Hlavní navigace

Ukrajina se inspirovala CzechInvestem

4. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ukrajina v poslední době prochází razantními změnami. V rámci strukturálních procesů, kterými její hospodářství prochází, vzniká i agentura pro lákání investic, InvestUkraine. Při jejím vytváření se Ukrajina inspirovala naším CzechInvestem. Přesto ale vzhledem k zaměření vidí představitelé CzechInvestu konkurenci spíše v zemích Visegrádské čtyřky. Česká republika se soustředí hlavně na domácí i zahraniční investice do náročných projektů vývojových a výzkumných středisek, technologických center apod.

Zajímavý pohled je na statistiku množství investic mezi ČR a Ukrajinou. Zatímco Ukrajinské podniky u nás zatím proinvestovaly 318 mil. Kč, české firmy na Ukrajině utratily peníze v hodnotě 370 mil. Kč, což nečiní tak velký rozdíl. Do budoucna se dá navíc očekávat navýšení ze strany Ukrajiny. Přichází tak zřejmě časy, kdy Ukrajina pro nás nebude už jen obrazem nelegálně najímaných pracovníků.

Mezi českými firmami, které investovaly na Ukrajině, je na například Škoda-Auto, která nedaleko Užhorodu montuje automobily pro východní trhy. A není jediná. Ukrajina momentálně zažívá boom zahraničních investic. Investory totiž láká velký trh na rozhraní Ruska a EU.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).