Hlavní navigace

Utne ministerstvo tipec insolvenční šikaně?

29. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo spravedlnosti chce zabránit tzv. šikanózním návrhům na zahájení insolvenčního řízení, které mohou poškodit i dobře fungující firmy. Velká část veřejnosti totiž vnímá insolvenční návrh jako skutečnost, že se daná společnost nachází ve finančních problémech. Zahájení insolvenčního řízení má přitom pouze informativní charakter a rozhodně ještě neznamená bankrot dlužníka.

Ministerstvo proto navrhlo novelu novelu insolvenčního zákona, která by šikanózní návrhy měla omezit. Předloha zákona počítá se zavedením soudního poplatku ve výši 5000 korun za věřitelský insolvenční návrh. Soudy by též mohly odmítnout věřitelův insolvenční návrh, který byl zjevně bezdůvodný. Zároveň by šlo za něj věřitele pokutovat a požadovat náhradu škody.

V neposlední řadě počítá novela s úpravou formulací zveřejňovaných vyhlášek, kterými se oznamuje zahájení insolvenčního řízení. Z nich by mělo být jasně zřejmé, zda návrh podal sám dlužník, nebo věřitel. V roce 2012 plánuje ministerstvo spravedlnosti předložit vládě ještě tzv. koncepční novelu insolvenčního zákona, která bude reakcí na komplexní posouzení kladů a záporů institutů nového úpadkového práva, doplnila Tereza Palečková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).