Hlavní navigace

Po lednovém šoku zůstává únorová inflace na 7,5 procentech

Sdílet

Spotřebitelské ceny v únoru stouply o 7,5 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Podle něj se cenová hladina meziměsíčně zvýšila o 0,3 procenta. Rostly ceny hlavně bydlení, některých potravin, podražily i kvůli vrcholící zimní sezóně také dovolené na horách. Ceny naopak klesly hlavně v dopravě, u másla a mléka, ovoce a zeleniny a u elektroniky z důvodu nižšího kurzu dolaru. Ekonomové výši inflace očekávali, ale zároveň varují, že po podstatnou část roku bude stále vyšší.

Meziroční tempo růstu by mělo zpomalovat až s efektem vyšší základny ve druhé polovině roku, a pak na přelomu roku 2008 a 2009, kdy vyprchá efekt reformy z ledna 2007, předpovídá Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Podle hlavního ekonoma Atlantik FT Petra Sklenáře, nepřinášejí data pro měnovou politiku nový impuls: Inflace se drží na 10letém maximu díky jednorázovým faktorům; na druhé straně stojí silná koruna, nervozita na finančních trzích a riziko zpomalení ekonomiky.

S tím souhlasí i Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny, podle kterého však na současnou výši inflaci mohou doplatit české dluhopisy, které v v posledních dnech dostávaly co proto kvůli vysokým rizikovým prémiím (kreditním spredům) na globálních trzích. Očekávám proto další růst výnosů především na delším konci křivky, doplnil Jan Bureš.