Hlavní navigace

Učte se přímo od zkušených zahraničních podnikatelů, vyjeďte na stáž

1. 4. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Stáže programu Erasmus nejsou jen pro studenty, vyjet na ně mohou i podnikatelé. Naučte se byznys od zkušených evropských podnikatelů i vy.

Výměnné a studijní pobyty nejsou jen pro studenty. Evropská komise už šestým rokem podporuje program určený mladým, lépe řečeno začínajícím podnikatelům. Erasmus pro mladé podnikatele umožňuje těm, kteří právě založili vlastní podnik nebo mají v úmyslu tak brzy učinit, zapracovat se přímo u zkušeného podnikatele z jiné země. Přináší možnost přeshraniční výměny znalostí a zkušeností v rámci Evropské unie a usnadňuje navazování kontaktů mezi podnikateli. To vše kvůli tomu, že si úředníci v Bruselu uvědomují, že je potřeba zlepšit internacionalizaci malých a středních podniků, jelikož jich stále jen málo vyváží zboží a služby v rámci Evropské unie nebo mimo ni.

Ačkoliv má program Erasmus pro mladé podnikatele ve svém názvu slovo „mladý“, účast v něm není nijak omezena věkem. V tomto případě je zásadní délka podnikání. Šanci přihlásit se má ten, kdo nepodniká déle než tři roky. Vyjet na studijní pobyt může také člověk s jasným a životaschopným podnikatelským záměrem, který to se vstupem do světa byznysu myslí vážně.

Ačkoli je tento program zastíněn slávou Erasmu pro studentské výměny, zájem o něj je. Musíme ale odlišit dvě věci. První je, kolik lidí se o program zajímá, to jsou desítky telefonických konzultací za měsíc. Druhou pak kolika lidem se podaří do programu registrovat a posléze i vyjet. V tuto chvíli je pod naší organizací v programu registrováno 23 začínajících podnikatelů a 16 hostitelských podnikatelů z České republiky. Z toho 6 začínajících podnikatelů již pobyt úspěšně absolvovalo, ostatní jsou v zahraničí, anebo hledají partnera, uvádí Anna Kačabová z obecně prospěšné společnosti Nová ekonomika, která v Česku program už dva roky zaštiťuje.

Jak výměnný pobyt v praxi probíhá?

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Zájemci o tento program by měli mluvit řečí země, o kterou mají zájem, nebo alespoň obstojnou angličtinou. Tu budou potřebovat už při zaslání prvotních materiálů, kterými jsou vedle registrace také životopis a v případě začínajících podnikatelů dobře zpracovaný a připravený byznys plán. Registrace probíhá na webových stránkách programu www.erasmus-entrepreneurs.eu. Pomohou s ní také organizace, které mají program v dané zemi na starosti. V České republice je to aktuálně Nová ekonomika, o.p.s. Erasmus pro mladé podnikatele je z velké části dotovaným programem, proto musí zájemci o něj splňovat nastavená kritéria, především jde o délku vlastního podnikání nebo dobrý byznys plán. 

Pokud je přihláška přijata, může uchazeč začít hledat v celoevropské databázi podnikatelů svého potenciálního hostitele. Nejvíce jich je aktuálně ve Španělsku (455), v Itálii (397) a ve Velké Británii (382). Na výběr jsou ale i další státy, například Francie, Rakousko, Švédsko, Lucembursko nebo Kypr. Ve chvíli, kdy mladý podnikatel najde vhodného partnera, začíná dohadování podmínek, které musí vyhovovat oběma stranám. Jakmile se strany dohodnou na obsahu spolupráce, to je především na pracovním/učebním plánu, úkolech a odpovědnostech, výsledcích, finančních záležitostech a podobně, musí výměnu schválit Evropská komise. Poté uchazeč projde školením, které ho připraví pro práci v zahraničí, uzavře grantovou smlouvu se zprostředkovatelskou organizací a může balit kufry.

Výměnný program lze uskutečnit v podstatě v jakémkoliv oboru, databáze dnes čítá přes 7500 podnikatelských subjektů. Nejvíce zastoupené jsou PR a média, cestovní ruch, architektura a stavebnictví. Realizovat se ale dá i v zemědělství, módní branži nebo gastronomii. Program nemá žádné uzávěrky, zájemci se hlásí průběžně. Jediné omezení v tomto ohledu je fakt, že všichni zájemci o pobyt v zahraničí „ukusují“ z jednoho rozpočtového koláče, který je vždy nový pro nový cyklus programu. Cyklus začíná vždy na přelomu února a března a běží následující dva roky. Je tedy možné, že když se budete hlásit v lednu, bude už rozpočet značně vyčerpaný. Ale nemusí tomu tak být. Každá zprostředkovatelská organizace programu má trochu jiné tempo čerpání rozpočtu a záleží také na zájmu uchazečů, říká Anna Kačabová, koordinátorka programu Erasmus pro začínající podnikatele v České republice.

