Hlavní navigace

Úvěrová krize nejvíce zasahuje stavebnictví

2. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sektor stavebnictví počítá, že se na něm nejvíce projeví dopady úvěrové krize. Až dvě třetiny stavebních firem se domnívá, že kvůli úvěrové krizi budou jejich aktivity vystaveny většímu tlaku. Přitom již v současnosti zasahuje úvěrová krize skoro polovinu stavebních společností. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Atradius, který proběhl mezi 2500 stavebními společnostmi z Evropy, Severní Ameriky a Austrálie.

Úvěrová krize se projevuje především na dluhovém financování. U většiny firem se podmínky, které ovlivňují získání úvěru, značně zpřísnily. Již 45 % stavebních firem tak muselo pozměnit své platební podmínky

Výsledky studie pomohou společnostem v různých zemích a odvětvích zlepšit způsob, jak se na tato rizika připravit. V České republice pociťujeme od počátku roku 2008 nárůst škod v oblasti stavebnictví o více než 30 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, hlavně u malých a středních podniků, říká Markéta Stržínková, ředitelka Atradius pro region východní Evropy.

Spojené státy na pokraji recese – severní a střední Evropa se zatím drží Nejvíce postiženou oblastí zůstávají USA (68 %) a Mexiko (60 %). V Evropě krize nejvíce zasáhla Itálii (58 %), Velkou Británii (46 %) a Španělsko (44 %). Na opačném konci žebříčku se nacházejí země severní a střední Evropy.

Úvěrová krize se ale začíná rozšiřovat do dalších zemí. Odborníci ale tvrdí, že recese ekonomik nehrozí. V současnosti zde máme celou řadu dalších vlivů, které je třeba zohlednit, včetně nárůstu cen energií a zemědělských produktů, a které krizi prohlubují, říká Markéta Stržínková. Následky budou v různých zemích různé v závislosti na tom, v jakém stavu je hospodářství dané země. Na pokraji recese jsou především Spojené státy, zatímco severní a střední Evropa si stále vede docela dobře, dodává Stržínková.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).