Hlavní navigace

Názor k článku Úroda rajčat, že neví, co s nimi. Za jakých podmínek je může před domem prodat? od Radim - Článek je, až na daňovou povinnost, v podstatě...

 • 10. 8. 2018 14:34

  Radim (neregistrovaný) ---.51.broadband11.iol.cz

  Článek je, až na daňovou povinnost, v podstatě blábol.
  Přebytky vlastní zemědělské produkce se bez povolení a registrace mohou dle nařízení EU prodávat takzvaně "Ze dvora". Mohou se prodávat v místě bydliště majitele nebo v místě produkce toho produktu, za určitých podmínek je možné dát tu produkci do prodeje nějakému místnímu podnikateli provozujícímu obchod nebo vývařovnu nebo to prodávat na trhu.
  Jsou na to podmínky.Za prvé produkty se nesmí nijak upravovat. Takže se mohou například prodávat syrová rajčata, ale už se nesmí prodávat konzervovaná rajčata nebo z nich vyrobený třeba kečup. To už je zemědělská výroba, na kterou je třeba mít povolení, hygienikem schválenou výrobnu a spoustu dalších věcí.
  Může se prodávat veškeré ovoce a zelenina ve stavu, jak se sklidí, mléko, vejce, med, živá zvířata, poražená a vyvržená zvířata ( která se mohou zabíjet doma, takže drobná zvířata)....Mléko mám pocit ale pouze nepasterizované. Maso se prodávat nedá, protože bourání zvířete je už zpracovávání. med nezpracovaný, ale snad by se mohl prodávat i pastovaný.
  Za druhé formálně se smí prodávat jen do místního regionu. U nás by to měl být kraj, to znamená, že pokud by někdo ty rajčata dodal podnikateli, který prodává nebo vaří v jiném kraji, nebo je prodával u stánku v jiném kraji, tak to nemůže. Takže nemůže taky prodávat přes internet.
  za třetí může se prodávat pravidelně a opakovaně a přitom to nijak nezakládá povinnost přihlásit tuto činnost jako podnikání. Musí to být ale vždy vlastní produkty čili přebytky, ne produkty nakupované.
  Co se týká celkového maximálního objemu prodeje, který je možné takhle prodat, a dalších doplňujících informací, je to třeba pod heslem "Prodej ze dvora" dohledat.