Hlavní navigace

Po lednovém šoku zůstává únorová inflace na 7,5 procentech

10. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Spotřebitelské ceny v únoru stouply o 7,5 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Podle něj se cenová hladina meziměsíčně zvýšila o 0,3 procenta. Rostly ceny hlavně bydlení, některých potravin, podražily i kvůli vrcholící zimní sezóně také dovolené na horách. Ceny naopak klesly hlavně v dopravě, u másla a mléka, ovoce a zeleniny a u elektroniky z důvodu nižšího kurzu dolaru. Ekonomové výši inflace očekávali, ale zároveň varují, že po podstatnou část roku bude stále vyšší.

Meziroční tempo růstu by mělo zpomalovat až s efektem vyšší základny ve druhé polovině roku, a pak na přelomu roku 2008 a 2009, kdy vyprchá efekt reformy z ledna 2007, předpovídá Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Podle hlavního ekonoma Atlantik FT Petra Sklenáře, nepřinášejí data pro měnovou politiku nový impuls: Inflace se drží na 10letém maximu díky jednorázovým faktorům; na druhé straně stojí silná koruna, nervozita na finančních trzích a riziko zpomalení ekonomiky.

S tím souhlasí i Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny, podle kterého však na současnou výši inflaci mohou doplatit české dluhopisy, které v v posledních dnech dostávaly co proto kvůli vysokým rizikovým prémiím (kreditním spredům) na globálních trzích. Očekávám proto další růst výnosů především na delším konci křivky, doplnil Jan Bureš.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).