Hlavní navigace

Musel uhradit úrok za neoprávněně čerpaný bonus, pak se zjistilo, že mu náleží

2. 9. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Stává se, že je kompenzační bonus vyplacen neoprávněně. Hradí se pak úrok z prodlení za neoprávněné čerpání. Co když ale žadateli nakonec přeci jen náleží?

Přesně takovou situaci, kterou přinesla následná praxe při vyplácení kompenzačního bonusu pro OSVČ, musela finanční správa řešit. Dotaz doslova zní: Pokud jsem uhradil úrok z prodlení za neoprávněně čerpaný kompenzační bonus, kde následně bylo správcem bonusu zjištěno, že jsem na něj měl přeci jen v části nárok (vykonával jsem činnost na dohodu), dostanu část úroku automaticky zpět?

Kolik dnů na vrácení a za jakých podmínek? 

Úrok zaplacený za čerpání kompenzačního bonusu z nesprávného titulu, tj. například v situaci, kdy byla žádost nejprve nesprávně podána jako žádost OSVČ, následně žadatel vrátil kompenzační bonus a zaplatil úrok z prodlení, a po přijetí novely zákona o kompenzačním bonusu správně požádal o kompenzační bonus jako osoba pracující na dohodu, správce bonusu na žádost vrátí za podmínek dle daňového řádu do 30 dní od obdržení této žádosti.

Jednou ze zásadních podmínek pro vrácení uhrazeného úroku z prodlení za neoprávněné čerpání kompenzačního bonusu je, že žadatel nemá evidovány žádné nedoplatky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).