Hlavní navigace

Ukrajinci se výrazně podílejí na české ekonomice. Je jich v Česku přes 120 tisíc

16. 1. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká ekonomika si pomáhá zaměstnanci s cizím státním občanstvím. Většinu celkového počtu cizinců tvoří občané Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu.

Roste také významně podíl občanů Ruska, Polska, Bulharska a Rumunska.

Občané Evropské unie tvoří v Česku už dvě třetiny cizinců evidovaných úřady práce, tj. cizinců v postavení zaměstnanců. Na ekonomický cyklus nejvýrazněji reaguje počet Ukrajinců, který mezi roky 2008 a 2011 v době krize poklesl z 81 tisíc na 35 tisíc osob, ale od roku 2015 opět rychle přibýval až na 121 tisíc osob, potvrzuje Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Roste počet dalších občanů EU

Novinkou jsou podle něj také rychle rostoucí počty Rumunů, Bulharů a s odstupem i Maďarů, tedy občanů EU.

Psali jsme: Ukrajinci jdou po českých firmách. V loni jich skoupili nejvíce

Cizinci v Česku jsou většinou lidé mladšího středního věku, typicky mezi 30 a 40 lety. Menší počet žen je ještě o něco mladší než muži. Velmi nízký (5,4 %) je pak podíl osob ve věku přes 65 let. 

Cizinci nejsou v Česku mzdově diskriminováni

Největší podíl cizinců, 29,5 %, je zaměstnán v průmyslu. Následují administrativní a podpůrné činnosti zahrnující také agenturní zaměstnávání se 17,6 %, dále velkoobchod a maloobchod s necelými 10 % a stavebnictví s podílem lehce nad 9 %, říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Psali jsme: O české firmy je v zahraničí zájem, nejčastěji je nakupují Ukrajinci a Slováci

Ten také zdůraznil, že v Česku není nikdo mzdově diskriminován v tom smyslu, že by bral kvůli cizímu občanství za stejnou práci nižší mzdu. Ve specializovaných skupinách s potřebou vysoké kvalifikace naopak dosahují cizinci i výrazně vyšších mezd, konkrétně v informačních a komunikačních činnostech dosahuje průměrná mzda malé skupiny Bulharů a Rumunů 65 tisíc hrubého.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).