janě chodí jak studentky vysokých škol, tak ženy kolem třicítky nebo 40+. V poslední době zaznamenává také zájem dětí a teenagerů. S pole dance se totiž dá podle Jany začít kdykoliv.

S tím, že má vlastní velké Pole Decadance Studio (to původní malé v roce 2018 zavřela) na pole dance a vzdušnou akrobacii, s kvalitními instruktory a dobrým jménem, Jana tvrdí, že dosáhla toho, co si předsevzala. Časová kapacita studia momentálně není zdaleka naplněná, takže na tom bych ráda ještě zapracovala. Mám i další nápady a sny, které si ale zatím nechávám pro sebe. Mám ráda život, cestování a učení se nových věcí, takže můj hlavní plán je najít balanc a udržet si to, co mám tak, aby mě to stále a ještě dlouho bavilo, popisuje svůj postoj.

Daniela: Ideální doba pro rozjezd byznysu? Rodičovská dovolená

Daniela Čaloudová se k pole dance dostala už před deseti lety. Celkem se k němu po mateřské pauze dvakrát vracela. Během druhého těhotenství se také rozhodla založit s kamarádkou Alex Kalousovou vlastní studio. Hledaly vhodné prostory, smlouvu Daniela podepisovala, když bylo jejímu synovi pět měsíců. Vzniklo Studio Pole Heaven. Rodičovská dovolená je podle mého názoru ideální doba pro rozjezd podnikání, tvrdí Daniela. Přečtěte si také o tom, jaké to je učit Češky a Čechy argentinské tango, a to v článku Učí Čechy argentinskému tangu. Tady je její příběh.

Ve studiu se teď soustředí na kvalitu výuky, individuální přístup a stálé vzdělávání lektorek. Pole dance je obor, který se neustále vyvíjí, vymýšlejí se nové prvky, přechody, zapracovává se čím dál víc gymnastických průprav a triků, a proto je nezbytné, aby se lektorky stále učily nové věci, techniky a ty pak předávaly dál svým klientkám, vysvětluje. Je to podle ní přístup, díky němuž ve studiu klientky zůstávají a pokračují v pokročilejších kurzech. S každým semestrem máme potíž najít místo pro nové začátečníky, kteří se ovšem také hlásí, dodává. V Pole Heaven se také zaměřují na přípravu lidí na soutěže. A pokud se daří na soutěžích i našim lektorkám, je to pro studio skvělá reklama, připomíná.

Když klientky překonají samy sebe, je to odměna

Daniele dělá radost, když vidí, jak klientky na lekcích překonávají samy sebe – třeba tím, že se na tyči pověsí hlavou dolů. A ke své práci dodává: Když klientka odchází domů a poděkuje vám za skvělou lekci, je to ta největší odměna. Jako náročné ale i ona při podnikání vnímá některé povinnosti ze strany státu, které podle ní drobné podnikatele zrovna nepodporují, někdy spíše naopak.

Také Daniela potvrzuje, že roste zájem o pole dance mezi dětmi a juniorkami. Přichází k ní ale i ženy po čtyřicítce. A protože ve studiu nabízejí hlídání dětí, hlásí se i spousta maminek. Dokonce i první muži. Zkrátka klientela je poměrně pestrá, snad jen mužů by mohlo být víc – momentálně k nám chodí tři, usmívá se. Její studio má teď v Praze dvě pobočky. A spolu s Terezou Štrobovou, další spolumajitelkou, a Barborou Szabovou, majitelkou studií B-pole, Daniela organizuje také soutěže zaměřené na pole dance. Její další plány tak nyní směřují právě k soutěžím. V listopadu to bude například Czech Exotic Open 2020, kde je nutné předvést své vystoupení v botách na vysoké platformě.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).