Protože do programu se mohou hlásit i lidé, kteří už mají rozjetý vlastní byznys, nebo mají rodiny, může být pobyt dělen do částí. Podmínkou je, že mladý podnikatel stráví u svého hostitele dobu od jednoho do šesti měsíců. Svůj pobyt si pak můžete rozdělit do několika částí, například každý měsíc 14 dní. Program ale musí ukončit do roka od jeho zahájení. Evropská unie na pobyt přispívá prostředky na cestu do zahraničí, pobyt a denní diety. Finančně kryta je tedy větší část praxe. Jednou z podmínek je ovšem to, aby začínající podnikatel dokázal zbylé náklady uhradit sám. Výše podpory závisí především na tom, v jaké zemi bude výměnný pobyt probíhat.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Josef Dobrý udělal zkušenost k nezaplacení

Výměnný pobyt pro mladé podnikatele umožňuje pracovat v zahraničí po boku zkušeného podnikatele a zdokonalit dovednosti, které jsou potřeba k rozvinutí vlastního podnikání. Praktická stáž má její absolventy připravit na to, aby dokázali úspěšné řídit svou vlastní společnost a vedle toho získali i nové mezinárodní kontakty. Hostitelská firma poskytuje novému podnikateli znalosti potřebné k provozu malé firmy, dělí se o své podnikatelské know-how a nabízí možnosti potenciální spolupráce. Od stážisty se proto očekává jediné, motivace ke spolupráci a připravenost přispět k rozvoji podniku hostitele. Ze spolupráce totiž těží i ten. V osobě mladého stážisty může získat nové zahraniční kontakty, nové nápady a inspiraci pro svůj podnik nebo možnost rozšířit své aktivity na nové trhy. Erasmus pro mladé podnikatele je založen na oboustranně výhodném partnerství.

Příkladem za všechny může být příběh podnikatele Josefa Dobrého. Ten strávil čtyři měsíce ve španělské Valencii a nemůže si pobyt vynachválit. Dověděl jsem se o možnosti vycestovat na stáž v době, kdy jsem začal rozjíždět svou vlastní firmu, která je specialistou na španělský trh a zastupuje na něm řadu tuzemských firem. Vybral jsem si mně dobře známé prostředí Valencie, kde jsem byl na výměnném programu jakožto student vysoké školy a později i jako doktorand, říká Josef Dobrý. Zkušenosti sbíral ve velké společnosti Aceites Albert, jejíž hlavní komoditou je panenský olivový olej. Firma byla založena už v roce 1959 a pyšní se tím, že se jí úspěšně podařilo zkombinovat kouzlo rodinného podniku s profesionalitou velké firmy. Dnes je Aceites Albert lídrem v distribuci a vývozu oleje ve španělské autonomní oblasti Valencia a po celém Španělsku má distributory oleje vlastní značky. V tomto prostředí jsem nejdříve absolvoval měsíc, kdy jsem se naučil všechno o výrobě oleje a olivách jako takových. Pak následovaly tři měsíce obchodní praxe. Poznal jsem, jak se dělá domácí i zahraniční od běžné kancelářské činnosti a vyplňování dokumentů až po osobní byznysové schůzky ředitele, na které mě brával s sebou. Španělé jsou velmi otevření a nikdo přede mnou nic netajit, naopak jsem se setkal s tak vřelým přístupem, který jsem ani nečekal. Ukázali mi všechno, co je potřeba, a dostal jsem odpověď na každou svou otázku, líčí Josef Dobrý.

Výhodou pro něj bylo to, že neměl jazykovou bariéru. Ani ta podle něj ale není překážkou, pokud se člověk nechová jako typický Čech a neusiluje o to, aby byl pobyt ve firmě přínosem jen pro něho samotného. Ze zkušeností s řízením podniku a děláním byznysu získaných ve Valencii žiji vlastně pořád a praktikuji je ve své vlastní firmě. Program doporučuji všem, kteří mají o podnikání zájem. Rád se se svými zážitky podělím a poradím všem, kteří by o Erasmus pro mladé podnikatele měli vážný zájem, dodává absolvent stáže, který ji dokázal přetavit i v další spolupráci a teď je zástupcem Aceites Albert v České republice.

A nakonec ještě informace z poslední hodnotící zprávy. Přes 90 % začínajících podnikatelů uvedlo, že díky Erasmu získali potřebnou sebedůvěru a že program přispěl k jejich odhodlání opravdu začít a nastartovat svůj byznys. Většina hostitelů pak tvrdí, že pobyt mladého podnikatele jim přinesl novou inspiraci, nápady, otevřel nové trhy a kontakty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).