Hlavní navigace

Ukrajinští pracovníci přispívají na české důchody, tvrdí HK ČR. Chce jich více

30. 7. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Hospodářská komora bude naléhat na vládu, aby zdvojnásobila roční kvóty na přijímání ukrajinských pracovníků.

Podle Hospodářské komory ČR jsou ukrajinští pracovníci pro Českou republiku výhodou, především pak pro její rozpočet.

Svými výdělky totiž přispívají na české důchody i zdravotní péči. Komora tvrdí, že za rok přitečou státu z přímých a nepřímých daní a odvodů navázaných na zaměstnávání Ukrajinců více než 2 miliardy korun. Na důchodovém pojištění, z kterého se hradí současné důchody, tak spolu se zaměstnavateli přispívají kolem jedné miliardy korun ročně. Každý Ukrajinec, který dosud získal práci přes tento režim, přispěje na jednoho důchodce 440 korunami za rok, tvrdí HK ČR ve své analýze, která k tomu také zmapovala v novém šetření zkušenosti zaměstnavatelů s programem a s pracovníky z Ukrajiny. 

Psali jsme: Čechům nevoní práce kovodělníků ani švadlen, firmy je nahradí Ukrajinci

Čeští zaměstnavatelé si Ukrajince pochvalují

Z analýzy vyplývá, že zaměstnavatelé jsou s Ukrajinci spokojeni. Oceňují hlavně jejich pracovitost (82 %), vstřícnost (41 %) a snadnou integraci do pracovního týmu (33 %). Hospodářská komora pak za dva roky vyřídila přes 3000 žádostí pracovat v ČR. Prostřednictvím vládního Režimu Ukrajina tak aktuálně pracuje v Česku už více než 13 300 Ukrajinců. 

Jen za poslední rok Hospodářská komora vyřídila přes dva tisíce žádostí firem o 11 tisíc zaměstnanců. Zájem firem o pracovníky z Ukrajiny se tak meziročně téměř zdvojnásobil, tento trend bude podle odhadů Hospodářské komory kvůli napjatému trhu práce ještě zesilovat.

Psali jsme: Kromě Čechů vlastní nejvíce tuzemských firem Ukrajinci a Rusové

Contente23

Oceňujeme, že vláda letos v lednu vyslyšela zaměstnavatele a zvýšila kapacity pro přijímání pracovních sil z Ukrajiny. Ale stále je to jen kapka v moři, když zaměstnavatelé potřebují obsadit přes 300 tisíc volných pozic, připomněl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Ukrajinci práci Čechům neberou, zdůrazňuje HK ČR

Šéf Komory zároveň zdůraznil, že výhodou Režimu Ukrajina je to, že zrychluje přímé zaměstnávání pracovníků, kteří se stávají kmenovými zaměstnanci podniků a mají i na stejných pozicích stejné mzdové podmínky jako Češi. Nijak neohrožují mzdovou úroveň Čechů, ani jim neberou práci.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).